Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Baby Posers Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yenidoğan Fotoğrafçıların Stüdyosunda Olması Gereken Küçük Yardımcılar!

Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarının da etkisiyle yenidoğan fotoğraf çekimi yaptırmak son yıllarda moda oldu. Hamile fotoğrafları ve doğum fotoğraflarının çektirilmesinin dışında anne ve babalar bir de yeni doğmuş bebeklerinin farklı konseptlerde fotoğraflarını çektirmek istiyorlar. Böylelikle ortaya çıkan yenidoğan fotoğrafçılığı da ebeveynlerin ihtiyaçlarını karşılamış oluyor.

Fotoğraf sanatçılarının aldıkları eğitimlerle uzmanlaştıkları bebek ve doğum fotoğrafçılığında farklı ekipman ve aksesuarlara da ihtiyaç duyarlar haliyle. Stüdyoda ya da ev ortamında hazırlanan kompozisyonlarda çeşitli desen ve renklerdeki bereler, battaniyeler, şallar, sepetler, kovalar ve sandıklar kullanılır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken husus, kullanılan aksesuarın materyalinin bebekler için güvenli olmasıdır.

Baby posers olarak adlandırılan ve yenidoğan poz minderi olarak tanımlanan ekipman da çekimlerde sıkça kullanılan gereçlerden biri haline geldi. Özellikle bebeğin henüz başını dengede tutabilecek kabiliyette olmadığı düşünüldüğünde fotoğrafçının en önemli ekipmanı baby posers oldu diyebiliriz. Baby posers tam olarak nedir ve nasıl kullanılır, isterseniz daha yakından inceleyelim.

 

[widget-8]

Baby Posers Neden Kullanılmalı? Bebek Poz Minderi Nasıl Kullanılır?

Baby posers ya da yenidoğan poz minderi, doğum fotoğrafçıları tarafından kullanılan, bebeğin rahatça uzanmasını ve uyumasını sağlayan, böylece rahat bir çekim imkanı veren yastıklardır. Ellerini çenesinin altına almış ya da dizlerini kırarak uyumuş bebeklerin bu pozları, baby posers sayesinde çekilmektedir.

Farklı malzemelerden üretilen, değişik boyut ve şekil seçenekleri sunan baby posers yastıklar arasında en çok uzun ve ince olan model kullanılır. Her iki tarafından bağlantı sağlayan yapışkan bantları olan uzun bir silindirik şeklinde bir yastıktır. Doğum ve bebek fotoğrafçılarının çok sık kullandığı bu yastıklar, fonksiyonel bir şekilde kullanıldığı için profesyonel çekimler yapmayı sağlamaktadır.

Bebek poz minderi kalınlığı genellikle 7 – 12 cm olmak üzere uzunluğu 1.2 metredir. Bebek minderlerinin özelliği hipoalerjenik malzemelerden üretilmesi ve yıkandığında çabuk kurumasıdır.

Bir başka baby posers da suni deriden yapılandır ve kirlenme durumunda kolaylıkla bir bez yardımıyla temizlenebilir. Holofiber veya polistiren granüller dolgu malzemesi olarak kullanılır. Pedler birbirine fermuar ya da cırt ile bağlanılır. Yenidoğan çekimlerinde bebeğin kolları ve bacakları üzerinde durur pozisyonu verilmek isteniyorsa yani bebeğin kıvrımlı, bükülmüş bir pozu isteniyorsa bu tür baby posers kullanılabilir.

Ayrıca 4 adet üçgen uçlardan oluşan baby posers grubu, 2.5 – 10 cm aralığında farklı boyutlardan oluşan yastıklardır. Üzerlerinde bulunan bantlarla birbirlerine yapıştırılabilir. Hasır sepetlerin içerisine koymak için dikdörtgen, halka vb. tarzda posers yastıklar bulmak mümkündür.

Sonuç olarak baby posers, doğum fotoğrafçılarının çok işine yarayan ve bebeğe poz verdirmeyi kolaylaştıran, fotoğrafa görsel güzellik katan yardımcı bir araçtır. Kullanacağınız çekim tekniğine ve aklınızdaki kompozisyona göre baby posers satın alabilirsiniz.

Baby Posers Sayesinde Bebekler Güvende!

Yenidoğan çekimlerinde bebeklerin güvenliği çok önemlidir. Bu durum için stüdyonun sadece temiz olması yetmez, aynı zamanda bebeğe poz verdiren fotoğrafçının güvenlik önlemlerini de alması gerekir. Boynunu henüz sabit tutamayan bebekler için baby posers dediğimiz yastıkların kullanılması sağlıklı bir çekim için önemlidir. Bebek poz minderi sayesinde bebekler kolaylıkla pozlandırılır hatta bu rahat yastıklarda bebekler hemen uykuya dalarlar. Böylece fotoğrafçının işi kolaylaşır.

Siz de doğum fotoğrafçılığı yapmak istiyor ya da doğum ve bebek fotoğrafçılığı yapıyorsanız ihtiyacınız olacak ekipmanlardan biri de baby poserslardır. Bebeklere dilediğiniz pozu güvenle verdirebilirsiniz. Başarılı ve profesyonel bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız uzmanlık alanınızla ilgili her konuya hakim olmalısınız.

[widget-24]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30