Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Doğum Sonrası Fotoğrafları Ne Zaman Çekilir?

En Güzel Yenidoğan Fotoğrafları İçin İdeal Dönem

Sabırsızlıkla bu anı bekliyordunuz ve en sonunda çocuğunuz dünyaya geldi. Anne ya da baba olarak bebeğinizin dünyadaki bu ilk günlerini fotoğraflamak ve yıllar sonra en güzel karelerle hatırlayabilmek istiyorsunuz. Peki doğum sonrası fotoğrafları için en uygun zaman ne? Hastaneden eve döndükten sonra bebeğinizin fotoğraflarını çekmeye ne zaman başlamalısınız?

Eğer doğum sonrası fotoğrafları ne zaman çekilir diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Doğum sonrası fotoğraf çekimleri için en uygun zaman hakkında sizlere bilgi verecek, en güzel yenidoğan fotoğrafları için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

[widget-8]

Doğum Sonrası Fotoğraf Çekimleri İçin Beklemenize Gerek Yok!

Doğum sonrası fotoğraf çekimi için beklemeniz gereken herhangi bir zaman aralığı olmadığını hemen söyleyelim. Eğer isterseniz hastaneden döndüğünüz anda bebeğinizin fotoğraflarını çekmeye başlayabilirsiniz. Bu noktada asıl düşünmeniz gereken konu ne kadar beklemeniz gerektiği değil, ne kadar beklememeniz gerektiğidir.

En Özel Yeniden Fotoğrafları İçin İlk 15 Gün Önemli!

Bebeğinizin en güzel fotoğraflarını çekmek için doğum fotoğrafçıları genellikle ilk 15 günü iyi değerlendirmeniz gerektiğini söyler. Dolayısıyla yenidoğan fotoğrafları ne zaman çekilir sorusuna cevap verirken en tatlı fotoğraflar için fazla beklememeniz gerektiğini vurgulamak gerekiyor. İlk 15 gün içerisinde çektiğiniz fotoğraflarla bebeğinizin ilk anlarını en güzel haliyle fotoğraf karelerine sığdırabilirsiniz.

Peki neden doğum sonrası fotoğrafları için ilk 15 gün önemli. Gelin, bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

15 Günden Sonra Bebeğin Gaz Sancıları Başlar

Doğum sonrası fotoğrafları için ilk 15 günün önemli olmasında en önemli faktörlerden biri gaz sancılarıdır. Doğumdan sonraki 2. hafta itibariyle emzirmeden dolayı gaz sancıları başlar. Kimi bebeklerde bu sürenin daha kısa olduğunu da söylemek gerekir. Gaz sancıları bebeğin ruh halini de olumsuz etkilediği için doğum sonrası fotoğraf çekimleri için iki haftadan fazla beklememelisiniz.

Bebeğin Uyku Hassasiyeti Artar

İlk 15 gün boyunca bebek uykudayken doğum sonrası fotoğrafı çekmek çok daha kolaydır. Çünkü bu dönemde bebeklerin uykuları sonraki dönemlere kıyasla daha ağırdır. Ancak 15 gün sonrasında bebekler hem kendi hareketlerine hem de etraftaki seslere karşı çok daha hassas hale gelir. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz gaz sancıları, bebeğin uyku bölünmeleri yaşamasına neden olarak huzursuz olmasını da beraberinde getirir.

Bebeğin Fiziksel Esnekliği Azalır

Eğer aklınızda yaratıcı doğum sonrası fotoğrafları çekmek varsa ilk 15 günden sonra bu şansın ciddi oranda azaldığını söylemek gerekir. Çünkü ilk 15 günden sonra bebeklerin poz vermesini sağlamak çok daha zor bir hal alır.

Kostüm Tasarımları İki Haftalık Bebekler İçindir

Doğum sonrası fotoğrafları için tasarlanan bebek kostümleri yenidoğan bebekler göz önüne alınarak tasarlanır. Ancak 15 günden sonra bebekler, boy ve kilo gelişimi bakımından bu kostümlere sığmayacak kadar artış yaşar.

Elbette saydığımız tüm olumsuzluklara rağmen 15 günden sonra da doğum sonrası fotoğraf çekimi yapmak mümkündür. Örneğin; hazır kostümler yerine özel kostümler tasarlanabileceği gibi bebeğin huzursuzluğunu azaltmak için de çözümler geliştirebilir.

Bebeğinizin Fotoğraflarını Kendiniz Çekmek İstemez Misiniz?

Doğum sonrasında ebeveynlerin mutluluğunu ve aynı zamanda telaşını anlamak gerekir. Bir annenin doğum sonrası fotoğrafları için güvenebileceği profesyonel bir fotoğrafçı bulabilmek adına kılı kırk yarması son derece doğaldır. Ancak her şeyin olduğu gibi bunun da bir çözümü olduğunu söyleyebiliriz.

Doğum fotoğrafçılığı kursu ile doğum sonrası fotoğraf çekimi işini aile içinde halledebilir, kendi bebeğinizin fotoğraflarını kendiniz çekebilirsiniz. Hiç kuşkusuz bir ebeveynin objektifinden çıkan fotoğraf kareleri, fotoğrafçılık becerileriniz yeterli düzeydeyse çok daha etkileyici olacaktır. Eğer doğum ve bebek fotoğrafçılığı kursu ile fotoğrafçılık becerilerinizi zenginleştirmek istiyorsanız Foto Life Akademi'nin bir parçası olabilirsiniz.

[widget-24]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30