Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yeni Başlayanlar İçin 5 Adımda Drone Çekimleri

Kaliteli Drone Çekimi Yapmayı Hayal Eden Yeni Pilotlara: Drone Çekim Rehberi

Gelişen teknoloji ile birlikte iyice popüler hale gelen drone’lar, özellikle fotoğrafçılık ile uğraşan kimselerin bir hayli ilgisini çekti. Pilotu olmaya yeni başlayanlar için dorne biraz komplike bir araç gibi görünse de doğru kriterler ile oldukça keyifli ve hoş sonuçlar alabileceğiniz bir çekim aracı.

Yeni başlayanlar için drone çekimi nasıl yapılır sorusu oldukça önemli ve cevabının bilinmesi gereken bir soru. Söyleyebiliriz ki drone çekimi nasıl yapılır bilmek isteyenler bunu elbet öğrenecektir. Ancak doğru drone çekim teknikleri her zaman işinize yarayacak kilit noktalardan biridir.

Bu nedenle drone çekimi yaparken yeni başlayanlar için drone uçurmaktan keyif almalarını sağlayacak ve günden güne gelişecekleri bir rehber hazırladık. Siz de bu kriterlere dikkat edebilir ve kaliteli görüntüler elde edebilirsiniz.

Drone Uçurmaya Başlarken…

Drone çekimi yapmaya başlamadan önce dikkat edeceklerinizi bilmek, kaliteli bir drone uçuş süreci geçirmeniz için bir hayli önemli. Başlangıçta alacağınız tedbirler ve üzerinde duracağınız konular size kaliteli bir drone çekimi yaşatacaktır.

Ancak yeni başlayanlar için drone çekim tekniklerinden bahsetmeden önce sizleri bir konuda uyarmamız gerekiyor. Drone çekimleri yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk kriterlerden bir tanesi drone’unuzun size uygun olup olmadığı ve ihtiyacınızı ne kadar karşılıyor konusudur. Yeni başlayanlar için drone seçimi de iyi araştırılması gereken ve ihtiyacınıza göre bilinçli bir şekilde alınması gereken bir araçtır.

Başlangıçta dikkat edilmesi gereken faktörler;

  • Drone’u Tanıyın
  • İyi Bir Pilot Olmak Çok Önemli
  • Kamera Seçiminizi Doğru Yapmalısınız
  • Gimball Kurtarıcı Parçanız
  • Kurallara Uymak Güvenlik Açısından Önemli

Başlangıçta bu beş kriter sizin için önemli olmalıdır. Drone çekimi nasıl yapılır merak edenler için bu beş kriteri biraz daha açalım.

Drone’u Tanıyın

Drone’unuzu tanımak ve ayarlarını bilinçli bir şekilde istediğiniz gibi yapmak, yeni başlayanlar için drone çekimlerinin kalitesi ve motivasyonu için oldukça önemlidir. Drone çekimleri yapmaya başlamadan önce drone’unuzun ayarlarını tanımalı ve görüntü özelliklerini bunlara göre yapmalısınız.

İyi Bir Pilot Olun

Drone çekimi yapmak isteyenlerin ilk olarak kendilerini pilotluk konusunda geliştirmeleri gerekmektedir. Aksi halde, elde edilen görüntü istenilen sonucu vermeyecektir. Çekmek istediğiniz sahnenin ya da görüntünün izleyicide iyi bir etki bırakmasını istiyorsanız yavaş ve yumuşak parmak hareketleri ile drone’unuzu yönetmeli ve görüntü akışının kesilmeden aktarılmasını sağlamalısınız. Ani hareketlerden kaçınmak, drone çekim teknikleri için kilit noktadır ve aldığınız sonucu büyük ölçüde değiştirecektir.

Kamera Seçiminizi Doğru Yapın

Çekim yapmak için seçtiğiniz kameranın hafifliği, yaşayacağınız drone çekimi deneyimi için oldukça önemli. ÖZellikle yeni başlayanlar için drone çekimi kamerası modelleri arasından GoPro’lar yeterli olacak ve kolaylık sağlayacaktır.

Gimball Bir Kurtarıcı

Yeni başlayanlar için drone yöntemleri hakkında bir püf nokta olan araç: Gimball. Gimball, kameranızın sarsılmasını önlemek konusunda başarılı olabilirse kaliteli bir görüntü alabilirsiniz. Yeni başlayanlar için drone kamerası seçimi GoPro’dan yana olabilir demiştik, Gimball ile uyumlu olmasından dolayı halen iyi bir seçenek.

Kurallara Uymaya Özen Gösterin

Drone pilotluğu serüvenine başlarken drone çekim tekniklerinin yanında sizin için en önemli konulardan bir tanesi de ülkemizde drone uçurmak için uymanız gereken kurallar çerçevesidir. Henüz çok fazla kısıtlama yok ancak kısıtlamaları bilmek hem uçuş güvenliği için önemlidir hem de yasalar tarafından içinizin rahat etmesi için.

