Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Active-D Lighting Nedir?

Active-D Lighting Teknolojisi

Bu yazımızda sizin için Active-D Lighting nedir ve Active-D Lighting ne işe yarar cevaplayacağız. İlk olarak Active-D Lighting nedir onu öğrenelim. Active-D Lighting, genellikle kaybolan gölge ve vurgu ayrıntılarını geri yüklemek için yüksek kontrastlı görüntüleri optimize etmeye yarar.

Active-D Lighting ile fotoğraf içerisinde aşırı aydınlık ve karanlık kalan alanlar ve flaş mesafesinin yetmediği alanlarda ışık alamamış alanları aydınlatabilirsiniz. Peki Active-D Lighting nedir cevapladığımıza göre, Active-D Lighting ne işe yarar ona bakalım.

[widget-8]

Active-D Lighting Ne İşe Yarar? Detayları Yakalayın!

Active-D Lighting teknolojisi kullanılarak karanlık veya aydınlık bölgelerde istediğiniz detayları yakalayabilirsiniz. Active-D Lighting tekniği aslında Photoshop’ta kullanılan curve işlemiyle aynıdır. Eğer RAW formatında fotoğraf çekiyorsanız curve aracını kullanarak düzeltmelerinizi yapabilirsiniz. Ama JPEG çekiyorsanız ve detay kullanmak istiyorsanız Active-D Lighting teknolojisini kullanmalısınız.

Active-D Lighting tekniği ile hem karanlık hem de aydınlık bölgeler üzerinde fotoğraf çekilmeden önce optimizasyon sağlayabilirsiniz. Active-D Lighting teknolojisi üzerinde seçebileceğiniz 5 ayrı seçenek vardır. Düşük, yüksek, normal, ekstra yüksek veya otomatik.  Active-D Lighting tekniği otomatik veya manuel çalıştırılabildiği gibi, belirtilen seçimleri kullanarak dijital işlem seviyesi de belirleyebilirsiniz.

Active-D Lighting Önemi

Fotoğraflarınızı çektikten sonra düzenleme için baktığınızda kontrast bir görünümde olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni karanlık olan bölgelerin bir kısmından detay almadığınızdan kaynaklıdır. O kısmı karanlık olarak kaydettiğinizde, düzenleme için ışık kontrastı dengeleyici kullanmanız gerekir. Yani Active-D Lighting tekniği ile fotoğraflarınızda karanlık olan bölgeleri düzenleme ve fotoğraflarınızın görselini daha aydınlık şekilde ortaya çıkartmanız gerekir. Böylelikle görüntülerinizde kontrast içeren detayları kaldırmış olursunuz.

Fotoğraflarda Dinamik Aralık Nedir?

Çektiğiniz fotoğraflarda ışık kontrastı dengeleyici, yüksek veya düşük ışıkların oluşturduğu farklar olarak ifade edilir. Yani tam anlamıyla dinamik aralık denir. Dinamik aralık özelliği kullandığınız fotoğraf makinesine göre değişkenlik gösterebilir. Ama genel olarak kullanım amacı çektiğiniz fotoğraflarda karanlık kalan bölgeleri ışık kontrastı dengeleyici ile açığa çıkartmaktır. Bu sayede fotoğraflarınızda karanlık alanları dinamik aralık ile daha fazla aydınlatarak görüntüyü istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Karanlık Fotoğraflarınız Active-D Lighting Tekniği İle Aydınlansın!

Active-D Lighting teknolojisi hemen her fotoğrafçının kullandığı bir tekniktir. Active-D Lighting tekniği gizli kalan ışık ve renkleri ortaya çıkarmanızı sağlar. Fotoğraflar üzerinde bulunan karanlık ve aydınlık detayları dengeleyecek şekilde çalışan Active-D Lighting teknolojisi için fotoğraf dünyasında çelişkili yaklaşımlar olsa da, çoğu fotoğrafçı bu tekniğin büyülü bir dokunuşu olduğunu düşünmektedir.

Active-D Lighting tekniği ile fotoğraflarınızın daha aydınlık ve dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Işık kontrastı dengeleyici ile sadece karanlık değil, yüksek parlaklık içeren görüntülerinizde olabilir. Dinamik aralıktan kaynaklı olan parlak beyaz bölgeleri yine Active-D Lighting ile düzenleyebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30