Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Ortodonti Öncesi Sonrası Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Gülümseyin... Ortodonti Fotoğraf Çekimi ve Avantajları

Diş hekimliğiyle fotoğrafçılığın uzun yıllardır birlikte yol kat ettiğini söyleyebiliriz. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde birçok diş hekimi, kendilerine danışan hastaların ağız ve diş sağlığını fotoğraflar yardımıyla belgeliyor. Nitekim bir diş hekimi olmasanız bile ortodonti öncesi sonrası fotoğrafı dendiğinde aklınızda canlanan bir kare olduğundan eminiz.

Peki ortodonti öncesi sonrası fotoğrafı nasıl çekilir? Sizin için ortodonti öncesi sonrası fotoğrafları hakkında bilgi verecek, ortodonti fotoğrafçılığına yönelik ipuçlarına değinecek ve ayrıca ortodonti fotoğraflarının avantajlarından bahsedeceğiz.

[widget-8]

Öncelikle Hastanın Mahremiyetine Saygı Gösterin

Ortodonti öncesi sonrası fotoğrafı çekimleri ile hasta mahremiyetinin en azından teknik açıdan bir ilgisi olmadığını düşünebilirsiniz. Elbette hastanın gizli kalmasını ya da fotoğraflanmamasını istediği görüntüleri kullanmamalısınız. Ancak bunun dışında hasta mahremiyeti açısından ortodonti fotoğrafçılığı hakkında düşündüğümüzde konunun teknik bir yönü olduğunu da hemen fark edeceksiniz.

Ortodonti fotoğraf çekimlerini fotoğrafçılık türü bakımından makro fotoğrafçılık başlığı altına alabiliriz. Yani oldukça küçük bir alanda ayrıntılarla dolu bir fotoğraf çekmeye çalışıyorsunuz. Bunun için kamera ve lenslerinizin yakınlaştırma performansının oldukça başarılı olması gerekir. Aksi takdirde istediğiniz kareleri elde etmek için hastanıza çok yaklaşmanız gerekebilir ki itiraf edelim, bir hasta açısından bu durum oldukça rahatsız edicidir.

Uygulama Öncesi Fotoğraflar Çekin

Ortodonti öncesi sonrası fotoğraf çekimlerinin temel maksadı hastanızın tedavi öncesi ve sonrası durumunu karşılaştırabilmenizdir. Bunun için özellikle ilk gün fotoğraflarının son derece önemli olduğunu söylemeye bile gerek yoktur. Tüm tedavi süreci tamamlandığında çekeceğiniz son fotoğrafla birlikte ilk gün fotoğrafını yan yana koyduğunuzda hem mevcut hastanız hem de gelecekteki danışanlarınız açısından çarpıcı bir görüntü ortaya çıkarabilirsiniz.

Tedavi planınızı ortodonti fotoğrafları üzerinden anlatmanız hastanızın güvenini kazanmanıza yardımcı olacağı gibi tedavi ve uygulamanın sonucu hakkında da daha kolay bilgi aktarmanızı sağlar. Aynı zamanda hastaya ağız ve diş bakımı ile ilgili öneriler verecek, dikkat etmesi gereken noktaları vurgulayacaksanız ortodonti öncesi sonrası fotoğrafı çekimleri mesajınızı çok daha güçlü bir şekilde iletir.

Her Muayenede Bir Foto: Öncesi Sonrası Fotoğraflarıyla Sınırlı Kalmak Zorunda Değilsiniz

Ortodonti fotoğrafları için kendinizi yalnızca ilk gün ve son gün fotoğraflarıyla sınırlamanız gerekmiyor. Örneğin; hastanızın aylık periyotlarla muayeneye geldiğini düşünelim. Her muayenede bir kareyle diş teli öncesi sonrası fotoğrafı çekimlerinize bir hikaye katabilir, aynı zamanda tedavinin nasıl ilerlediğini fotoğraf kareleri üzerinden hastanıza anlatabilirsiniz.

Tedavi Sürecini Gülümsemeyle Tamamlayın

Ve elbette tedavinin son aşaması... Başarıyla tamamlanan bir tedavi sonrasında ortodonti öncesi sonrası fotoğraf çekimlerinin son derece keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Artık son fotoğrafınız üzerinden hastanıza diş yapısındaki ciddi iyileşmeyi gösterebilir, son derece sağlıklı ve estetik bir gülümsemeyi fotoğraf kareleriyle belgeleyebilirsiniz.

