Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yemek Stilistliği Kimler İçin Önemli?

Food Styling Neden Bu Kadar Değer Kazandı?

Food styling, yemeğin ya da gıda ürününün farklı aksesuarlar kullanarak, stüdyo ve restoran ortamında fotoğraflarını çekmektir. Son yıllarda dikkat çeken fotoğraf tekniklerinden biri olan food styling, daha çok Instagram’ın ortaya çıkışıyla hayatımıza girdi. Önceleri yediğimiz, içtiğimiz fotoğrafları paylaşırken fotoğraf sanatının içine girdikçe kompozisyonuyla ve renkleriyle dikkat çeken, beğeni kazandıracak fotoğraflar çekmeye çalışır olduk. İşte bu aşamada yemek stilistliği ya da yemek fotoğrafçılığı, bizlere büyük bir yol kat ettirdi. Artık yemek fotoğrafları çok daha kaliteli, çeşitli ve yaratıcı hale geldi.

Yemek stilistliği artık bir sanat olarak kabul ediliyor ve tam bir ekip işi gerektiriyor. Yemeğe şeklini verecek olan food stylist, yemeği fotoğraflayacak olan fotoğrafçı ve mekanın nasıl düzenleneceğini belirleyen prop stylist bir arada çalışıyor. Yetenekli fotoğrafçılar ise aldıkları iyi eğitimlerle food styling hizmeti de veriyorlar. Peki yemek stilistliği hangi sektörler için olmazsa olmaz hale geldi? Blog açmak isteyenlerden yemek kitabı çıkaracak olan yazarlara kadar herkes yemek stilistliği peşinde!

1.Restoranlar ve Kafeler

Yemek stilistliğini kimler kullanır dediğimizde aklımıza ilk olarak restoranlar ve kafeler geliyor. Restoran ve kafe sahipleri menülerinin ya da sosyal medya hesaplarında paylaşacakları fotoğrafları çektirirken için food styling tekniğinden yararlanıyorlar. Potansiyel müşterileri mekana çekmek, mekana gelen müşterinin ise yiyecek ve içecek seçimlerine etki etmek için sunulan yemeklerin görsellerinin sanatsal bakış açısıyla, iştah kabartacak kompozisyonlarla sunulması çok önemli. Instagram’ın tercihlerimizde büyük rol oynadığını düşündüğümüzde iyi bir yemek fotoğrafının binlerce kişiye ulaşmasının ve mekanınızın ünlenmesinin kaçınılmaz olduğunu aklınızda bulundurun. Yemek stilistliği sayesinde müşteri potansiyelinizi arttırabilirsiniz.

2.Şefler

Food styling şefler için de olmazsa olmaz diyebiliriz. Daha fazla kişiye ulaşarak hazırladığı lezzetli yemekleri paylaşmak isteyen şeflerin mutlaka yemek stilistliği hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Bu kadar yetenekli ve yaratıcı oldukları mesleklerini sosyal medyada doğru yansıtabilmek, yemek kanalları ile çalışmak ve yeni kariyer fırsatlarına ulaşmak, daha çok takipçiye ulaşarak ünlü bir şef olmak için yemek stilistliğini öğrenerek başarılı fotoğraf karelerine imza atabilirler. 

Diğer şeflerden ayrılan bu özellikleri sayesinde isimlerini daha fazla insana duyurabilir, kişisel marka konumlandırmalarında bu becerilerinin katkısını görebilirler. Siz de fotoğraflarıyla ve hazırladığı güzel sunumlarla konuşulan bir şef olmak istiyorsanız yemek stilistliği eğitimi alarak işe başlayın.

3.Bloggerlar

Food styling bloggerların işine çok yarıyor. Gezip gördükleri yerlerin lezzetlerini bizlere aktaran seyahat bloogerları ya da yemek bloğu olanlar, çektikleri yemek fotoğraflarının etkisini arttırmak için yemek stilistliğinden yararlanabilirler. Hem web siteleri hem de sosyal medya hesaplarında paylaşacakları fotoğrafları bilinçli bir kompozisyonla çekmiş olurlar, daha çok takipçi ve beğeni kazanırlar.

Eğer siz de bir bloggersanız, paylaştığınız fotoğrafların stiline ve yarattığı algıya dikkat etmelisiniz. Takipçilerinizin ilgisini sürekli canlı tutmak için kusursuz görseller paylaşmaya özen gösterin. Food styling öğrenerek daha iyi fotoğraflar çekebilirsiniz.

4.Fotoğrafçılar

Yemek stilistliği en çok fotoğrafçılar için gerekli. Fotoğrafçılık kendini geliştirmeyi gerektiren bir meslek olduğu için müşterilerine farklı alanlarda hizmet vermek isteyen fotoğrafçıların food styling eğitimleri alması yararlı olacaktır.

Ayrıca yemek stilistliği ile öğrenilen bilgiler modadan ürün fotoğrafçılığına kadar farklı çekim türlerine de uyarlanabilir. Styling; yemek ya da ürünü konumlandırmayı, ışık kullanımını, renkleri, dekor ve aksesuarlarla farklı kompozisyonlar oluşturmayı öğreteceği için fotoğrafçıların tüm çekimlerinde işlerine yarayacak bilgi ve beceriyi kazanmalarını sağlayacaktır.

5.Yazarlar

Yemek kitabı çıkarmak isteyenler için de food styling öğrenmek avantajlı olabilir. Kendileri çekim yapmasalar da yemek tarifleri için çekilecek fotoğrafların konseptini ve stilini düzenleyebilirler. Yemek yaptıkları mutfaklarında hazırlayacakları dekorlarla kitaplarında kullanacakları fotoğrafları çekebilirler. Tariflerin anlatım diline uygun, açıklayıcı ve ilgi çekici görseller sayesinde satışlarını arttırarak daha çok kişiye ulaşabilir, yetenekleriyle adlarından söz ettirebilirler.

Yemek stilistliğini kimler kullanır sorunuza cevap vermeye çalıştık. Sadece listemizde yer alanlar değil yiyecek içecek üreticilerinden sosyal medya fenomenlerine kadar gıda sektörüne farklı açılardan katkısı bulunan herkesin yemek stilistliğini öğrenmesi gerekir. Genel anlamda fotoğrafçılık hobinize ya da mesleğinize katkıda bulunmak istiyorsanız food styling nedir, styling nasıl yapılır öğrenmenizde fayda var.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30