Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Cep Telefonlarıyla Profesyonel Fotoğraf Çekmenin Yolları

Cep Telefonlarıyla Daha İyi Fotoğraf Çekmek İster Misiniz?

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek artık çok kolay! Gelişen teknoloji ile birlikte cep telefonlarının kamera sistemleri de çağ atlamaya başladı. Dolayısıyla çekilen fotoğrafların da kalitesi arttı ve cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek oldukça kolaylaştı. Herkes kendini fotoğrafçı ilan etmeye başladı. Megapikseli yüksek fotoğraf makineleriyle kaliteli fotoğraf çekmek elbette daha kolay. Ancak standart cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek mümkün mü dersiniz? Birkaç hile ve püf noktası ile elbette mümkün. Cep telefonlarıyla fotoğraf çekme yöntemlerinden en önemlileri ve işe yarar olanları ise sayfamızda…

1.Kompozisyon yaratmaya çalışın.

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek için dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Telefonla fotoğraf çekmenin önemli püf noktaları arasında kompozisyon kurgulamak yer almaktadır. Kurgu yapabilmek için de temel fotoğrafçılık bilgilerinden alan derinliği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Derinlik hissi yaratmayı öğrendiğinizde manzara ve portre fotoğraflarınız daha güzel görünür. Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek için çok uğraşmanıza gerek kalmaz.

2.Flaş kullanmayın.

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek isteyenlerin en büyük hatalarından biri flaş kullanmaktır. Eğer cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız doğal ışıktan yararlanmayı deneyin. Akıllı telefonlarda ışık ayarı yapamayacağınız için kişi ve nesnelerin parlamasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle profesyonel fotoğraf çekmek için fotoğrafını çekeceğiniz obje ya da kişinin iyi ışık almasını sağlayın. Gün ışığından yararlanın ancak güneşin tepede olduğu saatleri seçmeyin.

3.Cep tripodu kullanın.

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek isteyenler için bir diğer yol ise cep tripodu kullanmaktır. Elinizin titremesine ve anı kaçırmanıza neden olan durumları ortadan kaldırır. Böylelikle cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek konsunda kaygısız şekilde profesyonel fotoğraf çekimi gerçekleştirebilirsiniz. Küçük bir tripodu çantanıza da rahatça sığdırabilirsiniz. Bu sayede profesyonel fotoğraf çekme teknikleri arasında tripod işinizi oldukça kolaylaşacaktır.

4.Doğru ışığı bulun.

İyi fotoğraf çekme teknikleri arasında ışık son derece önemlidir. Işık kaynağını karşınıza aldığınızda fotoğraflarınız karanlık çıkacaktır. Cep telefonuyla nasıl fotoğraf çekilir diyorsanız öncelikli olarak ışık kaynağını bulmayı bilmeniz gerektiğini söylemeliyiz. Profesyonel fotoğraf çekimi için ışığın doğru bir şekilde ayarlanması altın kurallardan biridir. Işığı telefonunuzun değil konunuzun üzerine gelecek şekilde ayarlamalısınız.

5.Telefonunuzun çekim ayarlarını bilin.

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekme teknikleri arasında cep telefonunuzu tanımanız da yer almaktadır. Makinenizde varsa otomatik çekim ayarlarının nasıl çalıştığını deneyin. Kameranızı sınayın. Nerede, hangi modu kullanarak çekim yapacağınızı böylece görmüş olursunuz. Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek için telefonunuz özelliklerini bilmeniz oldukça önemlidir. Cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek için öncelikle telefonun çekim ayarları öğrenilmeli

6.HDR modunu kullanın.

HDR yüksek dinamik aralığı demektir. High Dynamic Range olarak da bilinen HDR, yer ve gökyüzünü birleştireceğiniz fotoğraflarda renklerin patlamasını önler. Bu sayede cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek mümkündür. HDR fotoğraflar üzerindeki en yüksek, orta ve düşük aralıklarda meydana gelen ışık farkının ortalamasını aldığı için cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek için bu özelliği bilmenizde yarar vardır. Işığın şiddetini azaltan bu özelliği kullanmanızda yarar var. İyi fotoğraf çekme teknikleri arasında yer alır.

7.Sensörleri kullanın.

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmenin yolları arasında kameranın sensörlerini de kullanmak yer alır. 16.9 oranlı fotoğraflar çekmek kameranın tüm özelliklerini kullanmanızı sağlar. Cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek için bize yardımcı olmaktadır. Profesyonel fotoğraf çekimi için sensör kullanımına dikkat edilmeli. İyi sonuçlar almak için makinenizde varsa bu özelliği kullanmalısınız. Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek için kullanılması gereken bir diğer yöntem olan sensörle daha iyi görüntülerin oluşmasına büyük katkı sağlamaktadır.

8.Zoom yapmayın.

Cep telefonlarınızın kamerası ile görüntülere zoom yaptığınızda fotoğrafın kalitesini düşürürsünüz. Bulanıklık ve pikselasyon sorununa neden olan zoom, cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek isteyenlere kullanmamalarını önerdiğimiz özelliklerden biridir. Daha iyi fotoğraf çekmek için ve cep telefonlarıyla daha iyi fotoğraf çekmek için zoom özelliğini unutmanız gerek Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek, birkaç püf noktası uygulandığında gayet kolay…

9.Fotoğraflarınızı düzenleyin.

Cep telefonlarıyla fotoğraf çekmek kolay elbette ancak cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek özen gerektirmekte. Fotoğrafların etkileyici ve kusursuz olmasını sağlamak için fotoğraf uygulamalarına da ihtiyacınız olacak. Cep telefonlarıyla daha iyi fotoğraf çekmek için telefonunuza uyumlu bir fotoğraf uygulaması eşliğinde renkleri ve efektleri düzenleyebilirsiniz. Profesyonel fotoğraf çekimi için kullanacağınız birkaç uygulama da oldukça etkili olacaktır.

Cep telefonlarıyla profesyonel fotoğraf çekmek için önerilerimizi denediğinizde cep telefonu ile fotoğraf çekmek için daha profesyonel bir tavır sergilediğinizi göreceksiniz. Fotoğraf makineleri için özel olarak üretilen lensler ve ekipmanları da satın alarak iyi bir fotoğrafçı olabilirsiniz. Teknik bilgileri daha detaylı almak isterseniz fotoğrafçılık kursu için kayıt yaptırabilirsiniz. Cep telefonlarıyla iyi fotoğraf çekmek, eğitmenlerin önerileriyle daha hızlı olacaktır.

[widget-40]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30