Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Mimari Fotoğraf Çekimleri Nasıl Yapılır?

Her Mekanın Hikayesi Vardır: Mimari Fotoğrafçılık

Mimari fotoğrafçılık, manzaraların, yapıların ve mekanların büyüleyici detaylarını objektife yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda bir hikaye anlatır. Her yapının bir karakteri ve her mekanın kendine özgü bir ruhu vardır. Mimari fotoğraf çekimleri yapan profesyoneller, bu karakteri ve ruhu fotoğraf karesine yansıtarak, izleyiciyi bir görsel serüvene davet ederler. Işığın oyunu, çizgilerin dansı ve yapıların estetiği, mimari fotoğrafçılığın her bir karesinde iz bırakır. Bu sanat, yapıların sadece birer yapı olmadığını, aynı zamanda birer sanat eseri ve insan hikayelerinin bir yansıması olduğunu kanıtlar.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan fotoğrafçılar için birbirinden farklı yapıda binalar, tarihi kaleler, köşkler ve köprüler kaçırılmayacak fotoğraf konularıdır. Her birinin dokusu, boyutu, ışığı ve hikayesi farklıdır. Bu nedenle mimari fotoğrafçılık büyülü bir sanat dalıdır...

Mimari Çekim Yapmak İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Mimari fotoğraf çekimi yapmak isteyen fotoğrafçılar mutlaka mimari perspektif konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü mimari fotoğrafçılıkta, fotoğrafa bakanlara mekandaymış hissi kazandırılmalıdır. Ayrıca mimari fotoğraf çekimi yapan profesyoneller, doğal ışığı kullanmayı bilmeli, çekim öncesi yapıyı iyi analiz etmeli, binaya uygun kompozisyonları belirlemelidir. 

Mimari çekim için fotoğrafçının yanında mutlaka; geniş açı lens, balık gözü lens, telezum lens, tilt-shift lens, tripod, panoramik aksesuarlar, polarize filtre, ND filtre, uzaktan kumanda, su terazisi gibi ekipmanlar bulunmalıdır. Şimdi dilerseniz mimari fotoğraf nasıl çekilir, detaylıca öğrenmeye başlayalım.

1.Işığı kullanın.

Etkileyici mimari fotoğraf çekimleri için ihtiyacınız olan ilk şey doğal ışığı kullanabilme becerisidir. Işığın mekanı ne kadar aydınlattığı, gölgelerin nereye düştüğü ve yansımaları okumak çok önemlidir. Mimari çekim yapmak için makinenizin ölçüm modunu doğru ayarlamalı ve kontrastı göz önünde bulundurmalısınız. Kameranızın Poz Telafisi seçeneğini kullanarak yanlış ölçüm yapmasının önüne geçebilirsiniz. Mekanın büyüklüğüne göre mimari çekim yaparken fotoğraf makinenizde dinamik aralığı yüksek tutabilirsiniz.

2.Odak uzaklığını doğru belirleyin.

Mimari fotoğraf çekimi sırasında genellikle geniş açılı lensler kullanılır. Ancak geniş açılı lensler fotoğrafın kenarlarında bozulmaya neden olabilir. Mekanın büyüklüğüne göre 35 mm’nin altında bir lens tercih etmek iyi olacaktır. Mekana yakınsanız mimari çekimde 11-16, 18, 24 mm de tercih edebilirsiniz. Balıkgözü etkisi yaratmak isterseniz daha düşük değerler de kullanabilirsiniz.  Crop sensörlü bir makineniz varsa lensinizin crop faktörle birlikte kaça tekabül ettiğini öğrenmeniz gerek. Mekanınızı uzaktan çekmek istiyorsanız da  mimari fotoğraf çekimi için telefoto bir lens kullanabilirsiniz.

3.Tripodunuz yanınızda olsun.

Mimari fotoğraflar nasıl çekilir diyorsanız iyi bir fotoğraf için tripodunuzun yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz. Her ne kadar binalar hareket etmese de uzun pozlama yapmak ya da kişisel hatalarını kapatmak isteyenler için tripod önemli bir aksesuardır. Mimari fotoğraf çekimleri yaparken binanın arkasındaki bulutları, önünden geçen insanları uzun pozlamayla çekebilir ve böylece daha iyi kareler yakalayabilirsiniz. Elinizin titremesi vb. durumlar da fotoğrafınıza daha az etki eder.

4.Saati kontrol edin.

