Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yemek Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Yemek Fotoğrafçılığına Giriş – Tadı Görünen Yemekler!

Yemek fotoğrafçılığı nasıl yapılır sorunuza vereceğimiz ipuçları ve püf noktaları ile cevap vermeye çalışacağız. Yemek fotoğrafçılığına giriş yapmak bunu tamamen meslek haline getirmek ve profesyonel olmak için belirli tekniklerini ve püf noktalarını mutlaka bilmelisiniz. Yemeğin ne kadar süre tazeliğini koruduğu, hangi açıdan çekim yapılması gerektiği, kompozisyonda etkili olan renkleri, yiyecek çekimlerinde belirleyici unsurlardandır.

Yemek fotoğrafçılığına giriş yapmak için öncelik olarak masada duran yemekle fotoğraftakinin farkını kavramış olmanız gerekir. Yemek fotoğrafçılığı teknik bilgi ve yaratıcılık isteyen bir çekim türüdür. Yemek fotoğafçılığı yapmak isteyenlere önerilerimiz sayfamızda...

[widget-8]

Yemek Fotoğrafçılığının Teknikleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yemek fotoğrafçılığı nasıl yapılır bilmek istiyorsanız tüm teknikleri ve püf noktalarını bilmelisiniz. Sizin için yemek fotoğrafçılığının tekniklerini aşağıda sıraladık.

Işık Kullanımı

Yemek fotoğrafçılığının tekniklerinden en önemlisi ışığı doğru kullanmaktır. Işık kullanımı her fotoğrafçılık alanında olduğu gibi yemek fotoğrafçılığı içinde olmazsa olmazlardandır. Yemek fotoğrafçılığında da ışığın hangi açıyla nereden, nasıl geldiği, ne kadar şiddetle geldiği, kompozisyonda yarattığı ışık ve gölgeler çok önemlidir. Çok sert ışıklar veya yetersiz ışıklar, yemeğinizi kötü gösterir. Size tavsiyemiz gün ışığını kullanmanız ve bunu direkt değil de belli bir açıdan yapmanız. Örneğin; bir pencerenin yanı, duvardan yansıyan kuvvetli bir gün ışığı yemeğinizin daha güzel görünmesini sağlar.

Çekim Ayarları

Yemek fotoğrafçılığının tekniklerinden biri de çekim ayarlarıdır. Çekim ayarlarında ışığı kontrol edebildiğiniz sürece çok rahat çekim gerçekleştirebilirsiniz. Bu yüzden çekim yaptığınız yerde yeterli ışık olmasına özen göstermelisiniz. Böylelikle ISO’yu yeteri kadar düşürmüş olup fotoğraflarınızda deformasyon oluşmasını engellemiş olursunuz. Yemek fotoğrafı çekimlerinizde alan derinliğine değinecek olursak bu konunun tamamen sizinle alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Masada gözükmesini istediğiniz veya yemeği daha ön plana çıkarmak size kalmıştır. Ancak şunu bilmelisiniz ki bir nesneye yaklaştıkça, diyaframı kıstıkça alan derinliği azalır. Eğer, alan derinliğini fazla azaltırsanız, yemekten sadece bir parça görebileceksiniz. Bu da çok tercih edilen bir durum değildir.

Çekim Açısı

Yemeğinizin türüne ve göstermek istediğiniz özelliklerine göre fotoğraf çekmeniz gereken açı çok önemlidir. Yandan çekilen fotoğraflarda arka plana ve alan derinliğine dikkat etmeniz gereklidir. Eğer kompozisyonunuz çok renksiz ve kirliyse alan derinliğini en aza indirip yemeğinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

[widget-19]

Lens Kullanımı

Yemek fotoğrafçılığının tekniklerinden biri de kuşkusuz doğru lens kullanımıdır. Yemekler detaylarla öne çıkar, dolayısıyla çekimlerde kullandığınız nane yapraklarından soslara kadar olan tüm malzemeler fotoğraf için önemlidir. Bu yüzden yemek fotoğrafçılığı her zaman yakın planlı çekimlerle yapılır. Çekimlerde 50mm-150mm arasındaki makro lensler en çok tercih edilen lens çeşitleridir. Ayrıca fotoğraflarınızda özel kompozisyonlar yaratmak istiyorsanız 90mm’lik tilt shift lensler de kullanabilirsiniz.

Kompozisyon

Fotoğraflayacağınız bir yemeği ön plana çıkarmak için hazırladığınız kompozisyon oldukça önemlidir. Kendi kompozisyonunuzu kullanacağınız masa örtüsü ile, ağırlık vereceğiniz renkler ile, fotoğrafa ekleyeceğiniz bardak veya çiçek gibi diğer objeler ile veya özel bir fon ile oluşturabilirsiniz. Eğer fotoğraflarınıza derinlik katmak istiyorsanız da fon yerine evinizi arka plan olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yemek Fotoğrafını Kaç Dakika İçinde Çekmek Gerekir?

Yemek fotoğrafı çekerken en dikkat etmeniz gereken nokta yemeğin taze bir şekilde önünüze gelmesidir. Yemek fotoğrafçılığının püf noktaları arasında en çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yemek fotoğrafının çekimi maksimum 30 saniye olmalıdır. Ancak yemeğin içeriğine göre bu süre 2-3 dakikaya kadar çıkabilir. Unutmayın yemek fotoğrafı çekmenin en önemli püf noktası yemeklerinizin ne kadar taze gözüktüğüdür. Taze olan yemek fotoğrafta daha iyi çıkar.

Yemeğin Kimyasını Bilerek Daha İyi Fotoğraflar Çekin!

Yemeğin kimyasını bilmek yemek fotoğrafçılığının püf noktaları arasında olan ince bir çizgidir. Yani fotoğrafını çekeceğiniz yemeğin hangi malzemelerden oluştuğunu ve hangi şartlarda nasıl gözükeceğini bilmeniz sizi bir adım önde tutar. Fotoğrafını çekeceğiniz yemek ile alakalı mutlaka bilgi edinmelisiniz. Ne kadar sürede taze görüntüsünü kaybettiğini, hangi objelerle daha çok belirginleşeceğini bilmek fotoğraflarınızı istediğiniz boyutta çekmenizi sağlar.

Eğer yemek fotoğrafçılığına giriş yapmak istiyorsanız yemek fotoğrafçılığı nasıl yapılır, yemek fotoğrafçılığının teknikleri nelerdir mutlaka öğrenin. Anacak bu yöntemlerle fotoğraflarınızda başarıya ulaşabilirsiniz.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30