Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Portre Fotoğrafçılığında İletişimin Önemi

Modelinizle Doğru İletişim Kurmayı ve Onu Yönlendirmeyi Öğrenin!

Portre fotoğrafçılığında amaç kişinin iç dünyasını ve duygularını yansıtmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için de doğru iletişim önemlidir. Modelin en doğal ve samimi anını yakalamayı gerektiren portre fotoğrafçılığında eğer fotoğrafını çektiğiniz kişiyi tanıyorsanız işiniz biraz daha kolay diyebiliriz. Ancak hiç tanımadığınız birinin fotoğrafını çekecekseniz kendinizi ifade etmeniz ve istediğiniz pozu yakalamanız için fotoğrafçılığa özgü bazı teknikleri bilmeniz gerek. 

Başarılı bir portre fotoğrafçısı olmak için modelinizle doğru iletişim kurmalı ve onu yönlendirebilmelisiniz. Korkmayın, fotoğrafını çektiğiniz herkes size kızacak değil. Stratejik yaklaşımlarla istediğiniz her fotoğrafı çekeceksiniz. Portre fotoğrafçılığında iletişimin önemi ve dikkat etmeniz gerekenlere bir bakalım…

İzin İsteyin

Portre fotoğrafçılığında doğru iletişim kurmak, yanlış anlaşılmamak ve zor durumda kalmamak için fotoğrafını çekeceğiniz kişiden izin isteyin. Çünkü Türk insanı olarak haberimiz olmadan fotoğrafımızın çekilmesine karşı bir antipatimiz var. Herhangi bir tepkiye ya da saldırıya maruz kalmamak için fotoğrafını çekeceğiniz kişinin haklarına saygı duyarak onayını alın.

 

[widget-8]

Kompozisyonu ve Çekim Planınızı Anlatın

Portre fotoğrafçılığında iletişim kurmak istediğiniz kalitede fotoğraflar elde edebilmeniz için çok önemli. İster sokakta yaşlı bir insanın ya da sevimli bir çocuğun fotoğrafını çekin, isterseniz stüdyoda modelinizle portre çekimler yapın, öncelikle çekim planınızdan ve fotoğraflarınızda istediğiniz kompozisyondan bahsedin.

Kaç poz çekeceğiniz, çekimlerde hangi ekipman ve fonları kullanacağınız sizin için önemli bir detay olmayabilir ancak işinize ne kadar özen gösterdiğinizin ve modelinize saygı duyduğunuzun göstergesi olacaktır.

Poz Verdirin, Yönlendirin

Portre fotoğrafçılığında iletişimin önemi en çok poz verdirirken anlaşılıyor. İletişim kanalları kapalı, sadece işine odaklanan ve karşısındakini yönlendirmeyi bilmeyen fotoğrafçılar mesleklerinde başarılı olamıyorlar ve istedikleri fotoğrafları elde edemiyorlar.

Düzgün bir ifade ve yaklaşımla modelinizi istediğiniz pozisyona yönlendirin, bedenini ve başını kadraja göre ayarlayın. Azarlayıcı ya da sert bir üslup takınmamaya özen gösterin. Sokakta çektiğiniz portrelerde de çocukları doğal halleriyle, yaşlıları daha yakından fotoğraflamaya çalışın.

Sokakta ya da stüdyoda portre çekimi yaparken modelinizi vesikalık çekiyormuş gibi yönlendirmeyin. Mümkün olduğunca omuz aşağısına inin, baş kısmının üstünde çok fazla boşluk bırakmamaya çalışın. Modelinizin vücut tipine ve yüz yapısına uygun kadrajlar belirleyin.

Ses Tonunuzu ve Beden Dilinizi Doğru Kullanın

İster hobi olarak portre fotoğrafçılığı yapın isterseniz basın ve yayın, reklam, moda, güzellik ve kozmetik vb. sektörler için portre fotoğrafı çekiyor olun, doğru iletişim kurarak daha çok insana ulaşabilir, tercih edilen bir fotoğrafçı haline gelebilirsiniz.

Portre çekimi sırasında ses tonunuzu kesinlikle yükseltmeyerek modelinizi yönlendirmeli, yanlış cümlelerden kaçınmalısınız. Aynı zamanda beden dilinizle ve jestlerinizle samimi bir iletişim kurarak modelinizi çekim stresinden uzaklaştırabilirsiniz. Özellikle çocukların ve mesleği modellik olmayanların portre çekimlerinde gerilmesi çok normal.

Etkili İletişim ve İmaj Eğitimleri Alın!

Türkiye’deki ünlü ve başarılı portre fotoğrafçıları arasında yer almak istiyorsanız doğru iletişim teknikleri ile ilgili eğitimler almalı, imajınızı güncellemelisiniz. Fotoğraflarınızda en önemli unsur olan modelinizle iletişim kurmanın tekniklerine hakim olmalı, ilk izlenimde olumlu bir etki bırakmalısınız.

Portre fotoğrafçılığında iletişim hakkında bilgi verici ve deneyim kazandıran eğitimler sayesinde beden dilinizi kullanmayı, diksiyonunuzu kusursuz hale getirmeyi öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda fotoğraf çekmenin etik kuralları hakkında bilgi sahibi olabilir, jest ve mimiklerinizle anlaşmayı öğrenebilirsiniz.

Sadece fotoğraf çekerken değil müşterilerinizle yaptığınız görüşmelerde ve gerçekleştirdiğiniz sunumlarda da iletişim tekniklerini öğrenmeniz çok işinize yarayacak. Kendini geliştiren ve değiştiren bir fotoğrafçı olmaya devam edin…

[widget-23]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30