Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yemek Fotoğrafçısı - Lezzeti Fotoğraf Karesine Sığdırmayı Öğrenebilirsiniz

Günümüzün En Popüler Mesleği:Yemek Fotoğrafçılığı

Yemek fotoğrafçıları, kamera ile tabak arasında bir köprü kurarlar. Lezzetin ve sunumun görsel anlatımını ustalıkla gerçekleştirerek, izleyicinin damağında tat bırakmak yerine, gözlerindeki lezzeti canlandırırlar.

Yemek fotoğrafçısı olarak kadrajın başına geçen profesyoneller, yalnızca yemeklerin değil, aynı zamanda kültürlerin ve tatların da birer hikayesi olduğuna inanırlar. Her bir kare, damaklarda bıraktığı izlenim kadar, mutfaklardaki hüneri ve lezzeti de yansıtır. Yemek fotoğrafçısı, fotoğraf makinesinin objektifinden bir yemek tabağını çıkarmak yerine, bir kültürün, bir mutfak ustasının ve lezzetin hikayesini yakalar...

[widget-8]

Yemek Fotoğrafçısı: Lezzeti Objektife Yansıtan Sanatçılar

Reklamcılık sektörünün, özellikle internetin sağladığı dinamizmle giderek büyümesi sayesinde geçmişte pek rastlamadığımız alanlarda sıkı bir rekabetin yaşandığını görüyoruz. Bu rekabetin bir örneği de restoran, cafe ve fast food zincirleri gibi firmalarda, yani gıda sektöründe karşımıza çıkan yemek fotoğrafçılığı. Talep bu kadar fazla olunca gerek profesyonel olarak fotoğrafçılık mesleğini icra edenlerden gerekse de amatörlerden yemek fotoğrafçısı nasıl olunur sorusu geliyor... Dilerseniz önce yemek fotoğrafçısı kimdir, detaylıca öğrenelim. 

Yemek fotoğrafçısı en basit tanımıyla gıda sektöründe hizmet veren firmaların ürün ve menülerini tanıtmak için fotoğraflar çeken kimselerdir. Böyle tanımlandığında yemek fotoğrafçılığı gözünüze biraz basit bir iş gibi gözükmüş olabilir ancak hemen söyleyelim; yemek fotoğrafçısı olmak hiç de öyle kolay değil.

Profesyonel bir yemek fotoğrafçısı, fotoğrafladığı menünün sunumunu fotoğraf karesi üzerinden başarıyla karşı tarafa geçirebilmelidir. Ayrıca çoğu zaman restoranlar, fotoğraflanacak yemeğin sunumunu hazırlaması için de yemek fotoğrafçısından destek alır. Dolayısıyla yemek fotoğrafçısı; bir menünün sunumunu hazırlamalı, daha sonra bu sunumu fotoğraf karesinden en güzel şekilde telefon, bilgisayar ya da menü listesine göz atan potansiyel müşterilere aktarmalıdır.

Yemek Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Yemek fotoğrafçılığı yaparken göz önünde bulundurulması gereken birkaç temel adım var. Tabii ki ilk adım hazırlık. Yemek fotoğrafçısının çekim yapmak isteyeceği yemekler, ilgi çekici olmalıdır. Bunun dışında yemeğin sunumu da önemlidir. Estetik bir sunum, görsel çekiciliği artırabilir. Renkli tabaklar, süslemeler ve yan malzemeler kullanarak yemeği sunabilirsiniz. Yemek fotoğrafçısı olmak, yaratıcılık demektir. Yemeğin en çekici özelliği veya detayını belirlenmeli ve ona odaklanılmalıdır. Yemeğin detaylarını vurgulamak için yakın çekimler yapmak da yemek fotoğrafçılığında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. 

Yemek Fotoğrafçısı Ne Kadar Kazanır?

Son yıllarda sosyal medyanın ve özellikle Instagram'ın kullanımındaki artışla birlikte farklı fotoğrafçılık türlerinin gelir elde etmek için oldukça uygun fırsatlar bulduğunu söyleyebiliriz. Bu yönüyle yemek fotoğrafçılığı da herhangi bir kuruma bağlı olmaksızın çalışmak isteyen yemek fotoğrafçısı adayları için son derece idealdir. 

Yemek fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda gelir elde etmek için hayata geçirebileceğiniz pek çok yöntem vardır. Gıda sektöründe hizmet veren firmalar için yemek fotoğrafçısı olarak çalışabileceğiniz gibi çektiğiniz fotoğrafları stok fotoğraf sitelerine ekleyerek gelir elde etmeyi de düşünebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya profilinizde yemek fotoğrafçısı olarak bir portföy oluşturmanız gerek kariyerinizin ilerleyişi gerekse kazancınızın artması açısından faydalı olabilir. Ancak ortalama olarak belirtmek gerekirse kafe, restoran ve markalarla çalışan bir yemek fotoğrafçısı olmak, aylık 80 ila 150 bin TL aralığında bir kazanç demek. Tabii daha yüksek yemek fotoğrafçılığı maaşları almak sizin elinizde, ne kadar çok deneyim kazanırsanız bu size açılacak o kadar çok kapı demek. 

Yemek Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Yemek fotoğrafçısı nasıl olunur sorusuna verilmesi gereken ilk yanıt hiç kuşkusuz eğitimdir. İyi bir yemek fotoğrafçısı olmak için fotoğrafçılığın temellerinin yanı sıra yemek fotoğrafçılığı ile ilgili özel çekim tekniklerini ve kullanmanız gereken ekipmanları da bilmelisiniz. Amatör olarak yemek fotoğrafçılığı ile ilgileniyor ve fotoğraf kalitenizi profesyonel bir düzeye yükseltmek istiyorsanız yemek fotoğrafçılığı kursu programlarımızı inceleyebilirsiniz.

8 saatlik yemek fotoğrafçılığı kursu programlarımızda sizlere menü fotoğraflarından yemek fotoğrafçılığı için uygun lenslere, ışık ve gölge kullanımından yemek fotoğraf çekiminde kompozisyona kadar pek çok farklı bilgiyi hem teorik hem de uygulamalı bir şekilde aktarıyoruz. Tabii isterseniz öncesinde temel fotoğrafçılık eğitimi alarak tam kapsamlı bir yemek fotoğrafçısı olmayı da deneyebilirsiniz.

Ancak elbette başarılı ve aranan bir yemek fotoğrafçısı olmak için yalnızca eğitimin yeterli olmadığının farkındayız. Bu doğrultuda kursiyerlerimize yemek fotoğrafçılığı kursu sonrasında da destek olmayı sürdürüyor, kariyer planlamalarını yaparken yardımcı oluyoruz.

Tadına Doyulmayan Fotoğraflar Çekebilirsiniz!

Restoranlardan otellere, kafelerden fast food zincirlerine kadar gıda sektöründe hizmet veren firmaların menü görsellerini hazırlamak istiyor, kariyerinize usta bir yemek fotoğrafçısı olarak devam etmeyi arzuluyorsanız yemek fotoğrafçılığı kursu programımızı kesinlikle incelemelisiniz. Sizi sektörün en iyi yemek fotoğrafçılarından biri haline getirecek tüm bilgilere kurs programımızla ulaşabileceksiniz.

Yazımızda yemek fotoğrafçılığı hakkında bilgi vererek yemek fotoğrafçısı nasıl olunur, yemek fotoğrafçısı ne kadar kazanır gibi soruları yanıtladık. Eğer yemek fotoğrafçılığı hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30