Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Profesyonel Yemek Fotoğrafı Çekimi ve Püf Noktalar

Yemeğin Kokusunu Burnunuza Gelecek…

Lezzetli meslek mi olur demeyin. Yemek fotoğrafçılığı lezzetli mi lezzetli bir meslek. Hangi fotoğrafçı çekim yaptıktan sonra güzel bir yemekle ödüllendiriliyor ki? Şaka bir yana, son yılların gözde mesleklerinden biri olan yemek fotoğrafçılığı gerçekten çok zevkli. Ancak yemek fotoğrafı çekimi doğru yapıldığında… Hem göze hem de damağa hitap eden, doğru yemek fotoğraf çekimleri için bazı ufak detayları bilmeniz gerek.

Web sitelerinde, Instagram ya da Facebook gibi sosyal medya platformlarında, restoranların ya da kafelerin menülerinde, yemek dergilerinde ve kitaplarda yer almasını istediğiniz fotoğrafların yemeğin lezzeti kadar etkili olmasını istiyorsanız yemek fotoğrafçılığı teknikleri üzerine olan önerilerimize kulak verin… Yemek fotoğrafı nasıl çekilir, püf noktaları nelerdir ve nelere dikkat etmeliyim gibi sorularınızın cevabı burada!

1.Hızlı Olun.

Mükemmel yemek fotoğrafı çekiminin en önemli sırrı hızdır. Yemeğin taze kalması ve fotoğraflarda ilk andaki canlılığıyla sergilenmesi çok önemli. Yemeğin, hazır olduktan sonra birkaç dakika içinde, üzerindeki dumanıyla birlikte fotoğraflanması gerek. Yani yemek fotoğraf çekimleri için en çok 2 dakikanız var. Yemeğinizin taze görüntüsünü ne kadar hızlı yakalarsanız o kadar iyi bir görüntü elde etmiş olursunuz.

2.360 Derece Döndürün.

Yemek fotoğrafı çekimi yaparken standartların dışına çıkın. Tabağı 360 derece döndürerek en hoş açıyı bulun ve fotoğrafınızı çekin. Yemeğin en lezzetli ve miktar olarak fazla gözüktüğü kısmını belirleyerek kadrajı doldurabilirsiniz. Size yemek fotoğrafçılığı ile ilgili bir de tüyo verelim: Aynı zamanda döner sistem üzerine yemeğinizi yerleştirerek 360 derecede farklı bir kompozisyon elde edebilirsiniz. Makarna sosları, mutfak aksesuarları satan firmalar tanıtımlarını bu fotoğraflarla yapabiliyorlar

3.Gün Işığından Faydalanın.

Yemek fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için gün ışığının öneminden de bahsedelim. Restoran ya da kafede yemek fotoğrafı çekimi yapıyorsanız gün ışığının en verimli olduğu öğlen saatlerini seçin ve cam kenarında bir masaya geçin. Manzarası bulunmayan bir mekan için yemek fotoğrafı çekiyorsanız mekan dışına masa kurmalarını isteyin, gün ışığında yemek çekimlerinin daha iyi yapıldığını göreceksiniz. Cam kenarında çekim yaparken tabağınızın ışık almayan tarafını aydınlatmak için reflektör ya da beyaz bir kağıt kullanmayı ihmal etmeyin.

4.45 Derecelik Açı Oluşturun.

Yemek fotoğraf çekimleri için 45 derecelik açıların yaratacağı görüntü hoşluğundan yararlanabilirsiniz. Tepeden yapılan çekimlerden daha samimi bir hava veren bu yemek fotoğrafçılığı tekniklerinde ışıklarınız da önemli rol oynayacaktır. Tabak ya da masa hizasından makinenizi 45 derecelik bir açıyla tuttuğunuzda daha fazla alan derinliği yakaladığınızı ve kompozisyon seçeneklerinizin arttığını göreceksiniz.

5.Uzun Pozlamayı Deneyin.

Şahane yemek fotoğrafları nasıl çekilir diyorsanız da sizin için bir diğer önerimiz makinenizi ya da telefonunuzu tripod ile bir noktaya sabitlemeniz ve uzun pozlama denemeleri yapmanız olacak.  Enstantane hızınızı düşürdüğünüzde özellikle dumanı üzerinde olan yemeklerin daha fazla fotoğrafını çekebilirsiniz. Hızla akan bir peynirin görüntüsünü şelaleymiş gibi yansıtabilir, kolanın üzerindeki damlaların oluşturduğu şekilleri yakalayabilirsiniz.

