Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Doğum Fotoğrafçılığından Para Kazanmak İster Misiniz?

Türkiye’nin Ünlü Doğum Fotoğrafçılarından Biri Olmak İçin Doğru Adımları Atın!

Son zamanlarda doğum fotoğrafçılığı da popüler iş alanlarından biri haline geldi. Özellikle kadınlar doğum fotoğrafçısı olmak için eğitim alarak stüdyolarını açmaya ya da internet üzerinden iş yapmaya başladılar. Hatta doğum fotoğrafçılığı sayesinde yeni iş kolları ortaya çıktı. Yeni doğan çekim kıyafetleri ve aksesuarları satan firmalar kuruldu.

Dünyanın en keyifli mesleklerinden biri olan doğum fotoğrafçılığından kazanç sağlamak ise fotoğrafçının deneyim ve becerilerine göre değişkenlik gösteriyor. Çekim konseptinden süresine, albüm tasarımından mekan kullanımına kadar fotoğrafçının aldığı çekim ücretlerinde değişkenlik olabiliyor. Peki, siz de doğum fotoğrafçılığından para kazanabilir misiniz? Doğum fotoğrafçılığından para kazanmak zor mu? Fotoğraflarınızı nerede ve nasıl pazarlayacaksınız? Yakından bakalım…

1.Doğum Fotoğrafçılığı Eğitimi Alın.

Doğum fotoğrafçılığı, bir bebeğin dünyaya geliş mucizesini fotoğraflarla ölümsüzleştirmek olduğu için teknik ve pratik bilgi ve deneyime ihtiyaç vardır. Çünkü doğum fotoğrafçılığı her zaman belli bir ışıkta ya da mekanda yapılmaz. Bu nedenle profesyonel doğum fotoğrafçısı olmak için hastane koşullarında nasıl çekim yapacağınızı, hangi ekipmanları kullanacağınızı ve albüm tasarımları yapmayı öğreneceğiniz bir eğitim almanız gerek. İşinize hakim olduğunuzda güzel fotoğraflar ortaya çıkarabilecek ve böylelikle kazanç sağlayacaksınız. Doğum fotoğrafçılığından para kazanmak için önce işinizin uzmanı olmanız şart.

2.Sosyal Medya Hesaplarınızı Düzenleyin.

Günümüzde para kazanmak için internette olmanız şart. Dolayısıyla sosyal medya hesaplarınız olmalı ve bu hesapları profesyonel bir görünüme kavuşturmalısınız. Anne ve bebek çekimlerinizi paylaşacağınız Instagram ve Facebook ya da Pinterest gibi sosyal medya kanallarınızı öncelikle düzenlemeniz gerek. Hesaplarınıza en iyi fotoğraflarınızı yüklemeli, profilinize iletişim bilgilerinizi ve verdiğiniz hizmetleri eklemelisiniz. Kapak fotoğraflarınız sosyal medya görsel standartlarına göre düzenlenmeli, profil fotoğrafınız hesabınızdaki içeriklerle uyumlu olmalı ve profiliniz herkese açık olmalı. Anne adayları ve anne-bebek dergileri ile sektörel firmalar sizi rahatlıkla bulmalılar. Böylece doğum fotoğrafçılığından kazanç sağlayabilirsiniz.

3.Fotoğraflarınızı Doğru İçeriklerle Paylaşın.

Doğum fotoğrafçılığından para kazanmak için rakiplerinizin arasından sıyrılmalısınız. Bunu da içeriklerinizle yapabilirsiniz. Fotoğraflarınızı etkileyici ve doğum anının kutsallığını anlatan reklam spotlarıyla süsleyerek takipçilerinize ve potansiyel kitlenize ulaştırabilirsiniz. Anne adayları, son yılların trendi olan doğum çekimleri için genellikle Instagram aracılığıyla fotoğrafçı aradığı için onların karşısına çıkacak hashtagler, markalara ulaşacak etiketler ve içerikler hazırlamalısınız. En iyi fotoğraflarınızı doğru içeriklerle sunduğunuzda anneler sizinle çalışmak isteyeceklerdir. Hatta dergilerden ve giyim firmalarından da teklif alabileceksiniz.

4.Photoshop Öğrenin.

Doğum fotoğrafı çekimlerinde her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Işık yeterli değildir, doğum zorlu geçebilir ve siz saatlerce uyanık kalarak fotoğraf çekmek durumunda olabilirsiniz. Bu nedenle çok da beğenmediğiniz fotoğraflarınızı düzenlemeniz gerekecektir. Photoshop öğrenerek hem kendi kusurlarınızı hem de mekandan ve modelden kaynaklanan sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Mışıl mışıl uyuyan bebekler, mutlu anneler ve aileler üzerinde Photoshop’un ufak dokunuşlarının etkisi büyüktür. Doğum fotoğrafçılığından para kazanmak için her zaman iyi fotoğraf çekmek yeterli olmaz, iyi fotoğraf düzenlemeniz de gerekir.

