Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Sanat Fotoğrafçılığı Nedir?

Dünyayı Objektifinizden Anlatın!

Yaratıcılığın ve bireysel bakış açısının rol oynadığı her alanda yanıtlanması en zor sorulardan biri “bu bir sanat mı” olmalıdır. Söz konusu sanat fotoğrafçılığı olduğunda da açıkçası durum pek farklı değil. Böyle bir soruyu cevaplamak için belirli bir miktarda kişisel yorum ve duygu gerekir, yani asla gerçek bir fikir birliği olamaz. İfade tarzı ister resim, ister müzik, ister edebiyat olsun, bir eser kimine göre yüce, kimine göre daha az bir sanat eseri olabilir.

Dolayısıyla sanat fotoğrafçılığı nedir diye sorulduğunda da bu soruya yanıt vermek zordur. Yine de Gazetecilik ve kurgu arasında belirgin bir ayrım gören yazı gibi, gündelik ve sanatsal fotoğraf arasında net bir ayrım olduğu anlaşılmaktadır. Her şeyden önce sanatsal fotoğraf; tıpkı diğer sanat alanlarında olduğu gibi güzel bir şey yaratmaya çalışır, ancak mutlaka gerçekçi veya doğru değildir. Sanat fotoğrafçılığı nedir sorusu nihayetinde bu dönüşüm kavramına iner.

Hiç Fotoğraf Sergisine Gittiniz Mi?

Genellikle insanlar resim sergilerinden bahsetmeye alışıktır ancak söz konusu sanat fotoğrafçılığı ve fotoğraf sergileri olduğundan aynı durumdan söz etmek pek mümkün değildir. Buna karşılık günümüzde fotoğrafçılık pek çok dala ayrılsa da sanatsal fotoğraf için en ayırt edici yerin tıpkı resimler gibi fotoğraf sergileri ve müzeler olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizde henüz azınlıkta olsa da dünyanın birçok yerinde bir güzel sanatlar dalı olarak düzenli bir biçimde fotoğraf sergileri açan sanat galerileri vardır. İşin teknik boyutunu bir kenara bırakırsak sanat fotoğrafçıları için mesleki anlamda da bu sanat galerilerinin büyük öneme sahip olduğunu vurgulamak gerekir.

Sanat Fotoğrafçıları Nasıl Para Kazanır?

Bir sanat fotoğrafçısı nasıl para kazanır sorusuna yanıt vermek aslında fotoğrafçılıktan pek de farklı değildir. Her şeyden önce sanat fotoğrafçılığı dışında bir fotoğrafçının profesyonel anlamda ilgilendiği ve asıl gelir kazandığı başka bir fotoğrafçılık dalı olabilir. Pek çok sanat fotoğrafçısı ürün fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, belgesel fotoğrafçılığı gibi alanlarda çalışarak gelir edebilmektedir.

Ancak bunun dışında doğrudan doğruya sanatsal fotoğraf para kazandırır mı sorusunu cesaretle irdelemek gerekirse yukarıdaki başlığa biraz geri dönmemiz gerekir. Tek başına sanat fotoğrafçılığı için iki büyük gelir kaynağından söz etmek mümkündür. Bunlardan ilki yukarıda da değindiğimiz fotoğraf sergileri ve müzeleridir. Yine de fotoğrafçılık sanatı açısından koleksiyonerlerin galerilerde ödediği paraların resimle yarışabildiğini söylemek zordur. 

Bunun dışında ikinci seçenek olarak telif gelirlerini de göz ardı etmemek gerekir. Basılı ve dijital medyanın farklı platformlarında sıklıkla kendine yer bulabilen sanat fotoğrafçılığı doğal olarak fotoğraf sahiplerine bir telif geliri yaratmaktadır. Yine de ülkemizde de telif konusunda bazı belirsizlikler olduğunu maalesef ifade etmeliyiz...

Geçmişte ve Günümüzde Sanatsal Fotoğraf

Günümüzde fotoğrafçılık ve bilhassa sanat fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda tartışmaların hala sürdüğünü ifade etmek gerekir. Örneğin; Gerthart Richter gibi sanatçılar fotoğraf üzerine sonradan boyama gibi fiziksel dönüştürme işlemleri uygulayarak sergilemiştir ve bu çalışmalar beraberinde hemen fotoğrafın kendisi bir sanat eseri sayılamaz mı sorusunu getirmiştir...

Dolayısıyla fotoğraf sanatı her zaman bir noktaya kadar saygı görse de diğer güzel sanatların yanına yerleştirilmesi konuşulduğunda doğasının sanatsal olup olmadığına dair tartışmalar bugün de sürmektedir. Yine de ünümüzde sanat fotoğrafçılığı bunu aşmak üzere pek çok yaklaşım geliştirdiği gibi her geçen gün galeriler de fotoğraf sanatçılarının eserlerine daha fazla yer vermektedir.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30