Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Ay Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Ay Fotoğrafı Çekmek İçin Kamera Ayarları, İpuçları

Fotoğraf çekmeye ilgi duyan herkes mutlaka bir dönem ay fotoğrafı çekmeye yönelir. Anı yakalayarak ay fotoğrafı çekmek isteyen fotoğrafçıların saatlerini hatta günlerini harcadığı olmuştur. Çoğu insan etkileyici bir ay fotoğrafı çekmek ister. Fakat bunun için ay fotoğrafı nasıl çekilir bilmek gerekir. Bu sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Belirli yöntemleri öğrendikten sonra çekimlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Fotoğraf ana bağlı bir durum olduğu için doğru anda doğru fotoğrafı çekmelisiniz. Etkileyici bir ay fotoğrafı çekmek için öncesinde bir alt yapı oluşturmalısınız. Ay fotoğrafı çekmek için gerekli ekipmanlar ile birlikte, ay fotoğrafı nasıl çekilir sorusuna verilecek ipuçları vardır. Tüm bunlara dikkat edildiğinde sizde güzel bir ay fotoğrafı yakalayabilirsiniz.

[widget-8]

Ay Fotoğrafı Çekiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ay fotoğrafı çekmek için gerekli ekipmanlar haricinde yapmanız gereken bir takım hazırlıklar vardır. Sadece teknik donanımlar yeterli gelmeyip yaratıcılığınızı da kullanarak güzel bir ay fotoğrafı çekmek için uygulayacağınız birkaç adım vardır. Güzel bir ay fotoğrafı çekmek için yaptığınız hazırlıklar sonrası uygulayacağınız adımlar şöyledir:

 • Uygun Zamanlama: Güzel bir ay fotoğrafı çekmek için ilk yapmanız gereken şey doğru zamanlamadır. Temiz ve açık bir gökyüzünde çekim yapabilmek için özellikle yağış sonrası ay fotoğrafı çekimi yapabilirsiniz. Bu çekim fotoğraf kalitenizi daha çok arttırır.
 • Mekân: Ay fotoğrafı çekimi için yapmanız gerekenlerden biri de mekân ayarlamasıdır. Temiz bir ay fotoğrafı görüntüsü için yüksek bir rakım olan noktada çekim yapın. Bu da ışık kirliliği vb. durumlarda fotoğraf kalitenizi düşürmez.

Ay Fotoğrafı Çekmek İçin Gerekli Ekipmanlar

Ay fotoğrafı çekmek için gerekli ekipmanların hazırlığını mutlaka yapmalısınız. Bu ekipmanlar görüntüyü yeterince yaklaştırmanıza ve olası sarsıntılara karşı yardımcı olacaktır. Ay fotoğrafı çekmek için gerekli ekipmanlar arasında mutlaka olması gerekenler:

 • Objektif: Ay fotoğrafı çekimi için dar açılı lensler tavsiye edilir. Çünkü geniş açılı lenslerle çekeceğiniz ayın görüntüsünde fotoğraflarınız çok küçük kalacaktır.
 • Tripod: Ay fotoğrafı çekmek için gerekli ekipmanlar arasında en önemlisi tripoddur. Ayın çok uzak olması sebebiyle en ufak bir titreşimde dahi görüntünüzün netliği bozulabilir. Bu sebeple güzel bir ay fotoğrafı çekmek için, titreme ve sarsıntının görüntünüzün netliğini bozmaması için tripod kullanmalısınız.
 • Uzaktan Kumanda: Güzel bir ay fotoğrafı çekmek için uzaktan kumanda kullanmanızda fayda vardır. Kameranızı tripod ile sabitledikten sonra deklanşöre elle bastığınızda titreşim oluşabilir. Bu titreşimi önlemek için en iyi yol uzaktan kumanda kullanmaktır. Eğer uzaktan kumandanız yoksa kameranızın zamanlayıcısı ile de yapabilirsiniz.
 • Parasoley: Ay fotoğrafı çekmek için gerekli ekipmanlar arasında olan parasoley sıklıkla kullanılır. Ay fotoğrafı çekerken görüntü kalitesini bozacak ve parlamalara sebep olacak tüm filtreleri kaldırmak ve yansıtmaları azaltmak için parasoley kullanın.

Ay Fotoğrafı Çekmek İçin Kamera Ayarları

Uygun zamanı ve mekânı ayarladıktan sonra kamera ayarlarımızı yaparak güzel bir ay fotoğrafı ortaya çıkarabiliriz. Güzel bir ay fotoğrafı çekmek için kameramızda doğru seçim yapmalıyız. Ay fotoğrafı çekimi için kamera ayarları ise şöyledir:

 • Çekim Modu: Ay fotoğrafı çekimi yaparken makinenizin otomatik ayarlarını kullanmayın. Çünkü makineniz, siyah bir arka plan için parlak nesnelerde pozlama değerini ayarlamakta zorluk çeker. Bunun için kameranızda manuel kamera seçim modunu seçerek başlayın.
 • Netleme: Ay fotoğrafı çekmek için kamera ayarları yaparken mutlaka manuel netleme seçimi yapmalısınız. Çünkü otomatik netleme yapıldığında ay yüzeyindeki detayları yakalamak için zorluk yaşarsınız.
 • İSO: Ay fotoğrafı çekimi için kameranızda en düşük İSO değerini seçin. Bu şekilde ay üzerindeki detayları daha net yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu seçimle ay dışında kalan karanlık bölgelerdeki etkileri de önleyebilirsiniz.
 • Diyafram: Ay çok uzakta olduğu için alan derinliği aranmaz. Bu yüzden lenslerin farklı şekillerde keskinliği olduğu için, genel olarak her lenste tatlı nokta denen diyafram açıklığı en iyi sonucu verir.
 • Enstantane: Ay fotoğrafı çekmek için kamera ayarları arasında en önemlisi enstantane değerini kullanmaktır. Ay fotoğrafı çekiminde net bir görüntü elde etmek için çok önemlidir. Ay fotoğrafı çekerken enstantane hızının yavaşlaması görüntüde bulanıklık oluşmasına sebep olur. Farklı değerlerde denemeler yaparak doğru pozlama değerlerini belirleyebilirsiniz.
 • Dosya Formatı: Ay fotoğrafı çekmek için kamera ayarlarını tamamladıktan sonra yapmanız gereken RAW formatını seçmektir. RAW formatında yapacağınız kontrast ve parlaklık gibi düzenlemeler ile ay yüzeyindeki görüntüleri daha ilginç hale getirebilirsiniz.

Etkileyici Bir Ay Fotoğrafı Çekmek İçin Doğru Anı Yakalayın

Ay fotoğraf çekimi her seviyedeki fotoğrafçılar için oldukça popüler bir konudur. Sosyal medyada çok iyi fotoğraf çekimlerini göremesekte, ay fotoğrafı çekmek için kamera ayarları ve doğru pozlamalar ile güzel fotoğraflar çıkartabilirsiniz.

Sizin için ay fotoğrafı nasıl çekilir ve ay fotoğrafı çekmek için gerekli ekipmanlar nelerdir anlattık. Siz de güzel bir ay fotoğrafı çekmek için bu teknikleri uygulamalısınız. Ay fotoğrafı çekimi için sıklıkla denemeler yaparak tecrübe kazanabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30