Ortodonti Fotoğrafları ile Uygulamalarınızın Tanıtımını Yapabilirsiniz

Ortodonti öncesi sonrası fotoğrafı elbette yalnızca tıbbi nedenlerle kullanılmaz. Buna ek olarak reklam ve pazarlama çalışmalarının da ortodonti fotoğrafçılığı ile sıkı bir bağlantıya sahip olduğunu unutmamak gerekir. Birçok klinik, stok görüntülerle potansiyel hastalarına ulaştığını sanır ancak bu oldukça yanıltıcıdır. Stok fotoğraflar, özellikle sağlık söz konusu olduğunda hizmetlerinizi tanıtmak ve hastalarınızı etkilemek açısından gerçek görüntülerin yanından bile geçemez. Buna karşılık diş teli öncesi sonrası fotoğrafı çekimleriyle yeni hastalarınıza size başvurmaları için güçlü bir gerekçe vermiş olursunuz.

Sosyal Medya Paylaşımları ile Daha Fazla İnsana Ulaşabilirsiniz

Günümüzde, başta Instagram olmak üzere sosyal medya platformlarının yeni insanlara ulaşmak için son derece kullanışlı olduğunu unutmayın. Çektiğiniz ortodonti öncesi sonrası fotoğraf karelerini dijital ortamda düzenleyerek sosyal medyada paylaşabilir, iş hacminizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Ortodonti Çekimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortodonti öncesi sonrası fotoğrafı çekimlerinizin daha kaliteli olması için doğru ekipmanları seçmeli, ayrıca çekim esnasında belli noktalara dikkat etmelisiniz. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ortodonti fotoğrafları makro fotoğrafçılığın bir dalı olarak değerlendirebilir. Bu nedenle ekipman ve özellikle lens seçiminizde makro çekimlere uygun tercihlerde bulunmalısınız.
  • Diş telleri, çekim sırasında kullandığınız ışık ya da flaşın parlama yapmasına neden olabilir. Bu nedenle ışıklandırma konusunda dikkat etmeli, açınızı iyi ayarlamaya çalışmalısınız.
  • Aynı şekilde şeffaf diş teli öncesi sonrası fotoğrafları çekerken üç boyutlu bir görünüm yakalayamadığınız takdirde diş telinin gözükmesi zor olabilir. Bunun önüne geçmek için twin flaş kullanabilirsiniz.
  • Lingual diş telleri, dişlerdeki bozukluk ve çapraşıklıkların giderilmesi için dişin iç kısmına uygulanır. Lingual diş tellerinde iyi kareler yakalayabilmeniz için ağız içi çekim için ekstra ekipmanlara sahip olmalısınız.
  • Fotoğraflarınızda tema belirlemeniz ortodonti öncesi sonrası fotoğrafı çekimlerinizin daha etkileyici gözükmesini sağlayabilir. Örneğin, çocuklar için yaptığınız çekimlerde daha renkli, yetişkinler için yaptığınız çekimlerde ise estetiği ön plana çıkaran bir yaklaşım benimseyebilirsiniz.

Bu saydıklarımızın dışında ortodonti öncesi sonrası fotoğraf çekimlerinizin başarılı olması için ekipmanlarınızı iyi tanımalı, onlardan tam performans alabilmeyi bilmelisiniz. Böylelikle hem fotoğraf kareleri üzerinden hastalarınızla birlikte tedavi planlaması yapabilir hem de gerçekleştireceğiniz paylaşımlarla fenomen bir diş hekimi haline gelebilirsiniz.

Diş Hekimleri İçin Dental Fotoğrafçılık Kursu

Eğer ortodonti öncesi sonrası fotoğrafı ya da diğer tedavi ve uygulamalarınızı daha etkileyici karelerle belgelemek ve başka insanlarla paylaşmak istiyorsanız dental fotoğrafçılık kursu programlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Dental fotoğrafçılık kursu programlarımız hakkında daha fazla fikir edinmek ve bir diş hekimi olarak uzmanlığınızın yanına fotoğrafçılık becerileri eklemenin yararları hakkında bilgi almak için bize ulaşın! Sağlıklı gülümsemeleri en güzel fotoğraf kareleriyle başka insanlara nasıl aktarabileceğinizi öğrenin.

[widget-62]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30