Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğraf Stüdyosu Kiralama Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Fotoğraf Stüdyosu Kiralama Maliyeti Nedir?

Fotoğraf stüdyosu kiralama fiyatları; stüdyonun bulunduğu şehirden alanın büyüklüğüne, stüdyodaki kamera markalarından ekipte yer alan kişilerin profesyonelliğine kadar farklı etmenlerden etkilenir. Fotoğraf stüdyosu kiralamak basit bir iş gibi gözükse de yanlış stüdyo seçiminde tüm projenin çöpe gitmesi kaçınılmazdır.

Profesyonel fotoğrafçılara, yönetmenlere, prodüktörlere ve çekim yapmak isteyen herkese iyi bir stüdyo lazımdır. Ancak bir stüdyonun maliyeti özelliklerine göre değişkenlik gösterir. İleri teknoloji ekipmanlara sahip, her türlü detayın düşünüldüğü konforlu ve geniş stüdyolarla küçük ve eski kameraların yer aldığı bir stüdyonun fiyatları aynı değildir. Dolayısıyla kiralık fotoğraf stüdyosu arayanların maliyetten önce stüdyodan neler beklediklerine karar vermeleri gerekir. Hem iyi bir stüdyoda olması gerekenler hem de bu unsurların fotoğraf stüdyosu kiralama fiyatları üzerindeki etkisini yazımızda anlattık…

[widget-8]

Günlük Kiralık Fotoğraf Stüdyosu mu Saatlik mi?

Fotoğraf stüdyosu kiralama fiyatları üzerindeki en büyük etki tabii ki stüdyonun kiralanacağı süreye ait. Tam gün fotoğraf stüdyosu kiralama ücretleri ile saatlik fotoğraf stüdyosu kiralama maliyeti bir değil elbette. Dolayısıyla fotoğraf stüdyosu kiralama fiyat aralığını stüdyoyu kullanacağınız süre etkiliyor.

Fotoğraf stüdyosu fiyatları, çekim projenizin kaç gün süreceğine göre belirleniyor. Birkaç günlük çekimler için stüdyo sahipleri ile makul ücretler karşılığında anlaşma sağlayabilirsiniz.

Stüdyo Kiralama Fiyatlarına Neler Dahil?

Fotoğraf stüdyosu kiralamak, çeşitli projelerde kontrolü elinizde tutarak, profesyonel ve yaratıcı çekimler yapmanızı sağlayan önemli bir araçtır. Bu, özellikle belirli bir görsel etkiyi elde etmek istediğinizde veya daha geniş bir alanı kontrol etmeniz gerektiğinde büyük bir avantaj sağlar. Ayrıca fotoğraf ekipmanları için ayrı bir ödeme yapmamak da kiralık fotoğraflar stüdyoların avanttajlarındandır. Şimdi gelin, tek bir ödeme yaparak nelerden faydalanabileceğinizi görelim:

Işık ve Kameralar

Fotoğraf stüdyosu ücret aralığını stüdyodaki ekipmanların çeşidi ve kalitesi de etkiliyor. Birkaç kamera ile hizmet veren fotoğraf stüdyosu fiyatları ile farklı kameraları ve ekipmanları olan stüdyo kiralama fiyatları aynı olmuyor. Fotoğraf stüdyosu kiralama maliyeti üzerinde etki eden ve genellikle iyi bir stüdyoda olması gereken ekipmanlar ise:

 • Kamera
 • Lensler
 • Ürün çekim çadırı
 • Softboxlar
 • Reflektörler
 • Green Koşu Bandı
 • Jimmy Jib
 • Mini Jib
 • Mikrofon, ses ve müzik sistemleri

Fotoğraf stüdyosu fiyatları, bahsettiğimiz ekipmanlara sahip olan stüdyolarda karşınıza yüksek rakamlar olarak çıkabiliyor. Ancak emin olun, ucuz bir stüdyo kiralamaktansa elinizin altında tüm çekim ekipmanlarının bulunduğu bir stüdyoyu kiralamak arasında dağlar kadar fark var.

Büyüklük ve Konfor

Fotoğraf stüdyosu kiralama fiyat aralığına stüdyonun büyüklüğü ve konforu da etkili. Stüdyo olarak adlandırılan merdiven altı yerler ile geniş platolara sahip fotoğraf stüdyolarının fiyatları elbette farklı olacaktır. Fotoğraf stüyosunda bulunan saç ve makyaj alanlarından soyunma kabinlerine, ikramlardan ses sistemlerine kadar tüm teknik ve pratik detaylar, fotoğraf stüdyosu kiralama fiyatlarını belirlemektedir.

