Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Şarap Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Kırmızının En Güzel Tonunu Fotoğraflarınıza Yansıtın!

Tarihi Antik Çağa kadar uzanan ve en çok tüketilen içecek olarak bilinen şarap, yiyecek ve içecek fotoğrafçılığında kimi zaman özne, kimi zaman ise dekor amaçlı kullanılır. Kırmızının her tonuna sahip olan bu içeceğin, barlar ve restoranlar için ayrı bir önemi vardır. Sosyal medyada yapılacak paylaşımlarda, menü fotoğraflarında şarap çekici unsur olarak kullanılır. Lezzetli bir makarnanın yanında yer alan şarap görüntüsü, kişinin iştahını daha da tetikleyecektir.

Bunun yanında son yıllarda şarap firmalarının da ürünlerinin tanıtımına önem vermesi nedeniyle ilgi gören şarap çekimleri, profesyonel stüdyolarda ya da restoranlarda yapılmaya başlandı. Şarap firmalarının dışında yeme – içme bloğu olanlar ya da seyahatlerinde güzel fotoğraflar paylaşmak isteyen gezi bloggerları ile Instagram fenomenleri de şarap fotoğrafları çekiyorlar. Peki şarap fotoğrafı nasıl çekilir? Hangi teknikler kullanılır ve nelere dikkat etmek gerekir? Etkileyici şarap fotoğraflarının sırlarını sizlerle paylaşalım…

1.Makine ve ekipmanlarınızı belirleyin.

Şarap fotoğrafı çekmek için yakın ve geniş açıdan kaliteli fotoğraflar elde etmenizi sağlayacak bir makineye ihtiyacınız var. Farklı özelliklerde 2 fotoğraf makinesi de edinebilirsiniz. Ayrıca stüdyo ve mekan çekimlerinde konunuzu istediğiniz gibi yansıtmanızı sağlayacak tepe ve yan ışıkları da edinmelisiniz. Şarabın bardağa döküldüğü andaki fotoğraflarını çekmek için peş peşe çekim yapmanızı sağlayacak tetikleyici edinmeli, stüdyonuz için çekim masası, softbox ve arka planlar satın almalısınız.

2.Kompozisyonu oluşturun.

Şarap fotoğrafı nasıl çekilir diyen fotoğrafçılar için kompozisyonun öneminden bahsedelim. Herhangi bir içecek ya da yemek fotoğrafını çekmek için yaptığınız hazırlıkla aynı şekilde nasıl bir kompozisyon içinde fotoğraf çekmek istediğinize karar vererek işe başlayın. Şarap kadehte mi yoksa şişede mi fotoğraflanacak? Kırmızı mı beyaz mı şarap çekeceksiniz? Şarabın yanında peynir tabağı ya da yemek sunulacak mı? Bu soruları cevaplayarak kompozisyonunuzu belirleyebilirsiniz.

3.Doğru ışığı ve açıyı bulun.

Şarap tek başına yaratıcı ve etkileyici fotoğraflar ortaya çıkaran bir içecektir. Şarabın akışkanlığını ve rengini kullanarak pek çok farklı poz elde edilebilir. Kompozisyonunuzu oluşturduktan sonra fotoğrafın hangi açıdan ve ışık altında çekileceğini belirleyin. Ana ışık kaynağınızı şaraba belirli bir uzaklıkta olacak şekilde yönlendirin. Cam şişede parlamalara neden olmamak için direkt ışıktan çok reflektör ya da yumuşatıcı yardımıyla daha doğal bir ışık yakalamaya çalışın. Işığınız istediğiniz gibi olduktan sonra farklı açılardan fotoğraf çekerek yaratıcılığınızı konuşturmanın zamanı gelmiştir.

4.Kadehi ve şişeyi çekin.

Şarap fotoğraf çekimi yaparken tek kadeh fotoğrafları için kompozisyonu güçlendirecek yiyecekler ve aksesuarlar kullanın. Peynir tabağı, dumanı üzerinde bir makarna, İtalya’ya özgü kareli masa örtüleri, Eiffel kulesi fotoğrafı, bir çift el ile kadeh fotoğraflarınıza hikaye katabilirsiniz. Şarap şişesini çekeceğiniz zaman koyu tonlardaki şişelerin fotoğraflarını koyu arka planlarla birlikte çekmeye özen gösterin. Dilerseniz yansımaları kullanarak şarap şişesini zemine ya da şişenin üzerine kadehinizi ya da masanızı yansıtabilirsiniz.

5.Dökülürken çekin.

Şarap fotoğrafı çekmek için çok da yaratıcı olmaya gerek yok. Restoranların ve barların menülerindeki ya da sosyal medya hesaplarındaki gibi şarabı kadehe dökerken fotoğraf çekebilirsiniz. Şarabı bardağa dökerken tam cephe açıdan çekim yapmanız ya da yan açıdan şişe ve kadehi aynı anda kadraja almanız daha etkileyici bir görüntü oluşturacaktır. Eğer kadehten sıçrayan bir şarap fotoğrafı çekmek isterseniz tetikleyici kullanmanızda yarar var.

6.Su ile seyreltin.

Şarap fotoğrafı çekim tekniklerinden biri de şarabı su ile seyreltmektir. Kırmızı şarap, ışık geçirmeyecek kadar koyu olduğu için şarabı su ile seyrelterek ışık geçirgenliğini arttırabilirsiniz. Şarabın rengini daha çok ortaya çıkarırsınız, merak etmeyin. Çoğu zaman içecek çekimlerinde gıda boyasının kullanıldığı da aklınızda olsun. İstediğiniz rengi yakalayamıyorsanız ya da Photoshop ile uğraşmak istemiyorsanız istediğiniz rengi gıda boyası ile yakalayabilirsiniz.

7.Arka ışık kullanın.

Şarap fotoğrafı çekimi yaparken ilk ışığınızı arkadan bir yansıtıcı vasıtasıyla alttan aydınlatma yapmak için kullanın. Kadehin ya da cam şişenin arkasında sıfıra yakın beyaz bir zemin oluşturursunuz böylece. Cam objenin altında gölge oluşmaması için yansıtıcıyla ışığın birazını alta göndermeniz iyi olacaktır. İkinci ışığı arkadan ve tepeden şemsiyeyle verin. Daha fazla diyafram aralığı istiyorsanız parlak pleksi kullanarak tepe ışığının yansımasını alabilirsiniz.

8.Kadrajın dışına siyah fonlar koyun.

Şarap fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için son önerimiz ise kadeh ve cam şişelerin çekimlerinde kadrajın dışına siyah kartonlar ya da fonlar koymalarıdır. Arkadan ışık verdiğinizde saydamlaşan camın kenarında böylece siyah konturlar oluşturabilir ve hacmini arttırabilirsiniz. Ancak bu durumda camın hatalarının ortaya çıkacağını da aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Şarap fotoğrafı çekimi yaparken bilmeniz gereken en önemli şey; camdaki yansımalardan nasıl yararlanacağınız ya da onlardan nasıl kurtulacağınızdır. Ayrıca iştah kabartacak kompozisyonlar hazırlamanız gerek. Kullanacağınız her bir dekorun ve aksesuarın anlamı olmalı. Son olarak şarap fotoğrafı çektikten sonra düzenleme aşamasında abartıya kaçmadan renk ve kontrast ayarlarını yapabilmelisiniz. Şarabın tadını fotoğrafa yansıtmak için kendi tekniğinizi ortaya çıkaracağınız çekimler yapmaya özen göstermelisiniz.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30