Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğraf Çekerken İletişimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf Çekimi Yaparken Bu Hataları Yapmayın!

Fotoğraf çekmek, sadece ışık, objektif gibi teknik ayarların yapılması demek değildir. Aksine fotoğraf çekmek, insanlarla doğru iletişim kurma sanatıdır. Her ortama uyum sağlamak, anı yakalayacak kadar hızlı olmak ve yaratıcılığınızı her zaman kullanmak fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Ayrıca fotoğraf çekmek için teknik bir bilgiye sahip değilseniz fotoğrafçılık eğitimi alabilirsiniz.

Fotoğraf çekerken nelere dikkat edilmeli? Sorusunu 4 maddeyle yanıtlayabiliriz. Modadan düğüne, doğumdan kurumsal çekimlere kadar her fotoğraf türünde belli adımlar atmak daha iyi bir fotoğrafçı olmayı sağlayacaktır. En önemli adım ise “doğru iletişim kurmaktır”.

İster portre fotoğrafı çekmek isteyin ister belgesel fark etmez… İnsanı fotoğraflamak oldukça zor bir iştir. Bu nedenle fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler dikkate alınmalıdır. En ideal pozun yakalanabilmesi içinde kişilerle doğru iletişim kurulmalı, onların rahat ve doğal bir görünüme ulaşmasına yardımcı olunmalıdır. İdeal pozu yakalayabilmenin sırrı işte budur!

1.Portre Fotoğrafçılığında İletişim

Portre fotoğraflarında amaç kişinin karakterini ya da hissettiğini anlatmaktır. Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında fotoğrafçının bunu anlaması için farklı bir açıyla bakması yeterlidir. Anlatabilmesi içinde fotoğrafı çekilecek kişiyi rahatlatmak gerekir. Anı yakalayarak hayal ettiğiniz kareye ulaşmak için fotoğrafını çekeceğiniz kişiyi doğal haliyle yakalamanız gerekiyor.

Fotoğraf çekimi için en uygun saat güneşin doğuşu ve batışının gerçekleştiği saatlerdir. En güzel tonları bu saatlerde yakalayabilirsiniz. 

2.Düğün Fotoğrafçılığında İletişim

Hayatlarının en özel gününde unutulmaz fotoğraflara sahip olmak isteyen çiftlerin çekim yapılırken heyecanlandığı gözlemlenir. Bu sebeple hayal edilen karelere ulaşılamaz ve başarılı bir sonuç elde edilemez. Böyle bir sonuçla karşılaşmamak için heyecanlı çiftlerle iletişim kurmak şarttır. Düğün fotoğrafçılığında iletişim altın kuraldır. Çiftleri rahatlatarak istediğiniz pozları alabilirsiniz. Özellikle çekim mekânına göre belirlenen kompozisyonu anlatarak onlara da hayal ettirebilirsiniz.

3.Doğum ve Çocuk Fotoğrafçılığında İletişim

Doğum anları en az evlilik töreni kadar heyecan vericidir çiftler için. Yorucu bir doğum sürecinden sonra çiftleri, bebeği ve aileyi fotoğraflamak ise ayrı bir tecrübe gerektirir. Doğum fotoğrafçılığı yapıyorsanız fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler listemizdeki varlığınızı hissettirmemeli, hastane koşullarına aykırı davranışlarda bulunmamalı ve aileyi en doğal halleriyle görüntülemeli koşullarına uymalısınız.

4.Belgesel Fotoğrafçılığında İletişim

Belgesel fotoğrafçılığı birbirinden farklı sürprizlerle karşılaşılan, hiç ummadığınız görüntülere sahip olunan bir türdür. Bu sebeple diğer türlerden oldukça farklıdır. Hayatınızda ilk kez gördüğünüz kişilerin fotoğrafını çekmeye ikna edebilmek için doğru şekilde iletişim kurmayı ihmal etmemelisiniz. Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan sade görünmek, gülümsemek ve konuşkan olmayı tercih etmek konularına dikkat etmelisiniz.

5.Kurumsal Fotoğrafçılıkta İletişim

Markalar için başarılı bir fotoğraf çekimi yapmanın ilk adımı planların doğru hazırlanmasıdır. Çalışanları doğal ortamında görüntüleyebilmek, yönetim kadrosunun çekimlerini sorunsuz yapabilmek ve iş yerini ideal şekilde anlatabilmek için herkesle iletişim kurulmadır. Burada amaç kurumsal kimliği en doğru şekilde ifade edebilmektir. Kurumsal fotoğraflar elde edilirken konsept hakkında çalışanlar bilgilendirilmeli, firmayı eksiksiz yansıtacak düzenlemeler yapılmalıdır.

6.Moda Fotoğrafçılığında İletişim

Moda fotoğrafçılığı zor ancak keyifli bir çekim türü. Mankenler ile gerçekleştirilen çekimlerde ürünü tanıtacak ve müşterileri etkileyecek pozlar elde edilmeye çalışılır. Bu aşamada fotoğrafçı ve model arasındaki iletişimin önemi büyüktür. Fotoğrafçı istediği pozları mankenine iyi anlatmalıdır ki beklenen sonuçlar elde edilsin. Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında fotoğrafçıların aynı zamanda iyi bir anlatıcı olması gerektiği yer alır.

Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ayrıca; Anı yakalayabilecek kadar hızlı olmak, konunun sizi fark etmemesini sağlamak, doğru ekipman kullanmak, ışığı doğru kullanmak, altın oranı unutmamak, kompozisyon oluşturabilmek, renkleri kullanabilmek gibi unsurlar da yer almaktadır. Fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan kurallara uyarsanız mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu iletişim bilgilerine sahip olmak isterseniz bir fotoğrafçılık kursuna başvuruda bulunarak, eğitimlerini inceleyebilirsiniz.

[widget-23]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30