Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Makine Önerileri

En Mutlu Kareler İçin Doğru Makineyi Seçin!

Fotoğraf tutkunuzu profesyonel bir kariyere dönüştürmek istiyor, düğün fotoğrafçılığı için makine seçiminizi doğru yaparak kariyerinize bir adım önde başlamayı mı hedefliyorsunuz? Aşağıda sizler için tercih edebileceğiniz 5 farklı fotoğraf makinesini sıraladık. 

Elbette bu listede fiyat performans dengesini de göz önünde bulundurduğumuzu hatırlatalım. Düğün fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi önerirken bir düğün fotoğrafçısının bütçesinin çok üstüne çıkacak modellerden bahsetmemiz pek doğru olmayacaktır. Yine de farklı bütçelerde ve durumlarda kullanabileceğiniz makinelere aşağıda bakacağız. Ancak isterseniz gelin önce düğün fotoğrafçılığı için makine seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım…

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Makine Seçerken Bunlara Dikkat!

Düğün fotoğrafçılığı için makine önerileri vermeye başlamadan önce nasıl bir fotoğraf makinesi aradığımızı bilmemiz çok daha iyi olabilir. Böylelikle listemize bağlı kalmak zorunda olmaksızın ihtiyacınıza göre bir makine seçebilirsiniz. İşte düğün fotoğrafçılığı için makine seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Her aksiyonu yakalamalısınız. Bu nedenle makinenizin hızlı otomatik odaklama özelliğine sahip olması gerek.
  • Bilhassa yüz ve göz tanıyan otomatik AF’ler düğün fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi seçerken ilk bakmanız gereken seçeneklerdir.
  • Zorlu ortamlarda fotoğraf çekmeniz gerekebilir. Bunun için düşük ışık performansına dikkat etmeniz son derece önemli.
  • Sessiz çekim modu; tam olarak doğru anı yakalamanız için işinizi kolaylaştırabilir.
  • Tam çerçeve makineler düğün fotoğrafçılığı fotoğraf makinesi tercihlerine daha uygun olsa da bütçe dostu bir çözüm için kırpma sensörlülere de yönelebilirsiniz.

Profesyonellerin En Çok Tercih Ettiği Makineler – Düğün Fotoğrafçılığı İçin Makine Önerileri

Kabul edelim ki düğünler; her şeyin ters gidebileceği ve dolayısıyla tüm o eğlencenin altında yüksek baskılı ve aksiyon dolu bir atmosferin bulunduğu ortamlardır. Bu nedenle düğün fotoğrafçıları için hangi makine ideal sorusu başta olmak üzere çekime tam anlamıyla hazırlıklı gittiğinizden emin olmanız gerekir. Elbette en doğrusu kendi çekimlerinizi yaptıktan sonra sizin için en iyi düğün fotoğraf makinesine karar vermenizdir. Ancak böyle bir şansınızın olmaması da en azından başlangıçta son derece doğaldır. Bu nedenle sizin için tercih edebileceğiniz makineleri sıraladık:

  • Nikon Z5 – Düğün Fotoğrafçılığı Fotoğraf Makinesi Önerileri

Düğün fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi seçerken bir APS-C sensörünün şart olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün. Nikon Z5 giriş seviyesi sayılabilecek bir makine olmasına rağmen tam çerçeve DSLR’ı ve düşük ışık performansı ile son derece etkileyici bir makinedir. En hızlı olmasa da çoğu düğün senaryosu için fazlasıyla yeterli olan 4.5 FPS'lik bir sürekli çekim hızına sahiptir. Yalnızca güzel, renk açısından doğru fotoğraflar çekmekle kalmayıp aynı zamanda 4K video da çekebilen 24,3 MP CMOS sensörü de unutmamak gerekir. 

Ayrıca Z6 ve Z7’ye yapılan en büyük eleştirilerden birinin tek hafıza kartı taşıması olduğu göz önüne alınırsa; Nikon Z5 çift hafıza kartı özelliğiyle düğün fotoğrafçıları için hangi makine sorusuna iyi bir cevap teşkil etmektedir.

