Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Instagramda Takipçi Sayınızı Arttıracak 10 Yemek Fotoğrafı Tüyosu

Fenomen Bir Fotoğrafçı Olmak İstiyorsanız Bunları Bilin!

Sosyal medyada yemek fotoğraflarınızı paylaşmayı seviyor ancak çok fazla kişiye ulaşamıyor musunuz? Ya da restoranınızın ve kafenizin sosyal medyada tanınır olmasını, beğeni ve takipçi sayınızı arttırmak mı istiyorsunuz? Sizlere Instagram’da fenomen bir yemek fotoğrafçısı olmanın yollarını anlatacağız.

Daha iyi yemek fotoğrafları çekmek ve binlerce beğeni almak istiyorsanız önerilerimize kulak verin. Haydi, yemek fotoğrafı çekmeye başlayalım…

1.Işığı çapraz kullanın.

Instagram’da yemek fotoğrafı çekmek ve paylaşmak isteyenlere ilk önerimiz doğru açıyı bulmaları yönünde olacak. Yemeğiniz masaya gelmeden önce ışığın geliş yönüne göre çekim açınızı belirleyebilir, deneme çekimler yaparak ışığın yeterliliğini ölçebilirsiniz. Bunun için tabağınızı ışığı arka çaprazdan alacak şekilde yerleştirin. Tabağın önüne ise beyaz bir kağıt yerleştirerek ışığı yansıtın. Netliği ve pozlandırmayı ayarlayarak fotoğrafınızı çekin.

2.Kompozisyon yaratın.

Kafede çok güzel bir sunuma sahip kek ya da kahve geldi fakat arka planınız yok, ışığınız yetersiz. Şalınızı ya da yanınıza aldığınız hırkayı buruşturarak fincanın yanına yerleştirin, tabağınızı da şalın üzerine koyun ve tepeden fotoğraf çekin. Sonrasında mobil uygulamalar kullanarak aydınlatıp renkleriyle oynar ve paylaşırsınız.

3.Yemeği canlı gösterin.

Instagramda yemek fotoğrafı çekmek için taze yiyeceklere ihtiyacınız var. Bu nedenle yemeğinizin canlı görünmesine dikkat edin. Sulu yemekleri ısıtarak dumanı üzerindeyken çekin, sebzelerin üzerine su püskürtün, yemeğinizi çok pişmiş sipariş etmeyerek besinlerinizi daha canlı gösterin.

4.Kalorinin beğeni getirdiğini unutmayın.

Instagram için yemek fotoğrafı nasıl çekilir diye merak ediyor ve çektiğiniz fotoğraflardan yüksek beğeni alamıyorsanız ya kötü fotoğraflar çekiyorsunuzdur ya da kalorisi az yiyecekler paylaşıyorsunuzdur. Unutmayın, kalori beğeni getirir. Hamburger, büyük bir pasta, şerbetli künefe, dondurmalı browniler ve çıtır çıtır patates fotoğrafları yüksek beğeni alacaktır.

5.Özgün olun.

Instagramda takipçi sayınızı arttırmak istiyorsanız özgün olmanız gerek. Yemeğinizin fotoğrafını çekerken farklı objelerle hikaye yaratabilirsiniz. Pizzanın yanında İtalya’ya özel gondol figürü, Fransız şarabına eşlik eden küçük bir Eiffel Kulesi, fotoğraflarınızın üzerindeki ilgiyi arttıracaktır. Yemek fotoğrafçılarının çalışmalarını inceleyerek ilham alabilir, onların daha önce kullanmadıkları kompozisyonları deneyebilirsiniz.

6.Hızlı olun.

Sosyal medyada yemek fotoğrafı paylaşmak herkes için kolay bir şey olabilir ancak fenomen olmak isteyen ve yemek fotoğrafçılığına özenenler için yemeğin en güzel halini yakalamak çok önemlidir. Dumanı üzerinde bir yemeğin yaratacağı etki ısırılmış bir hamburgerin yaratacağı etkiden daha fazladır. Bu nedenle yemek gelir gelmez fotoğraf çekmeye özen gösterin.

7.Gece çekim yapmayın.

Instagram 7/24 aktif bir sosyal medya platformu olsa da yemek fotoğrafçılığı için az ışıkta çekim yapmak yanlış bir yöntemdir. Loş ışıklara sahip bir mekanda ya da ev ortamındaki ışıkla çektiğiniz yemek fotoğrafları sizi hüsrana uğrayacaktır. Floresan ışığıyla kesinlikle fotoğraf çekmeyin.

8.Pencere kenarına geçin.

Instagram için yemek fotoğrafı nasıl çekilir diyorsanız en uygun çekim mekanının pencere kenarları ya da restoran ve kafelerin dış mekanları olduğunu unutmayın. Doğal ışığı en iyi şekilde kullanabileceğiniz bu alanlar dışında duvardan yansıyan dün ışınlarını da değerlendirin. Böylece fotoğrafınızdaki renkler daha canlı gözükecek ve beğeni sayınız artacaktır.

9.Yakından çekin.

Instagramda yemek fotoğrafı paylaşmak için iyi fotoğraflar çekmelisiniz. İyi fotoğraflar ise sağlam kompozisyon ve kadraj gerektirir. Mümkün olduğunca yakın çekim yaparak ya da 45 derecelik açılar oluşturarak tabağınızı daha etkili gösterebilirsiniz. Makro çekim tekniğini kullanarak yakın kadrajdan ayrıntıları verebilir, sebzelerin üzerindeki su damlalarına ya da yemeğin üzerindeki otlara odaklanabilirsiniz.

10.Arka planınızı renklendirin.

Instagram yemek fotoğrafları hep renkli ve canlı. Siz de takipçi sayınızı arttıracak fotoğraflar çekmek istiyorsanız arka planı sade pozların dışında tabağınız ve yemeğinizle kontrast oluşturacak renkleri de kullanabilirsiniz. Hatta masadaki çatal kaşık, bardak veya masanın deseni de buna eşlik edebilir. Ne kadar yaratıcı olursanız o kadar çok beğeni alırsınız.

Instagramda yemek fotoğrafı çekmek kadar fotoğrafları doğru bir şekilde paylaşmak da önemli. Bu nedenle fotoğraflarınızı mobil uygulamalarla düzenlemeyi de öğrenmelisiniz. Ham halde güzel fotoğraflar çekiyor olabilirsiniz ancak her fotoğrafın ufak rötuşlara ihtiyacı olacaktır. Fotoğraflarınızın renkleriyle oynayarak, onları kesip biçerek son hallerini verebilir, takipçilerinizin beğenisine sunabilirsiniz. Doğru içerikler ve hashtagleri de unutmamalısınız…

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30