Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Portre Fotoğrafçılığı İçin En Uygun Mekanlar

Portre Fotoğraf Çekim Teknikleri ve Portre Fotoğrafçılığı

Portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar, etkileyici konularla birleştiğinde büyüleyici fotoğraflar ortaya çıkarıyor…

Portre fotoğrafları, özellikle yemyeşil ormanlarda ve manzaralı mekanlarda çekildiğinde daha etkileyici oluyor. İmkanınız varsa ormanlık alanlarda ya da dağ eteklerinde çekim yapmanızı öneririz. Çünkü ormanlık alanla portre fotoğrafçılığı için uygun mekanlar arasında yer almaktadır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa portre fotoğraflarınızı şehirde çekmek zorundasınız. Portre fotoğrafçılığı için uygun mekanlar şehrin hiç tahmin etmediğiniz noktalarında karşınıza çıkabilir. Portre fotoğrafçılığı için uygun mekanlar içerisinde güzel arka planlar yakalayabilir, portre fotoğraflarınızı kusursuzca oluşturabilirsiniz.

Sokaklar Sizi Bekler! Portre Çekimi Yapmak İçin Çantanızı Hazırlayın!

Portre fotoğrafçılığı, duygu ve düşünceyi yansıtan bir fotoğrafçılık tekniği olduğu için seçeceğiniz mekanın da bu öğeleri yansıtabiliyor olması gerekir. Portre fotoğrafçılığı için uygun mekanlar iyice araştırılmalıdır. Mekan seçiminde sadece arka planın çekiciliğine önem vermek çevresel portre çekmeyi zorlaştıracağı için arka planlarınızın özneyle ilişkilendirilebiliyor olması gerekir. Tabi bununla beraber portre fotoğraf çekim teknikleri hakkında da donanımlı olunmalıdır.

Ayrıca çekim günü mekan bulma konusunda sorunla karşılaşmamak için yaşadığınız yerin yakınlarındaki cadde ve sokaklara göz atarak çekim yapabileceğiniz mekanları belirleyebilirsiniz. Çünkü portre fotoğrafçılığı için uygun mekanlar fotoğrafın güzelliğine güzellik katar. Deneyim kazandıkça portre fotoğrafçılığı için yeni mekanlar keşfedebilirsiniz.

Portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar, sizi en çok büyüleyen ve kendine hayran bırakan yerler olabilir.

   

[widget-8]

İstanbul’da Portre Fotoğraf Çekim Mekanları

İstanbul, portre fotoğrafçısı için her adımda çekim mekanı olabilecek büyük bir kent. Bu nedenle portre fotoğrafçılığı için uygun mekanlar bulmak çok kolay. Portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar: Balat, Samatya, Galata, İstiklal Caddesi, Belgrad Ormanı, Kızkulesi, Üsküdar, Moda, Çukurcuma, Sultanahmet, Süleymaniye, Büyükada vb.

Bu yerler portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar arasındadır. Sadece bunlarla kalmayan portre fotoğrafçılığı mekanları her fotoğrafçının farklı keşifleri ile değişmektedir. Kimi Heybeliada’nın sakin atmosferinde çekim yapar, kimi Cihangir’in kalabalık bir kafesinde çekimini tamamlar. Dolayısıyla portre fotoğrafçılığı için mekan seçmek fotoğrafçının bakış açısına kalmıştır.

En Güzel Portreler İçin İstanbul’un Tarihi Yerlerinde Olun!

Herhangi bir semt ya da sokak adı vermeden portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar listemizden bahsedecek olursak sizlere birbirinden ilginç alternatifler sıralayabiliriz. Bunlar:

  • Parklarda çekim yapın. Parklar portre çekimleri için ilginç ve doğal arka planlar oluştururlar. Yemyeşil bir atmosferde ağaçlar ve bitkiler sıra dışı portre fotoğrafları yakalamanızı sağlarlar. Ayrıca fotoğraflarınızda dinlendirici bir hava yakalayabilirsiniz.  Portre fotoğraf çekim teknikleri uygulanarak moda ve still life çekimleri için de parkları kullanabilirsiniz. Maçka Parkı, Yıldız Parkı doğal portreler yakalayabileceğiniz yerlerden birkaçı.
  • Alt geçitleri ve kemer altlarını kullanın. Portre fotoğrafçılığı için etkileyici sonuçlar almak isteyenler alt geçitlerde, kemer altlarında ve viyadüklerde çekim yapabilirler. Güneşli günlerde doğal gölge alanlar elde etmenizi sağlayan bu alanlarda modelinizi arkadan aydınlatarak arka planın beyazlaşmasını sağlayabilir, mükemmel bir yan ışık sağlayabilirsiniz. Bu nedenle alt geçitler de portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar arasında yer alır. Rengarenk grafitiler ile kaplı geçitlerde ilgi çekici portre fotoğrafları çekebilirsiniz. Yalnız bu mekanlarda gece vakitlerinde çekim yapmamaya özen gösteriniz.
  • Su kanallarını tercih edin. Su kanalları, dereler, akarsular ve göller portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar arasında yer almaktadır. Renkli kayıkları ve gondolları arka plan olarak kullanabilirsiniz. Portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar arasında yerini alan su kanallarında ve üzerindeki köprülerde etkileyici kareler yakalayabilirsiniz. Portre fotoğraf çekim teknikleri ile mükemmel görüntüler oluşturmak kaçınılmaz olacaktır.
  • Terk edilmiş yapıları seçin. Şehirde yer alan harabe durumundaki binalar muhteşem bir fotoğraf stüdyosuna dönüşebilir. Boyaları dökülmüş duvarlar, kırık camlı pencereler, kırılmış kapılar etkileyici arka planlar oluşturur. Bu nedenler terk edilmiş yapılar portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar arasında bulunmaktadır. Moda çekimleri ve portre fotoğrafçılığı için ilginç yerlerden olan terk edilmiş yapılarda geniş açılarla çekim yaparak terk edilmişlik ve yalnızlık hislerine vurgu yapabilirsiniz. İstanbul’un en eski semtleri olan Kuzguncuk, Tarlabaşı, Karaköy ve Adalar’da şahane kareler yakalayabilirsiniz.