5.Fotoğraflarınızı Satın.

Doğum fotoğrafçılığından para kazanmak için çektiğiniz fotoğrafları dergilere, e-ticaret sitelerine, anne-bebek giyim markalarına, kozmetik sektörüne satmalısınız. Peki bunu nasıl başaracaksınız? Tabi ki Facebook ve Instagram üzerinden bu markalara ulaşarak ya da paylaşımlarınızla firmaların karşısına çıkarak. Doğru pazarlama hedefleriyle ve adımlarıyla hareket ettiğinizde dergiler sizden çekim talebinde bulunabilir, giyim firmaları yeni koleksiyonlarında sizin fotoğraflarınızı kullanabilir, reklam afişlerinde sizin fotoğraflarınız yer alabilir. Adınızı duyurduğunuzda markalar doğal olarak sizinle iletişime geçecektir.

6.Web Sitenizi Yaptırın.

Sadece Facebook ve Instagramda değil web sitenizle de görünür olmalısınız. Doğum fotoğrafçılığından para kazanmak için portfolyonuzun yer aldığı, hizmetleriniz hakkında detaylı bilgi veren, ziyaretçilerin bilgilendirici içeriklere ulaşabileceği, sizinle kolay iletişim kurabilecekleri bir web sitesi yaptırın. Böylece hem kurumsal bir kimlik kazanırsınız hem de doğum fotoğrafçısı arayan anneler, internette arama yaptıklarında sizinle karşılaşabilirler. Mesleğinizden daha çok kazanç sağlama ihtimaliniz artar.

7.Stok Fotoğrafçılık Yapın.

Doğum fotoğraflarından para kazanmak isteyenlere bir diğer önerimiz stok fotoğrafçılığa yönelmeleri olacak. Biliyorsunuz, basın ve medya kuruluşları, yayınevleri, grafik tasarımcılar, internet siteleri ve web ajansları, reklam ajansları, firmalar hatta fotoğrafçılar dahi tanıtımlarına harcadıkları maliyetleri düşürmek için ihtiyaç duydukları fotoğrafları stok sitelerden alırlar. Dolayısıyla telif hakkı sıkıntısı yaşamazlar. Siz de çektiğiniz fotoğrafları stok sitelerine yükleyerek para kazanabilirsiniz. Stok fotoğrafçılıktan para kazanmak ek gelir olarak kullanacağınız bir yöntem olabilir. www.shutterstock.com, www.123rf.com, www.stockphoto.com, www.istockphoto.com, www.dreamstime.com en çok tercih edilen stok fotoğraf siteleri.

8.Hastanelerle İşbirliği Yapın.

Doğum fotoğrafçılığından para kazanmak için hastanelerle iletişime geçmeli ve doğum fotoğrafçısı arayan annelere sizi önermeleri konusunda iş birliği yapabilirsiniz. Her hastanenin daimi bir doğum fotoğrafçısı vardır. Bu nedenle siz de farklı hastanelerde çalışabilirsiniz. Özel hastaneler belli bir komisyon karşılığında doğum fotoğrafçılarına anne adaylarını yönlendirebiliyorlar. Bu şekilde siz de doğum fotoğrafçılığından daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

9.Ajanslarla ve Markalarla Çalışın.

Doğum fotoğrafçılığından para kazanmak için reklam ajanslarıyla anlaşabilir ve ihtiyaçları olan çekimleri yapabilirsiniz. Dergilere, web sitelerine, tekstil firmalarına ve bebek ürünleri satan tüm markalara hizmet veren ajanslar sayesinde gelirlerinizi yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda kişisel markanız aracılığıyla stüdyonuzda firmalara bebek çekimleri hizmeti verebilirsiniz. Sadece hastane ortamında değil stüdyonuzda da anne ve bebek konsept fotoğrafları çekerek kişilerin ve firmaların ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Doğum fotoğrafçılığından para kazanmak için mutlaka kendinizi geliştirmeli, etkili iletişimden girişimciliğe, diksiyondan marka yönetimine kadar farklı alanlarda eğitim almalısınız. Çağımızda artık iyi fotoğraf çekmek başarılı olmak için yeterli olmuyor. Fotoğraflarınızı nasıl pazarlayacağınızı, müşterilerinize nasıl sunum yapacağınızı, fotoğraflarınızı nasıl editleyeceğinizi öğrenmeniz gerek. Özgüvenli ve kararlı olmalı, rakiplerinizi geçmek için modern fotoğrafçılık trendlerine ayak uydurmalısınız.

[widget-24]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30