Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yemek Blogları İçin 6 Fotoğraf Çekim Tekniği

Tariflerinizin Milyonlarca Kişiye Ulaşmasını İster Misiniz?

Son yıllarda sosyal medya ve internetin hayatımızın her alanında yer almasıyla bloggerlık mesleği de popüler hale geldi. Seyahatten fotoğrafçılığa, tasarımdan kişisel gelişime kadar her alanda blog siteleri ve sosyal medya hesapları açıldı. Yemek blogları da bunlardan biri. Web siteleri ya da Instagram aracılığıyla yemek tariflerini paylaşmak isteyen şefler, ev hanımları hatta hobi olarak yemek yapan kişiler, yemek blogları açıyorlar. Bu blogların okunmasını sağlayan en temel kriterlerden biri de fotoğraflar ve videolar elbette. Profesyonel görünen fotoğraflar, yemek tariflerinin paylaşılmasını ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlıyor.

Siz de yemek bloğu olanlardan biriyseniz ve tariflerinizin daha çok kişiye ulaşmasını istiyorsanız profesyoneller gibi fotoğraf çekebiliyor olmanız lazım. Cep telefonuyla çektiğiniz fotoğraflarda dahi takipçi kazandıracak ve beğeni alacak sırları biliyor olmalısınız. Yemek bloğu için nasıl fotoğraf çekilir ve nelere dikkat edilir, gelin, yakından bakalım…

1.Profesyonel fotoğraf makinesi alın, ayarlarını öğrenin.

Yemek bloğu fotoğraf çekimi yapmak istiyorsanız öncelikle cep telefonu ile fotoğraf çekmeyi bırakın. Profesyonel yemek fotoğrafları çekecek bir makine alın. Canon EOS 5D Mark IV ya da Nikon D5100 fotoğraf makinelerinden biriyle işe başlayabilirsiniz. 50-150 mm arasındaki makro lenslerden satın alabilirsiniz. Ayrıca EF 100mm f/2.8, Nikkor 105mm Macro AF-S f/2.8G, Canon EF-S 60mm, Nikon AF-S 60mm, Canon EF 50mm, Nikkor AF 50mm lensler arasından seçim yaparak daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Fotoğraf makinenizi kullanmayı tek başınıza öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsanız eğitim almanızda yarar var. Yemek fotoğrafçılığına özgü çekim tekniklerini öğrenebilirsiniz böylece.

2.Mutfağınızı aydınlatın.

Yemek bloğunuzda fotoğraflarınızı genel olarak mutfakta çekeceksiniz. Hazırlama aşamalarından sunuma kadar mutfakta olacaksınız. Bu nedenle mutfağınızı bir stüdyoya çevirin. En lezzetli ışık yandan veya arka 45’den gelen bir pencere ışığıdır. Yemek malzemelerinizi ve sunumunuzun fotoğraflarını pencere önündeki bir masada çekmeye özen gösterin. Yandan gelen ışıkları kullanarak gerçeklik duygusu yaratın.

3.Açıklayıcı olun.

Yemek bloğu için fotoğraf çekecekseniz tüm aşamaları fotoğraflamanız gerektiğini bilin. Hangi malzemeleri kullanıyorsanız sade bir arka planda bu malzemelerin fotoğrafını çekin. Tek bir karede tüm malzemeleri fotoğraflayın. Ardından aşama aşama hangi malzemeyi kullandıysanız fotoğraflarını çekerek sunumu yapacağınız ana kadar ilerleyin. Blog ziyaretçileri genel olarak tarifinizi deneyecek kişilerdir. Bu nedenle onların aklında herhangi bir soru işareti bırakmayın.

4.Sade sunumlar yapın.

Yemek blogları için fotoğraf çekim teknikleri dışında sunum yapmak da çok önemli. Mümkün olduğunca yemeğe odaklanmaya dikkat edin. Sade kompozisyonlar ve beyaz arka planlar kullanın. Hem bloğunuzda hem de sosyal medya hesaplarınızda paylaşacağınız düzeyde fotoğraflar çekin. Yemeğin üzerindeki dikkati dağıtmayacak aksesuarlar ve dekorlar tercih edin.

5.Yemeğin canlı görünmesine dikkat edin.

Yemek bloğu için fotoğraf çekecekseniz yemeklerinizin taze olmasına dikkat edin. Dumanı üzerinde bir çorba ya da taptaze bir kruvasanın yanındaki kahvenin mutlaka gerçeklik hissi uyandırması gerek. Instagramda karşınıza çıkan yemek fotoğrafları renkleriyle ve tazeliğiyle nasıl sizi cezbediyorsa siz de yemeklerinizin canlılığını yansıtacak kareler yakalamalısınız. Fotoğraflarda yemekleriniz istediğiniz kadar taze gözükmüyorsa Photoshop’tan yararlanarak renkleriyle oynayabilirsiniz.

6.Kalorili yemekler hazırlayın.

Yemek bloğu için fotoğraf çekimi yaparken sadece fotoğraf makinenizin ayarları ve ışığınız tek başına yeterli değildir. Hazırladığınız yiyeceklerin kalorili besinler olması da önemlidir. Çünkü sosyal medya araştırmalarına göre kalorisi yüksek besinlerin fotoğrafları daha fazla beğeni alıyor. Kat kat köfte ile hazırlanmış hamburgerler, baharatlandırılmış patatesler, çıtır tavuk kanatları sosyal medya kullanıcılarının daha çok ilgisini çekiyor. Bu nedenle yemek bloğunuzun daha çok kişiye ulaşmasını isteyenlerdenseniz kalorili yiyecekler hazırlayın ve fotoğraflayın.

Ayrıca tepe açılarından, 15-20 derecelik bakış açılarından, farklı renklerden yararlanın. Daha önce bir araya getirmeyi hiç düşünmediğiniz malzemelerle kompozisyon hazırlayın. Elinizde bulunan malzemelerle yemeğinize arka plan hazırlayın. Tariflerinizi açıklayacak detaylı fotoğraflar çekin.

Yemek bloğu fotoğraf çekim teknikleri temelde yeterli ışık, iyi bir kamera ve doğru diyafram, ISO ayarları üzerine kuruludur. Fotoğraf çekmeyi biliyorsanız bahsettiğimiz basit tekniklerle fotoğraflarınızı daha iyi hale getirebilirsiniz. Eğer henüz yemek fotoğrafı çekmediyseniz eğitim almanızda ve kameranızı nasıl kullanacağınızı öğrenmenizde yarar var.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30