Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yemek Videosu Çekimi İçin Gerekli Ekipmanlar

Videolarınızı Yüzbinlerce Kişiye Ulaştıracak Ekipman Tüyoları!

Son zamanlarda yemek videolarıyla Youtube kanalı açan ev hanımlarının ve yemek yapmayı seven kişilerin sayısı arttı. Bu durum da hem fotoğrafçılığa hem de video yönetmenliğine duyulan ilgiyi katladı. DSLR fotoğraf makinesi kullanarak yemek videosu çekmek kolay olsa da bu işi profesyonelce yapmak isteyenlerin belli başlık ekipmanlara ihtiyacı var haliyle. İyi bir fotoğraf makinesinin yanı sıra yemek videosu çekmek için kullanılacak, çekimin kalitesini arttıracak araç ve gereçler nelermiş, gelin birlikte bakalım…

1.Tripod

Yemek videosu çekmek için ekipman alırken fotoğraf makinesi ya da video kayıt cihazına ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. İhtiyacınız olan bir diğer ekipman da pan kafaya sahip sağlam bir tripod. İyi bir video çekebilmeniz için kameranızın sabit olması çok önemli ancak belli bir yere kadar. Yemek videoları çekerken tripodun kafası hareket etmeli ve ayaklar sabit kalmalı. Tripod ile kadrajınızı ayarladıktan sonra kameranızı sabitleyebilir, gerekli kompozisyon düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Yemek yaparken hem kendinizi hem de yemeği gösterecekseniz fluid kafaları tercih edebilirsiniz. Böylece rahat hareket etme imkanına sahip olursunuz. Hem kolay bulunan hem de pahalı olmayan bir ekipman olduğundan çekim setinizi oluştururken ilk edineceğiniz video gereçlerinden biri olmasını öneririz. Kameranızın ağırlığını göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

2.Işık

Fotoğrafta olduğu gibi videoda da ışık en önemli unsurdur. Doğru açıdan yakaladığınız ışıkla yemek videolarınızın detaylarını ön plana çıkarabilir ve konunuzu daha iyi anlatabilirsiniz. Yemek videosu ekipmanları arasında bulunan ışık kaynakları arasında en güçlüsü gün ışığıdır öncelikle. Mutfağınız ya da videoyu çektiğiniz yerde pencere kenarlarından yararlanarak gün ışığını kullanabilirsiniz. İkinci olarak masa lambalarını yansıtıcı ya da yumuşatıcı yardımıyla tencere ve servis tabaklarınızı göstermek için kullanabilirsiniz. Stüdyoda yapacağınız yemek videosu çekimlerinde ise harici ışık kaynaklarından yararlanarak hem kendinizi hem de yemeğinizi hazırlama sürecinizi daha net ifade edebilirisiniz.

3.Reflektör

Yemek videosu çekmek için ekipman alırken reflektör de satın almalısınız. Işık kaynaklarınız her ne kadar doğru olsa da ışığı doğru yansıtamadığınızda ya da kullanamadığınızda istediğiniz gibi sonuçlar elde edemezsiniz. Bunun için reflektöre ihtiyacınız olacak. Eğer reflektör alamayacak durumdaysanız istediğiniz boyuttaki mukavva üzerine yapıştıracağınız alüminyum folyo ile bir reflektör yapabilirsiniz. Ya da beyaz bir karton ve örtü de kullanabilirsiniz. Işığı konunuzun dilediğiniz kısmına yönlendirerek az ışığı dahi lehinize kullanabilirsiniz.

4.Ses Kayıt Cihazı veya Mikrofon

Yemek videosu için makine ve ışık aldıktan sonra ses kayıt cihazı ya da mikrofon satın almanız gerekecek. DSLR kameralar ses kaydı konusunda çok iyi olmadığından harici ses kayıt cihazlarından yararlanarak dilediğiniz yerde rahatlıkla yemek videosu çekebilirsiniz. Yanınızda taşıyabileceğiniz ses kayıt cihazları ve mikrofonlar portatif ve kullanışlı olacaktır. Ancak çekim bittiğinde ses ve videoyu senkronize etmeniz gerekebilir.

5.Shotgun Mikrofonlar

Yemek video çekim ekipmanları arasında shotgun mikrofonlar da yer alıyor. Yakın çekimler yapacağınız zaman harici flaşınıza shotgun dediğimiz mikrofonu takarak sesi direkt video ile birleştirebilirsiniz. Kameranızla senkronize bir şekilde kayıt yapmanızı sağlayan shotgun, yemek videoları için çok kullanışlı bir ekipmandır. Videonuzu çekerken gürültüden de etkilenmemenizi sağlar. Fakat shotgun mikrofonu kameranıza bağlamanız gerekir.

6.Yaka Mikrofonları

Video çekim ekipmanları arasında olmazsa olmazlardan biri de yaka mikrofonlarıdır. Siz ya da yemeği hazırlayan kişinin takacağı yaka mikrofonu sayesinde hem yemek yapılan ortamdaki ses hem de yemeği yapan kişinin sesi kayıt altına alınmış olur.

Çok rahat ve pratik şekilde kullanılan yaka mikrofonları kıyafet üzerine takılabilir. Yemek videosu çekmek için ekipman alacak olanlar listelerine yaka mikrofonlarını da eklesinler.

7.Follow Focus

DSLR ile yemek videosu çekerken odaklama kısmında biraz zorlanabilirsiniz. Genellikle odaklamayı manuel olarak yapmaya çalıştığınız için istediğiniz netliği yakalayamayacak ve kamerayı sabit tutamayacaksınız. Dolayısıyla follow focus dediğimiz odak kontrol mekanizmasını kullanmanız yararınıza olacaktır. Yemeğin yapılışını çekerken görüntü netliğini en hassas ve kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Çekim tarzınıza ve çekmek istediğiniz yemek videosunun konseptine göre farklı çekim aksesuarlarına da ihtiyacınız olabilir. Çeşitli ışıklar, paraflaşlar, yedek makineler, farklı özelliklerdeki fotoğraf makineleri, arka planlar ve dekorlar kullanabilirsiniz. Yemek videosu çekmek için ekipman alacaksanız ilk denemelerinizi yaparak nelere ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz. Ne kadar çok ekipman kullanırsanız o kadar geniş çerçevede videolar çekersiniz.

[widget-28]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30