  • Canon EOS 90D – Düğün Fotoğrafçılığı Fotoğraf Makinesi Tavsiye

APS-C sensör tercih edecek düğün fotoğrafçıları için fotoğraf makinesi tavsiye listemize alabileceğimiz en iyi ürünlerden biri Canon EOS 90D’dir. 32.5 MP sensörüyle rakiplerini geride bırakan makine aynı zamanda Canon'un cilalı Dual Pixel AF özelliğine sahip mükemmel değişken açılı dokunmatik ekran da barındırmaktadır. Buna karşılık düğün fotoğrafçıları için ekstra bir hafıza kartı yuvası barındırmamasının önemli bir dezavantaj olduğunu söyleyelim.

  • Fujifilm X-S10 - Düğün Fotoğrafçılığı Fotoğraf Makinesi Önerileri

Temel özellikleri itibari ile Fuji’nin bir diğer makinesi X-T30 ile son derece benzerlik gösterse de X-S10’un düğün fotoğrafçılığı için makine önerileri listemizde yer almasının en büyük nedeni; tasarımındaki yüksek sezgiselliktir. En temelde üst plaka daha az göz korkutucu bir dizi kontrolle modernleştirilmiştir. Yeni kullanıcılar bunu kesinlikle daha sezgisel bulacaklar, daha deneyimli kullanıcılar ise yeterli miktarda gövdeye monte kontrol ve kişiselleştirmenin tadını çıkarabilir.

Bunun dışında X-S10, Fujifilm'in mükemmel 26MP sensörünü kullanır ve mükemmel ayrıntılara ve hoş renklere sahip görüntüler sunar. Ayrıca gelişmiş 425 noktalı sistem ve mükemmel 6 kademeli gövde içi görüntü sabitleme sistemi de makinenin kayda değer özelliklerinden bir diğeridir.

  • Sony Alpha A7 II - Düğün Fotoğrafçılığı Fotoğraf Makinesi Tavsiye

Her ne kadar Sony; yaşlanan Alpha A7 II’yi A7 III ile değiştirmiş olsa da düğün fotoğrafçılığı için makine önerisi verirken biz yine bir önceki modele döneceğiz. Çünkü bu makine, ikinci el satın almak dışında tam çerçeve bir kamera elde etmenin en ucuz yollarından biridir ve beraberinde daha büyük sensörün sunduğu bir dizi avantajı getirir. Son derece hızlı ve doğru AF sistemi, yüksek görüntü kalitesi, görüntü sabitleme sistemi ile Alpha A7 II en zorlu anlarda bile güvenebileceğiniz bir kullanım sunar.

  • Nikon D750 – Düğün Fotoğrafçılığı Fotoğraf Makinesi Önerileri

Nikon D750 tıpkı A7 II gibi D780 ile yenilenmiş olsa da hala düğün fotoğrafçılığı makine seçerken gözdelerden biridir. Elbette burada fiyatın da etkisi var ancak makineyi düşük ışıkta bu kadar iyi yapan 24,3 MP arkadan aydınlatmalı CMOS sensörü de unutmamak gerekir. Ayrıca mükemmel bir tutuş sağlayan boyutları ve ergonomik tasarımı da makinenin popülerliğini korumasına destek olmaktadır. Düğün fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi seçerken en önem verilen iki hafıza kartı yuvası da bulunmaktadır. Açık söylemek gerekirse makinenin tek eksiği 4K video çekememek olabilir.

Kendinizi Geliştirmezseniz İstediğiniz Performansı Alamazsınız!

Birinin büyük gününü yakalamak dürüst olmak gerekirse acemilerin işi değildir ve muhtemelen fotoğrafçılığa ilk girişiniz olarak önerilmez. Düğünler, her şeyin ters gidebileceği yüksek baskılı, aksiyon dolu günlerdir, bu yüzden gerçekten işinizi iyi yapmanız gerekir. Gün içinde o kadar çok an vardır ki tekrar çekim yapma şansınız olmaz, bu yüzden ilk seferde doğru olanı yapmanız gerekir ve doğru kitin olması bunu çok daha kolaylaştırır.

Tüm bu nedenlerle seçtiğiniz makine kadar makinenizi ne kadar iyi kullandığınız da önemlidir. Makinenizden ve diğer ekipmanlarınızdan tam performansla yararlandığınızdan emin olmak ve yeteneklerinizi geliştirmek için düğün fotoğrafçılığı kursu almaya ne dersiniz? Uygulamalı eğitimlerle kariyerinizi bir adım ileri taşıyabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30