Mimari çekimlerde neye dikkat edilir diyorsanız çekim yapacağınız saati doğru seçmeye özen göstermelisiniz. Uzun gölgelerin oluştuğu gün doğumu ya da gün batımı saatleri mimari fotoğraflar için idealdir. Öğlen saatlerinde mimari fotoğraf çekimi zordur. Hem binadan yansıyan ışık hem de güneş ışıkları nedeniyle fotoğraflarınız parlayabilir. Güneş ışığını tam karşıdan almamaya özen göstererek güneşin binaların birbiri üzerinde yaptığı ışık oyunlarını yakalamalısınız. Ancak saati tutturamadıysanız Canon fotoğraf makinelerindeki “Cloudy” yani bulutlu seçeneğini tercih ederek ışığı daha iyi kullanabilirsiniz.

5.Kompozisyon yaratın.

Mimari fotoğrafçılık bazı fotoğrafçılara sıkıcı gelse de yaratıcı kompozisyonlarla etkileyici fotoğraflar elde edilen bir çekim türüdür. Sadece yapının dışı değil içi de düşünüldüğünde iyi bir fotoğrafçının mimari bir yapıdan onlarca hikaye çıkarması söz konusudur. Yüksek odak uzaklığı ile mekandan uzaklaşarak çekilen fotoğraflar mekanı daha ideal ölçülerde ve kadrajda gösterecektir. Ayrıca iyi bir kompozisyon için mekanın belirli öğelerini tercih etmekte yarar var. Binanın herhangi bir kıvrımı ya da tek bir odanın dekorasyonu mimari fotoğrafçılıkta daha iyi fotoğraf konuları ortaya çıkaracaktır.

6.Yansımalardan yararlanın.

Etkileyici mimari çekimler için vereceğimiz bir diğer ipucu da yapının çevresindeki yansımalardan yararlanmanız olacak. Yağmur sonrası su birikintileri üzerindeki binalar çok güzel fotoğraflar çıkarıyor ortaya. Aynı zamanda güneş gözlükleri ve pencereler, mimari fotoğraf çekimlerinde müthiş kadrajlar yakalamanız için fırsattır, kaçırmayın.

7.Düşey kontrolü yapın.

Mimari fotoğraf teknikleri arasında bulunan bu maddemizde genelde acemi fotoğrafçıların dikkat etmediği bir unsur var. Düşey kontrolünde yapı alttan çekilecekse mutlaka binanın tam ortasından çekim yapılmalıdır. Eğer yükseğe çıkarak binanın ortasından mimari çekim yapmak mümkün değilse uzaklaşılarak tele lens kullanılır ya da makinenin sensörü yere dik açı yapacak şekilde oturtulur. PC/TS lensler de ihtiyacı karşılayacaktır. Bu lenslerde bulunan drop / rise aşağı ve yukarı hareketi (dikey panorama), tilt / shift sağa ve sola hareketi (yatay panorama) amacıyla kullanılır.

Dijital Düzenleme: Sanatı Tamamlama

Mimari fotoğrafçılık, yapıların, manzaraların ve mekanların estetik ve yapısal özelliklerini yakalama sanatıdır. Bir binanın, bir kö prünün veya bir meydanın detaylarını ve genel görünümünü belirgin bir şekilde çerçevelemek, mekanın karakterini ve tasarımının inceliklerini ortaya çıkarmak için hassaslık gerektirir. Fotoğraf düzenleme, çekilen mimari fotoğrafları mükemmelleştirmek için kullanılır. 

Renklerin, kontrastın ve netliğin ayarlanması, fotoğrafların güzelliğini ve anlatımını artırabilir. Ancak, doğallığı korumak ve yapıyı gerçekçi bir şekilde temsil etmek mimari fotoğrafçılıkta önemlidir.

Mimari fotoğrafçılık, yapıların sadece birer fiziksel varlık olmaktan çıkıp, birer sanat eseri ve insan hikayelerinin bir parçası olduğunu gösterir. Yapıların estetik ve karakterini ortaya çıkarmak, fotoğrafçılığın en büyük başarılarından biridir.

Mimari fotoğraf çekimleri için çekim öncesi hazırlığınızı iyi yapmanız da çok önemli. Çekim yapacağınız alanı önceden görmeli ve binanın çekim planını çıkarmalısınız. Ardından hava şartlarını mutlaka kontrol ederek kötü hava koşullarına karşı hazırlıklı olmalısınız. Mimari çekim yapmak için maliyetinizi hesaplamalı, kamera ve lenslerinizi kontrol etmelisiniz. Tarihi yapılarda izin alınması gerekebileceğinden mutlaka izinlerinizi tamamlamalısınız. Mimari çekimler hakkında hiçbir bilginiz yoksa bu çekim türüyle ilgili eğitim alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

[widget-31]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30