Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yenidoğan Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Bebeğinizin En Güzel Anları Mükemmel Fotoğraflarla Ölümsüzleştiriliyor!

Son yıllarda anne adayları arasında yenidoğan çekimi yaptırmak çok moda. Doğumun ardından bebekle ve bebeğin ebeveynleriyle yapılan fotoğraf çekimi olan yenidoğan çekimleri… Özellikle profesyonel fotoğraf çekimlerinin popülerleştiği günümüzde anneler, bebeklerinin ilk anlarını ölümsüzleştirmek ve geleceğe aktarmak için bu yöntemi kullanıyorlar.

Doğum zamanı yaklaşan anne adaylarının arayışa girdiği doğum fotoğrafçıları nasıl çalışıyor? Yenidoğan bebek fotoğrafları çekerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi ekipmanlar ve aksesuarlar kullanılmalı? Albüm tasarımları nasıl yapılmalı? Sayfamızda merak edilen bu sorulara yanıt verdik…

 

[widget-8]

Yenidoğan Fotoğrafçısı Olmak İçin Neler Gerek?

Her ne kadar fotoğraf çekebilen herkesin yapabileceği bir çekim izlenimi verse de yenidoğan bebek fotoğrafı çekimi yapmak isteyen fotoğrafçıların özel bir eğitim alması gereklidir. Bebek fotoğrafı çekmek isteyen fotoğrafçıların yenidoğan çekim tekniklerinin yanı sıra yeni doğmuş bebeklerin fizyolojik yapılarına dair de bilgilerinin olması hatta eğitim almaları gerekmektedir.

Ailelerin henüz yeni doğmuş olan bebeklerini fotoğrafçılara emanet ettikleri düşünüldüğünde yenidoğan fotoğrafçısının bebeği nasıl tutacağını ve nasıl kundaklayacağını bilmesi, bebeğe herhangi bir zarar gelmemesi için gerekli ortam şartlarını düzenlemesi gerekir. Böylelikle profesyonel fotoğraf kareleri ortaya çıkacaktır.

Yenidoğan Çekimleri Ne Zaman Yapılır?

Yenidoğan fotoğraf çekimi için bir diğer merak edilen konu çekimlerin ne zaman gerçekleştirildiğidir. Yenidoğan çekiminin ilk olarak bebek doğduktan 5 gün sonra yapılması önerilmektedir. Yenidoğan fotoğraf çekimlerinin en geç bebek 12 günlükken yapılması gerekiyor. Bunun nedeni ise 5 – 12 gün arasında bebeklerin henüz yüzlerinin pürüzsüz olması, gaz vb. sıkıntılarının olmamasıdır. Böylece hem fotoğrafçılar hem de aileler keyifli bir çekim süreci geçirirler.

Yenidoğan çekimi için aynı zamanda bebeklerin uyuduğu anlar tercih edilir. Bunda da en önemli faktör stüdyo ışıklarının bebeği rahatsız etmesini önlemektir.

Çekimler Nerede Yapılır? Konsept Nasıl Hazırlanır?

Yenidoğan bebek fotoğrafı nasıl çekilir sorusunun dışında fotoğrafçılara yöneltilen bir diğer soru da çekim nerede yapılacağıdır. Yenidoğan bebek çekimi, fotoğrafçının stüdyosunda da yapılabilir, evinizin bir köşesinde de. Genellikle fotoğrafçının stüdyosu tercih edilir çünkü fotoğrafçının ihtiyacı olan ekipmanlara ve dekora ulaşması bu şekilde daha hızlı olmaktadır. Fotoğrafçının hazırladığı konsept alanlar daha yaratıcı çekimlere elverişlidir ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Yenidoğan çekimleri yapılırken dekoratif sepetler ve pelüş battaniyeler kullanılır. Oyuncak bebekler ve hayvanlarla çekim alanı süslenir. Dekoratif ışıklar da çekimlerde kullanılır.

Fotoğrafçı farklı açılardan ve özellikle bebek uyurken fotoğraflar çeker. Bu fotoğraflar elbette bebeğinizin en sevimli ve masum halleri olur. Ardından albüm tasarımı için aileler en çok beğendikleri fotoğrafları seçerek uzun yıllar saklayacakları yenidoğan albümlerine kavuşmuş olurlar.

[widget-19]

Fotoğraf Çekiminde Bebeğe Herhangi Bir Zarar Gelmemesi Nasıl Sağlanır?

Yenidoğan fotoğraf çekimi sırasında ışık ve flaş kullanmak bebek için oldukça zararlıdır. Bebeklerin gözleri için oldukça zararlı bir ışık yayan flaşların kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. Aynı zamanda bebekler çekim sırasında çıplak oluyorlar, üşümesinler diye stüdyonuzu ya da çekim yapacağınız yeri önceden ısıtmanız gerekiyor. Ayrıca kullanacağınız ekipmanların, battaniyelerin, örtülerin, oyuncakların ve aksesuarların temiz olmasına özen göstermelisiniz.

Çekimler Ne Kadar Sürer?

Yenidoğan fotoğraf çekimi nasıl yapılır sorusunun dışında çekimlerin ne kadar sürdüğü de ailelerin merak ettiği bir diğer konudur. Profesyonel bebek fotoğrafçıları bu çekimleri ortalama 3 – 4 saatte bitiriyorlar. Yenidoğan çekimlerinde deneyimsiz olanlar ise daha uzun süren çekimler yapabiliyorlar. 4 saat süren çekimler sırasında bebeğinizin sıkılacağını, yorulup ağlayacağını ya da huysuzlanacağını düşünüyorsanız deneyimli ve amatör fotoğrafçı arasındaki farkı bilmelisiniz. Deneyimli yenidoğan fotoğrafçıları, bebeklerinizi sakinleştirmeyi bilir, çekimler oldukça eğlenceli geçer.

Yenidoğan fotoğraf çekimi yaptırmak isteyen ailelerin en geç 1 ay öncesinden fotoğrafçıya başvuru yapmaları gerekiyor.

Yenidoğan Çekim Ücretleri Ne Kadardır? Albüm Nasıl Teslim Edilir?

Yenidoğan fotoğraf çekimi nasıl yapılır sorunuzu cevaplandırdıktan sonra bir diğer merak konusu olan çekim ücretlerine ve albüm tasarımına gelelim.

Yenidoğan çekim fiyatları, butik hizmet kapsamında olduğu için ailenin taleplerine ve hazırlanacak konsepte göre değişmektedir. Özellikle talep edilen dekorlar ve aksesuarlar, yenidoğan çekim fiyatlarının yükselmesine neden olabilir. Ayrıca yenidoğan çekim ücretlerine albüm tasarımı fiyatlarının da ekleneceğini unutmamak gerekir. Fotoğrafçıların sunduğu paketlerden tercih edebilir ya da istediğiniz albüm ve fotoğraf sayısını kendiniz belirleyebilirsiniz.

Bebeğinizin en sevimli anlarının fotoğraflandığı yenidoğan çekimleri nasıl yapılır, nelere dikkat edilir ve ne zaman yapılır gibi aklınıza takılan soruları fotoğrafçınıza da sorabilir, çocuklarınız için geleceğe güzel bir anı bırakabilirsiniz.

[widget-24]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30