Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

İnsansız Hava Aracı (İHA), Drone Kaydı Nasıl Yapılır?

Pilotu Olmak İstediğiniz Drone’unuzu Uçurmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Teknolojinin son imkanlarından biri olan drone’lar, fotoğrafçılığa ilgisi olan kimi insanların istediği ve model araştırmalarına giriştiği ürünlerdir. Ancak, drone uçurmak için ihtiyacınıza ve beğeninize göre bir drone almak yetersiz çünkü drone uçurmak için öncesinde uymanız gereken prosedürler bulunmaktadır.

Drone’unuzu kullanmadan önce bu prosedürleri araştırmanız ve gerekli işlemleri yapmanız gerekmektedir. Eğer siz de drone kaydı nedir, nasıl yapılır merak ediyorsanız bu prosedürlere biraz daha yakından bakmakta fayda var.

İnsansız Hava Aracı (İHA) Sınıfları Nelerdir?

Drone’lar genel itibariyla İHA yani İnsansız Hava Aracı olarak adlandırılmaktadır. Her drone’un özelliği farklı olduğu gibi, bu özelliklerden kaynaklanan sınıflandırmalar mevcuttur. Drone kaydı nasıl yapılır bilmek isteyenler için söyleyebiliriz ki drone’unuzun özelliklerini bilmeli ve ona göre drone kayıt işlemlerine başlamalısınız. 500 gram ve üzerinde olan tüm drone modelleri Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bildirilmeli ve kayıt altına alınmalıdır. Kayıtsız drone uçurmanın belirli bir cezası bulunmaktadır.

İHA Sınıfları;                                                                                                                                                                                      

  • İHA 0: ağırlığı 500 gr – 4 kg arasında olan; DJI Mavic Pro, DJI Phantom 3 ve 4 serisi (Standard, Advanced, Professional) DJI Inspire 1 gibi drone modellerini temsil eder.
  • İHA 1: ağırlığı 4 kg – 25 kg arasında olan drone modelleri
  • İHA 2: ağırlığı 25 kg – 150 kg arasında olan drone modelleri
  • İHA 3: ağırlığı 150 kg ve üzerine ağırlığa sahip olan drone modelleri

Kayıt zorunluluğu olan İHA sınıfları;

İHA 0 kategorisine dahil olan tüm drone modelleri ticari amaç bulunup bulunmamasına bakılmadan İHA kayıt işlemleri başlatılarak SHGM’ye bildirilmelidir.

Drone Kaydı Nedir?

Ticari amaçlı İHA kayıt işlemleri ile hobi amaçlı drone işlemleri arasında bazı farklılıklar bulunur. Her iki şekilde de 500 gr üzeri İHA’lar SHGM’ye bildirilmelidir ancak hobi amaçlı drone uçurmak isteyenler için bu kadarı yeterli iken ticari amaçlı kullanımlar için İHA yönetmeliği takip edilmelidir.

İHA Kaydı Nasıl Yapılır?

500 gr ve üzeri drone modellerine sahip kimseler tarafından merak edilen en önemli konulardan bir tanesi de drone kaydı nasıl yapılır mevzusudur. İHA kayıt işlemleri amacınıza göre farklılık gösterse de ilk aşama her zaman aynıdır. Peki, İHA kaydı nasıl yapılır?

İHA kayıt ettirmek isteyenler İHA SHGM’nin web sitesine girerek işlemlerini başlatması gerekmektedir. İHA Kayıt Sistemi’ne girişinizin ardından ( iha.shgm.gov.tr ) kendinize bir kayıt oluşturmanız gerekiyor. Kayıt oluştur sekmesine ulaştıktan sonra karşınıza çıkan bilgi formunu doldurmalısınız. Bu formda kimlik numarası, ad ve soyad gibi size ait temel bilgiler yer almaktadır.

Bu aşamanın ardından karşınıza Ticari ya da Bireysel seçenekleri çıkar. Bireysel kayıt için sizden istenilen temel bilgilerin yanında eğer ticari bir amacınız da varsa ek bir form doldurmanız gerekmektedir. Bu formda ise vergi numarası ile vergi dairesi gibi şirket bilgileri istenmektedir. Drone kayıt sırasında bu formları doldurmanızın ardından size gönderilen onay mailinizi açmalı ve TC kimlik numarası ve belirlediğiniz şifre ile sisteme giriş yapmalısınız.

Drone kaydı nasıl yapılır konusunun bir diğer aşamasının daha ardından artık İHA Pilot Kayıt Başvurusu sekmesine tıklayarak pilotluk için başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer 500 gr ve daha üzerinde bir drone modellerine sahipseniz mutlaka drone pilot kaydı işlemlerinizi tamamlamalısınız. Yeni düzenlemede, drone kullanımı için bir lisans almanız gerekmektedir; bu nedenle kullanmak istediğiniz lisans tipini seçerek form doldurmanız lazım.

Hobi amaçlı kullanımlar için verilen IHA – 0 – Sportif/Amatör lisans belgesi için gerekli olan tek şey bir adet vesikalık fotoğraf. Ancak, ticari pilot olmak istiyorsanız drone eğitimi aldığınıza dair resmi bir belge istenmektedir.

Pilotluk belgelerinizi onaylattıktan sonra drone’u ne zaman satın aldığınızı fatura tarihinin hemen ardından satıcı tarafından SHGM’ye bildirip bildirilmediğini kontrol etmelisiniz. Eğer İHA kaydınızı sistem üzerinde göremiyorsanız satıcı ile yeniden görüşmelisiniz. Drone kayıt işlemlerinin sorunsuz tamamlanabilmesi için fatura bilgilerinizin eksiksiz olarak bildirilmesi gerekmektedir.

Kontrol ederken İHA seri numarasının sistem üzerinde göründüğünden emin olmalısınız. Satın Alınan İHA Kaydı seçeneği ile drone kaydı işlemlerinizi İHA seri numarası ile görüntüleyebilmeniz gerekmektedir.

Son aşamaya yaklaşırken drone kaydı için bir de drone’unuzun yönergelere uyacak şekilde dört adet fotoğrafını sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Bunun için İHA’mı Kullanmak İstiyorum sekmesine girebilir ve işlemi tamamlayabilirsiniz.

Drone kaydı nasıl yapılır sorusunun en son aşamasına geldik… Drone’unuza pilot ataması yapmanız gerekiyor. Eğer pilotluk kaydınız onaylandı ise TC kimlik numaranızı Tanımlı Pilot TC Kimlik No bölümüne yazmalısınız. Size onay gelmesini beklemelisiniz ve onayınızı aldıktan sonra drone’unuzu uçurmaya başlayabilirsiniz.

Drone Kayıt Ücretleri Ne Kadar?

Drone kayıt ücreti hakkında merak ettikleriniz için söyleyebiliriz ki SHGM sizden herhangi bir ücret talep etmeyecektir. Yani drone kaydı ve pilotluk kaydı ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriliyor. Drone satın aldıktan sonra belirli bir pilotaj eğitimi almak isterseniz eğitim almak istediğiniz kuruma ücret ödemeniz gerekmektedir.

[widget-39]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30