Ayrıca sokakların portre fotoğraflar için çeşitli arka planlar sunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Mimari ve tarihi yapıların önünde, kalabalık sokaklarda, ıssız caddelerde portre fotoğrafçılığı için güzel kareler yakalarsınız.

[widget-19]

Portre fotoğrafı çekim teknikleri

Portre fotoğraf çekim teknikleri bu alanda uzmanlaşmak isteyen tüm fotoğrafçıların bilmesi gereken teknik ve pratik bilgileri kapsar. Portre fotoğrafçısı olarak kariyer yapmak isteyenlerin hakim olması gereken bu teknikler şunlardır:

  • Sahneyi parçalayın. Portre fotoğrafı çekim teknikleri arasından ilk bilinmesi gereken ve fotoğrafçıya yarar sağlayacak olan sahnenin parçalanması gerektiğidir. Göz yorucu ve karmaşık şehir manzaralarının öznenin önüne geçmesini istemiyorsanız manzarayı parçalara bölmelisiniz. Duvar, pencere ve kapıları farklı açılardan çekmelisiniz. Portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar sayesinde bu arka planları rahatça oluşturabilirsiniz.
  • Lensin gözünden bakın. Portre fotoğraf çekimleri sırasında hangi lensi kullandığınız da önemlidir. Mekanda çekim yapmadan önce farklı lenslerle nasıl göründüğüne bakın. Arka planın ne derece öne çıkacağına karar verin. Portre fotoğrafçılığı için uygun mekanlar bulsanız da mekanın lensinizden nasıl göründüğüne de dikkat etmelisiniz.
  • Yapıları ve dokuları kullanın. Portre fotoğraf teknikleri arasında dokulardan ve yapılardan yararlanmak da vardır. Şehirdeki binaları, duvarları, kapıları ve pencereleri fotoğrafınıza dahil ederek farklı bir hava yakalayabilirsiniz. portre fotoğrafçılığı için uygun mekanlar seçmenin yani sıra bu mekanları kullanmakta önemlidir.
  • Doğru ışığı kullanın. Portre fotoğrafçılığı açısından özneyi aydınlatmak çok önemlidir. Güneşin konumuna, mekandaki ışık miktarına göre aydınlatma araçlarınızı iyi seçin. Sokak lambalarını ve trafik ışıklarını kompozisyonunuza katın, öznenizi doğru aydınlatın. Portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar bulunduktan sonra en doğru ışıklar kullanılmalıdır.
  • Basit düşünmeye özen gösterin. Portre fotoğraf çekimlerinde minimalizm çok önemlidir. Tek bir mekan da farklı açılardan, gün ışığından ve geceden yararlanarak sade fotoğraflar çekin. Tek bir bina, gökyüzü, nehir minimal arka planlar oluşturmanızı sağlar.

Portre fotoğrafçılığı ile anları ölümsüz kılın!

Portre fotoğrafçılığı, anları ölümsüzleştirmenin en güzel yoludur. Yaratıcı bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız ve tekniğinizi geliştirme amacınız varsa mutlaka portre çekim tekniklerini deneyin. Sokaklara inin ve insanların yüzlerini fotoğraflayın.

Portre fotoğrafçılığı eğitimi alın!

Portre fotoğrafçısı olmak istiyorsanız anları yakalamayı ve kompozisyon oluşturmayı bilin. Bilmiyorsanız fotoğrafçılık kursu  ile öğrenin. Portre fotoğrafçılığı için en uygun mekanlar eğitmenlerinizle uygulama çekimleri yaptığınız yerler olabilir. Doğru yerde doğru zamanda yaptığınız çekimler ödüllü fotoğraflarınız olmasını sağlayabilir…

[widget-23]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30