Fotoğraf stüdyosu kiralama ücretleri;

 • Makyaj masası
 • Soyunma kabini
 • Oturma/Dinlenme alanı
 • Ofis (faks, fotokopi, printer, scanner)
 • Wi-fi
 • Mutfak
 • Çay-kahve ikramı gibi hizmetlere göre değişmektedir.

Konforlu ve her ihtiyacınızı karşılayabilecek fotoğraf stüdyosu fiyatları, bütçenizi zorlasa da alacağınız hizmet kalitesi ve elde edeceğiniz sonuçlar maliyetinizi karşılayacaktır.

Stüdyo Ekibi ve Ekstra Beklentiler

Fotoğraf stüdyosu kiralama ücretleri fotoğrafçının ya da çekim yaptırmak isteyen firmanın taleplerine göre değişecektir. Fotoğrafçısı olmayan firmalar için fotoğrafçı ve çekim asistanları temin edilecekse stüdyo maliyetine eklenecektir. Ayrıca fotoğrafçı ya da firma talep ederse makyöz, stilist, kuaför, kameraman, görüntü yönetmeni, ışık şefi gibi stüdyo ekibi sağlanabilir. Stüdyo ekibi talep eden fotoğrafçılar ve firmalar için fotoğraf stüdyosu kiralama fiyatları farklı olacaktır.

Firmaya özgü dekorlar isteyen, fon ve aksesuar ile manken ve model temini talebi olan firma ve fotoğrafçılar için stüdyo kiralama fiyatları maliyet hesaplaması yapılarak belirlenecektir.

Kimler Fotoğraf Stüdyosu Kiralamalı?

Fotoğraf stüdyosu kiralama genellikle herkesin erişebileceği bir hizmettir ve farklı amaçlar için çeşitli kullanıcı grupları tarafından tercih edilir. Moda çekimleri, ürün çekim ve reklam çekimleri, portre çekimlerinde fotoğraf stüdyosu kiralamak avantaj yaratır. Arka plan seçenekleri, ışıklandırma imkanları, kontrol edilebilir ortam ve özelleştirilebilir temalar, profesyonel fotoğrafçıların stüdyo kiralama maliyetlerini düşürmelerini sağlar. Bunun dışında ise Youtube ve Tiktok gibi platformlara içerik üreten fenomenler de özgün çekimler yaratmak için kiralk fotoğraf stüdyosu tutabilir. Stüdyo kiralama ücretlerini ödeyip mekanı en verimli şekilde değerlendirmeyi tercih edenlerden bir diğeri de tahmin edeceğiniz üzere fotoğrafçılık eğitimi veren profesyoneller. Eğitim kurumları veya atölye çalışmaları, öğrencilerin pratik yapabileceği bir ortam sağlamak için stüdyo kiralayabilirler. Fotoğraf stüdyosu kiralama fiyatlarının sabit bir stüdyo bulundurmaya kıyasla daha avantajlı olması, hamilelik çekimi, evlilik teklifi çekimi ve aile çekimi gibi özel proje isteği olan kişiler için de değerlidir. 

Fotoğraf Stüdyosu Kiralarken Fiyat Dışında Bunlara da Dikkat Edin!

Elbette fotoğraf stüdyosu kiralarken fiyatlar önceliğiniz olacak. Ancak fotoğraf stüdyosu kiralama ücretleri sadece tek başına alacağınız hizmetin kriteri olmamalı. Fotoğraf stüdyosu kiralarken çalışacağınız stüdyonun kaç yıldır hizmet verdiğine, referanslarına, müşterilerinin memnuniyetine, teknik donanımına, ekibinin profesyonelliğine, güler yüzlü ve sorunlarınıza çözüm sunan bir marka olmasına dikkat etmelisiniz.

Fotoğraf stüdyosu kiralama fiyatları, alacağınız hizmetin kapasitesine göre değişeceği için çekim konseptiniz ve planınıza göre maliyet almak için araştırma yapabilirsiniz. Ancak önceliğiniz fotoğraf stüdyosu fiyatları yerine hizmet kalitesi olmalı, unutmayınız.

[widget-55]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30