Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Dünyanın En Ünlü 8 Portre Fotoğrafçısı

Bu Fotoğrafçılar İlham Kaynağınız Olacak!

Portre fotoğrafçılığı dünyanın en keyifli bir o kadar da zor mesleklerinden biridir. Jestlere, mimiklere, bakışlara ve yüzlere anlam katan portre fotoğrafçılığı, üzerinden yıllar geçse de unutulmayacak, anlamı derin fotoğrafları, fotoğraf sanatına kazandırır. Portre fotoğrafçılığı alanında adını duyurmuş önemli sanatçılar vardır. Hafızalarımızda yer etmiş portre fotoğraflarının ustaları kimler, gelin yakından bakalım… Fotoğraflarını gördüğünüzde bu sanatçıları hatırlayacaksınız!

1.Steve McCurry

Amerikalı fotoğraf muhabiri olan Steve McCurry, National Geographic Dergisi'nin 1985 Haziran sayısında "Afghan Girl" başlığıyla yayımladığı fotoğrafla adını tüm dünyaya duyurdu. Öyle ki “Afgan Kızı” National Geographic tarafından en çok tanınan fotoğraf olarak nitelendirildi. Özellikle Asya ve Orta Doğu’daki insanların portrelerini çeken fotoğrafçı en ünlü fotoğrafçılar arasında size çok tanıdık gelecektir.

2.Lee Jeffries

Kariyerine spor fotoğrafçılığı ile başlayan Lee Jeffries, siyah-beyaz evsiz insanların fotoğraflarıyla gerçekten etkileyici hikayelere imza atıyor. 2016 yılında “Digital Camera Magazine” dergisinin “Yılın Fotoğrafçısı” ödülünü kazanan portre fotoğrafçısı, evsizlere maddi gelir sağlamak ve onlara bir barınak yapılması adına düzenli olarak Londra ve New York maratonlarını koşuyor. Hem karakteri hem de çalışmalarıyla örnek oluyor.

3.Jimmy Nelson

Afrika, Asya ve Güney Amerika’da eğitim gören Jimmy Nelson, henüz 19 yaşındayken yürüyerek Tibet yolculuğuna çıkmış ve fotoğraf makinesi ile bu yolculuğun etkileyici karelerini ölümsüzleştirmiştir. En ünlü portre fotoğrafçıları arasında yer alan Nelson, kabile ve yerli halk fotoğrafları ile geniş kitlelerce tanınmıştır. Fotoğraflarını bir kitapta derleyen fotoğrafçı, portre fotoğrafı çekmek isteyenlere büyük ilham oluyor.

4.Rehahn

En ünlü portre fotoğrafçıları arasında yer alan Rehahn 35'ten fazla ülkede seyahat etmiş ve Küba, Vietnam ve Hindistan’da çektiği portrelerle ünlenmiştir. Ünlü portre fotoğrafçısı, kiminin gülümsemesine, kiminin gözlerine odaklandığı etkileyici portre fotoğraflarla insanların en derin ve etkileyici anlarına hayat veriyor.

5.Eric Lafforgue

National Geographic, Lonely Planet Magazine gibi birçok ünlü dergiyle çalışan Eric Lafforgue, Kuzey Kore’de çektiği fotoğraflarla tanınıyor ve dikkat çekici portre fotoğraflarıyla adından söz ettiriyor. Guna’daki yerli halkı çektiği fotoğraflar da amatör portre fotoğrafçılarına ilham olacak cinsten. Ünlü portreler arasında yer  alan çalışmalarıyla övgüyü hak eden bir fotoğrafçı gerçekten.

6.Manny Librodo

Fotoğraf büyücüsü olarak da bilinen ve en ünlü portre fotoğrafçıları arasında yer alan Manni Librodo’nun her bir fotoğrafı gerçek birer sanat eseri olarak tanımlanıyor. Sadece portre fotoğrafı çekmekle kalmayan sanatçı, çektiği fotoğrafları Photoshop kullanarak öyle bir hale getiriyor ki gerçek üstü kareler ortaya çıkıyor.

7.Lisa Kristine

Modern köleliği anlattığı fotoğraflarıyla dikkat çeken portre fotoğrafçısı Lisa Kristine, 100’den fazla ülkede çektiği yerel halk fotoğraflarıyla tanınmıştır. Şimdiye kadar 5 kitap yayımlayan ve hakkında 4 tane belgesel çekilen ünlü portre fotoğrafçısı, insanların yüreğine dokunan fotoğraflarıyla pek çok ödüle de layık görüldü. Bu muhteşem sanatçının fotoğraflarını mutlaka inceleyin.

8.David Lazar

Ünlü portre fotoğrafçıları listemizde David Lazar da yer alıyor. Brezilya, Myanmr, Vietnam gibi yerlerde çektiği portre fotoğraflarıyla kendine hayran bırakan başarılı fotoğrafçı yeni portre fotoğrafçılarına da ilham kaynağı oluyor.

En ünlü portre fotoğrafçıları listemizde yer alan fotoğrafçıların çalışmalarını inceleyerek siz de farklı çekim teknikleri deneyebilirsiniz. Ünlü portre fotoğrafçılarından ilham alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Ünlü portreler, dikkat çeken fotoğraf çalışmaları ile fotoğraf sanatının derinliklerine inebilirsiniz.

[widget-23]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30