Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Doğum Fotoğrafçısının İletişimi Kuvvetli Olur! Anne-Baba İle Nasıl Anlaşacaksınız?

Yeni Anne ve Babaları Mutlu Etmenin Yollarını Öğrenmek İster Misiniz?

Bir anne ve baba adayının hayatındaki en önemli ancak en stresli olduğu an bebeklerinin doğduğu andır. 9 ay boyunca süren telaşlı bekleyişin artık sonuna gelmişlerdir ve bebeklerini kucaklarına alacakları gün onlar için çok heyecanlı ve gergin bir gündür. Bu önemli günde doğum fotoğrafçıları olarak ailelerle anlaşabilmeniz, iletişim kazalarını önlemeniz ve ihtiyaçlarına cevap vermeniz gerek.

Peki bunu nasıl başaracaksınız? Yeni anne ve baba olmanın gerginliğine sahip çiftleri nasıl rahatlatacaksınız? İstediğiniz fotoğraf karelerini nasıl elde edeceksiniz? Biraz daha yakından bakarak sizlere doğru iletişimin yollarından bahsedelim…

[widget-8]

Etkili İletişim Kurmayı Öğrenin, İmajınız ve Tarzınız Olsun!

Doğum fotoğrafçılığında iletişim çok önemli ancak doğru iletişimi nasıl kuracaksınız? Fotoğrafçılık gibi insanlarla sürekli iç içe olduğunuz bir mesleği yapıyorsanız etkili iletişime dair eğitimler alarak işe başlamalısınız. Güçlü bir kişisel imajın yanında sağlıklı dinleme ve anlama becerileri edinir, kendinizi daha iyi ifade edersiniz. Bunun dışında doğum fotoğrafçılığı iletişim teknikleri ve püf noktalar ise şöyle:

  • İçerideki ve dışarıdaki süreci bilin.

Doğum fotoğrafçısı olarak ailelerle doğru iletişim kurmak istiyorsanız doğum yapmanın nasıl bir süreç olduğunu öğrenin. Doğum yapmadıysanız doğum yapmış arkadaşlarınızla ya da akrabalarınızla konuşun. Doğum hikayelerini dinleyin. Doğumun nasıl gerçekleştiğine dair videolar izleyin, doğum fotoğrafçılarının çektiği hastane videolarına göz atın. Doğum yapmanın ne kadar zor ve ciddi bir süreç olduğunu görürseniz anne adaylarını daha iyi anlarsınız.

  • Çekim planınızı anlatın.

Doğum fotoğrafçılığında iletişim öncelikle ailelerle tanışmanız ve çekim planınızı yapmanızla başlayacaktır. Ofisinize gelen anne ve baba adaylarını dinleyin, çekimden neler beklediklerini, nasıl bir konsept istediklerini sorun. Ardından çekim planınızı hazırlayarak yeni bir toplantı yapın. Aşama aşama çekimi nasıl yapacağınızdan bahsedin, sorularını cevaplayın. Hizmet vereceğiniz insanlarla düzenli görüşmeniz hem onları mutlu edecek hem de çekim sonrası sorunları minimuma indirecektir.

Ne tür fotoğraflar istediklerini sorun. Bebeğin dünyaya geliş anının ya da ilk emzirmenin çekilmesini istiyorlarsa bunu doğumdan önce konuşmalısınız. Ikınmalar esnasında anneden izin almak istemezsiniz.

  • Portföyünüzü gösterin.

Çoğu doğum fotoğrafçısı ailelere stok fotoğraflar gösteriyor anne ve baba adaylarının istediği kareleri veremedikleri için memnuniyetsizlikle karşılaşıyorlar. Doğum fotoğrafçılığında iletişim öncelikle gerçekçi olmanızla başlar. Fotoğrafını çektiğiniz diğer doğumlardan en iyi fotoğrafları ailelere gösterin ve nasıl fotoğraflar teslim alacaklarından emin olmalarını sağlayın. Stok fotoğraflardaki kaliteyi beklerken amatör düzeyde fotoğraflarla karşılaştırmayın onları.

  • Eğitim alın.

Anne ve babayla iletişim kurarken yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak, kendinizi daha iyi ifade etmek istiyorsanız eğitim alabilirsiniz. Diksiyon, Beden Dili, Etkili İletişim ve İmaj, Zor İnsanlarla Başa Çıkma, Zaman Yönetimi ve Stres Yönetimi gibi eğitimler hem kendinize güveninizi arttıracak hem de akıcı konuşmadan stres unsurlarıyla baş etmeye kadar farklı beceriler kazanmanızı sağlayacak.

Konuşurken doğru tonlama yaptığınızda ve karşınızdakinin beden dilini çözebildiğinizde emin olun, daha iyi anlaşıyor olacaksınız. Aileler sizle bu özel anlarını paylaştıkları için çok mutlu olacaklar.

  • Anlayışlı olun.

Unutmayın doğru iletişim kurma yöntemlerinde her zaman empatinin önemi vurgulanmaktadır. Doğum fotoğrafçılığında da anne ve babanın hayatlarının en zor ve keyifli gününde olduklarını, sinirlenebileceklerini, heyecandan yerlerinde duramayacaklarını ve sizi doğru düzgün anlamayacaklarını göz önünde bulundurun. Dolayısıyla onların heyecanına ortak olarak, ne derlerse desinler alınmayın, saygınızı korumaya devam edin.

  • Sakinleştirmeyi bilin.

Fotoğrafçılıkta iletişim kurmanın yolu, karşı tarafı anlamakla birlikte onların gerginliklerini hafifletmekten geçiyor. Doğum çekimi yaparken anne ve babanın sakin olması için onlara destek olabilir, doğum sonrası çekimlerde çekim planınızı tekrar anlatarak rahatlamalarını sağlayabilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi iletişim eğitimleriyle birlikte onlara nasıl yaklaşacağınızı öğrenebilirsiniz.

Doğum fotoğrafçılığında iletişim kurmak için empati yeteneğinizin olması, diksiyonunuzun akıcı ve imajınızın güçlü olması gerekir. Mesleğinizde deneyimliyseniz, çektiğiniz fotoğraflar iyiyse hizmetlerinizi pazarlamaya dahi ihtiyaç duymazsınız. Bunun için elbette zamana ihtiyacınız olacak.

Sözleşme Yapın ve Gerçekten İyi Fotoğraflar Çekin!

Doğum fotoğrafçılığı diğer fotoğraf çekimlerinden çok farklıdır. Doğum anını bir daha geri getiremeyeceğiniz için her türlü soruna hazır olmalısınız. Komplikasyonlar olabilir ve anne sezaryene alınabilir, çok hızlı bir doğum gerçekleşebilir. Doğumu kaçırma ihtimalinize karşı yasal olarak kendinizi korumalısınız. Çekim sözleşmenizde sizden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı doğumu kaçırdığınızda sizi koruyacak bir madde bulundurun ve aileye bu sözleşmeyi imzalatın. Doğru iletişimin en büyük araçlarından biri sözleşmeli çalışmanızdır.

Sağlıklı iletişim kurmak ve müşterilerinizi mutlu etmek için özeleştirinizi yapmalı, ihtiyacınız olan iletişim eğitimlerini almalı, sektörde kendinizi geliştirmelisiniz. Unutmayın, mucizelere tanık oluyorsunuz…

[widget-24]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30