Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Titreşim Önleyici Görüntü Sabitleyici Nedir?

Daha Net Fotoğraflar Mı Elde Etmek İstiyorsunuz? O Halde Optik Görüntü Sabitleme Özelliğinden Yararlanın!

Son yıllarda fotoğrafçılık popüler bir meslek olduğu için herkesten farklı olan ve farkındalık yaratan fotoğrafçılar rakiplerinden bir adım önde oluyorlar. Bu farklılıklardan biri de görüntü sabitleyicilerle daha net ve keskin fotoğraflar çekmektir. Görüntü sabitleme (IS) / Titreşim Azaltma (VR) gibi terimlerle aşina olan fotoğrafçılar bu durumun ne kadar kötü olduğunu bilmektedir. Düşük perde hızında titretmeden fotoğraf çekmek zor olduğu için görüntü sabitleyici bu aşamada fotoğrafçının yardımına yetişmektedir.

Düşük Perde Hızında Elde Fotoğraf Çekmek Oldukça Zor!

Elde fotoğraf çekmek için perde hızı, kullanılan fotoğraf makinesi algısının çözünürlüğü, objektifin odak uzunluğu gibi birçok etmene bağlıdır. Ama ortalama elde fotoğraf çekmek için perde hızı 1/60 saniye olarak kabul edilebilir. Elde net fotoğraf çekmek zor olduğu için görüntü sabitleme ve titreşim önleyici özelliği olan lensler tercihiniz olmalıdır. Net fotoğraflar çekmek istiyorsanız titreşim önleyici ve görüntü sabitleyici özelliklerinin gücünden yararlanın.

   

[widget-8]

Telefonlara Da Optik Görüntü Sabitleyici Özelliği Geldi!

Fotoğraf ve video çekmek konusunda meraklı olan bireyler için çok güzel bir özellik olan optik görüntü sabitleyici telefonlara entegre bir özellik olarak sizlere sunuluyor. Fotoğraf makinesi olmayan ve video, fotoğraf çekmeyi seven kişiler için bu özellik net fotoğraflar ve videolar çekimine imkân sağlayacak. Optik görüntü sabitleyici özelliği ile telefonlarla birinci sınıf ve profesyonel fotoğraf çekimleri gerçekleştirilecek. 2015 yılı itibari ile ilk örneklerinin piyasaya sürüldüğü bu özellik gün geçtikçe örneklerini arttırmakta ve popüler hale gelmektedir. Kullanımı son derece basit olan optik görüntü sabitleme ve titreşim önleyici özelliği kameranın ayarlar kısmında kendi simgesi ve adı ile birlikte yer almaktadır. Optik görüntü sabitleme özelliği açık ise telefonun kapanması durumunda bile durumunu korumaktadır. İstenildiği zaman ayarlar kısmından özellik kapatılabilir.

Titreşim ve Görüntü Sabitleme Sisteminin Kullanımı Hakkında Faydalı Bilgiler

Bazılarına göre gereksiz ve fazla işe yaramayan özellik olarak görünse de optik sabitleme ve titreşim önleyici özelliğini kullanın. Zoom özelliği olan lensleri de mutlaka tercih edin. Zoom özelliği sayesinde uzak nokta çekimi ya da makro çekimler yaparken elimizin titremesi ya da rüzgârlı havada oluşacak buğulu görüntüler önlenebiliyor. Bu özellik tripod taşımayı sevmeyenler için kurtarıcı bir niteliğe sahip. Bunun dışında sizler için optik görüntü sabitleyici ve titreşim önleyici hakkında bilmeniz gereken bilgileri listeledik:

  • İhtiyacınız olmadığı sürece VR özelliğinin açmayın.
  • VR modu kameranız/siz hareket eden bir aracın içinden çekim yapıyorsanız aktif etmeli, eğer kamerayı siz hareket ettiriyorsanız “Normal “ konumuna getirmelisiniz.
  • VR modu çekeceğiniz ortamdaki titreşimleri gidermez sadece kameranızdaki titreşimleri giderebilir. Örnek verecek olursak VR özelliği açık alan makinenizle rüzgârlı bir havada kıyafet asan bir kadını görüntülemek istiyorsunuz. VR özelliği kamera gövdesi üzerinde elinizin titremesini azaltmak için çalışacaktır. Ancak kıyafetlerin rüzgar nedeniyle kıpırdamasına herhangi bir müdahale edemez.
  • VR modu ile çekim yapacaksanız ve aynı zamanda flaş kullanmak istiyorsanız makinenizin flaş yerine harici bir tepe flaş koymanızda yarar var.
  • Tripod kullanıyorsanız titreşim önleyici ( VR modu) kapalı olmalıdır.

Sizin için hazırladığımız optik görüntü sabitleyici ve titreşim önleyici ile ilgili tavsiyelerden yararlanarak bu modları doğru şekilde kullanıp güzel görüntüler yakalayabilirsiniz.

[widget-18]

Işığın Loş Olduğu Ortamlarda Bile Net Görüntüler Elde Etme İmkânını Titreşim Önleyici Özelliği İle Yakalayabilirsiniz!

Titreşim önleyici görüntüdeki ana nesnenin daha net çıkması için arka planı istenilen ölçülerde daha soyut hale bu uygulama ile getirmek mümkün. Bu şekilde daha çok beğenilen fotoğraflar elde edecek ve kişilerin adınızdan söz etmesini sağlayacaksınız. Titreşim önleyici özelliği ile ışığın az olduğu ortamlarda görüntülerin son derece net olmasını sağlayabilirsiniz. Işığı optimal boyutlarda yararak ve ışığı tüm kadraja sığdırma seçeneğini de size sunmaktadır.

Profesyonel Fotoğrafçılıkta Büyük Adımlar Atmak İçin Eğitimlerini Tamamla!

Kamera titreşim önleyici ve optik görüntü sabitleyici özellikleri birçok faydası ile fotoğrafçıların net ve güzel fotoğraf çekmesini sağlamaktadır. Fotoğraf sanatı ile hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçıların çok daha net ve güzel fotoğraflar elde etmeleri için özel olarak geliştirilmiş telefon kameralarının fotoğraf makinelerinde bulunan lenslerdeki kaliteyi yakalamak için geliştirilmiştir. Fotoğrafçılıkta ister telefonla ister fotoğraf makinesiyle çekilsin sonuç olarak elde edilen fotoğrafların kalitesi önemlidir.

Kaliteyi yakalamak için makinenizin ya da telefonunuzun tüm özelliklerine hâkim olmalı ve işinize yarayacak tüm özellikleri en iyi şekilde kullanmalısınız. Etkili ve herkesin beğenisini kazanacak fotoğraflar çekmek istiyorsanız fotoğrafçılıkla ilgili temel eğitimleri almalı ve makinenizin özelliklerini iyi bir şekilde bilmelisiniz. Hala temel eğitimi almadıysanız iyi bir fotoğrafçılık kursuna başvurarak profesyonel fotoğrafçılık alanında basamakları hızlıca çıkmalısınız.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30