6.Flaş Kullanırken Dikkat Edin.

Yemek fotoğrafçılığı flaş kullanmak için doğru bir fotoğrafçılık dalı değildir. Elbette ışığınız az geliyorsa flaş kullanacaksınız ancak kullandığınız flaşın yemeğin tam karşısından gelerek patlamasına izin vermeyin. Makinenizin flaşını kullanmaktansa çekim açınıza uygun paraflaşlar ve diğer harici aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Yemek fotoğrafçılığı tekniklerinden biri olarak kullanılan ışık çadırları ya da ürün çekim masaları da bu aşamada işinize yarayabilir

7.Arka Planı İyi Seçin.

Şahane yemek fotoğrafı çekiminin sırlarından biri de iyi bir arka plandır. Dikkat çekici renkler ya da kalabalık arka planlar yemeğin fark edilmemesine ya da istenen etkiyi yaratmamasına neden olabilir. Bu nedenle odağın yemek olacağı sade arka planlar seçin. Yemek fotoğrafı çekimi yaparken stüdyoda beyaz fon kullanabilir, restoran ya da kafede en sade arka planı olan masayı tercih edebilirsiniz. Ya da netlemeyi tamamen yemek tabağına yaparak arka planı bulanıklaştırabilirsiniz.

Mükemmelliğe Son Dokunuş

Renklerin uyumu, yemeğin fotoğraftaki çekiciliğini artırır. Renkli tabaklar, doğal süslemeler veya yan malzemelerle yemeğin sunumu daha göz alıcı hale getirilebilir. 

Yemek fotoğrafı çekimini yaptıktan sonra fotoğraf düzenleme yazılımlarıyla, çekilen fotoğrafların renklerini, kontrastını ve ışığını düzenleyebilirsiniz. Ancak, yemeğin gerçekçi ve doğal görünmesine dikkat edin.

Yemek fotoğrafçılığı, yemeğin lezzetini, sunumunu ve duygusunu objektifin arkasına yansıtarak, izleyiciye görsel bir şölen sunar. Yemek fotoğrafçılığı tekniklerinin doğru uygulanması ve biraz da yaratıcılıkla, yemek fotoğrafları gerçekten unutulmaz olabilir.

Yemek Fotoğraf Çekimlerinde Hangi Makineler Kullanılabilir?

En iyi yemek fotoğrafı nasıl çekilir diye merak ediyorsanız yukarıdaki yemek fotoğrafçılığı tekniklerine ek olarak aşağıdaki profesyonel fotoğraf makineleri kullanmayı da deneyebilirsiniz:

  • Canon EOS 5D Mark IV: Yüksek çözünürlüklü sensörü ve geniş dinamik aralığıyla detaylı fotoğraflar sunar.
  • Nikon D850: Yüksek çözünürlüklü sensörü ve hızlı odaklama sistemiyle detaylı ve net fotoğraflar sağlar.
  • Sony Alpha A7 III: Hızlı odaklama, yüksek çözünürlük ve düşük ışık performansıyla öne çıkar.
  • Fujifilm X-T4: Estetik ve kompakt tasarımıyla birlikte yüksek kaliteli fotoğraflar çeker.
  • iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max: Gelişmiş kameraları ve işlemcisiyle yemek fotoğraf çekimini en iyi şekilde yapabilir. 
  • Samsung Galaxy S21 Ultra: Yüksek kaliteli kameraları ve çoklu lens seçenekleriyle yemek fotoğrafçılığında dikkat çeker.

İştah kabartan yemek fotoğrafları için ayrıca yemeğin servis edildiği tabağın, masanın ve çatal-bıçakların şık olmasına özen gösterin. Masa örtüsünün ve kullanılan bardakların konunuzla ilgili olmasına dikkat edin. Makro çekimler yaparak detayları gösterin, farklı açılardan çekmeyi deneyin. Yemek fotoğrafı çekimi ve styling yapmada kendinizi geliştirmek istiyorsanız bolca pratik yapmayı ihmal etmeyin.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30