Başlangıçta bu kriterlere ve önlemlere dikkat ettiğiniz takdirde bir sorun yaşamadan drone çekimi yapabilir ve hobinizi ya da işinizi keyifli bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Ayar Yapmak Drone Çekimi İçin Anahtar!

Drone çekim teknikleri hakkında bilmeniz gereken ve doğru uygularsanız oldukça çarpıcı sonuçlar alacağınız bir konu da drone’unuzu doğru ayarlamaktır. Bunun için drone pilotunun izlemesi gereken bazı kriterler vardır.

Drone çekimleri sırasında ayar yapmak kadar, ortama ayak uydurmak için öncesinde havayı kontrol etmek, gidilen yerde asıl çekime başlamadan önce bir test uçuşu yapmak sizin için önem arz eden konulardandır. Aynı zamanda daha güvenli, keyifli ve kaliteli bir uçuş süreci için mutlaka yanınıza bir arkadaşınızı almanızı öneriyoruz. Eğer drone’unuz kontrolden çıkarsa tek başınıza bulmak sizin için hayli zor olabilir.

Çekim Teknikleri Öğrenmeden Olmaz!

Yeni başlayanlar için drone uçurmanın püf noktalarını hemen verelim. Drone çekim teknikleri bir hayli fazla olsa da yeni başlayanlar için temel drone çekim teknikleri bulunuyor. Öncelikle drone’u uçurmak için gerekli olan en temel bilgilerden bir tanesi drone’u nasıl uygun kullanacağınızdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, drone çekiminden kaliteli bir sonuç elde etmek istiyorsanız yavaş olmanız en kilit noktalardan bir tanesi. Drone’unuzu en kontrollü biçimde kullanmayı öğrenmeniz ve görüntünün akıcı bir şekilde çıkmasını sağlamanız gerekmektedir.

Yalnızca yeni başlayanlar için değil, her drone pilotu için en önemli kriterlerden biri olan güneşi doğru açıyla ve doğru saatte yakalamak drone çekimi yapmak isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Güneş drone çekimleri için kaliteli görüntü almanız açısından büyük düşmanlarınızdan biri olabilir. Güneş karşısında savunmasız kalmak istemiyorsanız filtreleri mutlaka kullanmalısınız.

Yeni başlayanlar için drone çekim yöntemleri hakkında ufak bir püf nokta daha verelim: manuel ayarla kullanılan kameraların pozlama hızını yüksek tutmak size iyi bir sonuç sağlayacaktır.

Video ve Fotoğraf Hilelerini Kullanın

Drone ile çekim yaparken yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de drone çekimi sırasında drone teknikleri arasından bazılarını seçerek, çekiminize uygun bir şekilde bu drone çekim yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Geçiş Yaparken Dikkat Edin!

Drone çekim yöntemleri arasında en çok kullanılan ve en sevilenlerden biri olan sabit bir nesneye odaklanma hilesi ile geçilerinizi soft ve kaliteli bir şekilde yapabilirsiniz.

Selfie Çekimlerinizi Profesyonel Bir Şekilde Yapın!

Drone ile selfie çekmek istiyorsanız ve bu selfielerin en iyi sonucu vermesini istiyorsanız , drone’unuzun sizden bir metre kadar uzakta olmasına dikkat etmelisiniz.

Son Dokunuşlarla Harika Sonuçlar

Drone ile çekim yapmak yalnızca iyi bir görüntü almakla bitmiyor. Drone kameraları her ne kadar iyi olsa da en iyi sonuç için görüntülere mutlaka video ve fotoğraf hileleri yapılması gerekiyor. Drone çekim yöntemleri arasında bu nedenle video ve fotoğrafları editlemeyi de iyi bilmek de bulunuyor.

Fotoğraflarınıza Gölge Düşmesin

Drone uçurmak tek başına kaliteli bir görüntüye ulaşmak için yeterli değil. Drone’unuzun kaydettiği en güzel görüntüde bile bazen drone’unuzun uçmasına yarayan pervanelerin gölgeleri bulunabiliyor. Bu gölgeleri Adobe Photoshop programı ile yok ederek karanlık görüntüden kurtulabilirsiniz.

Lens Ayarı Yapmaktan Kaçınmayın

Drone çekim yöntemlerinden bir tanesi de fotoğraflarınızı iyi düzenleyebilmek bu nedenle kameranızın lens ayarını iyi yapmak önemli bir kriter. Ancak lens ayarı iyi olan bir kameranın bile sorunları olabiliyor. Siz de bu sorunlara filtre koyan uygulamalardan yararlanabilir ve çok daha iyi bir görüntüye ulaşabilirsiniz.

[widget-39]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30