Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Çocuk Fotoğrafı Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir Çocuğun Gülümsemesinde Binlerce Anlamı Yakalayın!

Çocuk ve bebek fotoğrafları çekmek bildiğiniz gibi zor bir iştir. Fotoğrafçıları belki de en çok zorlayan çekimlerden olan çocuk fotoğrafı çekimleri en eğlenceli olandır. İyi çekilmiş bir çocuk fotoğrafı, bakan kişiyi kolayca etkisi altına alır. Aynı zamanda fotoğrafçıların portfolyosu için de avantajlı bir durumdur. Son zamanlarda 1 yaş partilerinde, diş buğdaylarında, okul organizasyonlarında fotoğraf çektirmek moda olduğu için fotoğrafçılar farklı bir kazanç kapısını değerlendirebilirler. Bu nedenle profesyonel çocuk fotoğrafı çekmek isteyenlerin bu alanda eğitim almaları gerekir.

Çocuk fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlileri ise şunlardır:

1.Diz çökün.

Çocuk fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında ilk sırada çocuklar ile aynı boyda olmak yer alıyor. Fotoğrafçının çekim sırasında ayakta durup kamerayı çocuklara doğru eğmesi sağlıksız bir kompozisyona neden olacaktır. Çocukların göz hizasında olmak her zaman daha başarılı fotoğrafların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle çocuk fotoğrafçısı iseniz diz çökerek fotoğraf çekmeyi tercih etmelisiniz.

2.Doğru giysileri seçin.

Çocuk fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler listesinde yer alan bir diğer önemli nokta da doğru giysilerin seçilmesidir. Çocuk fotoğrafı çekmek zordur ancak doğru giysilerle daha az yorucudur. Çocukların kıyafetleri saçları ve göz renkleri ile uyumlu olduğunda daha güzel fotoğraflar ortaya çıkacaktır. Çocuk çekimleri öncesinde aileleri bu konuda yönlendirebilirsiniz..

3.Çekimlerde oyuncak kullanın.

Çocuk fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında çocukları eğlendirmek de yer alıyor. Çocukların dikkatlerini ne kadar çekerseniz o kadar başarılı fotoğraflar ortaya çıkar. Bu nedenle çocukların favori oyuncaklarını da çekimlere katabilirsiniz. Çocuk fotoğrafçısı olarak çocuğun duygu seviyesini kontrol etmenin en iyi yolu budur.

4.Gözlerini öne çıkarın.

Çocuk fotoğrafı çekmek ve masumluğu öne çıkarmak için gözlere odaklama yapabilirsiniz. Çocuk fotoğrafçısı olmak istiyorsanız çeşitli çocuk fotoğrafları ve portreleri inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Çocuk fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında gözler oldukça önemlidir. Özellikle renkli gözlü çocuklarda portre teknikleri ile gözleri ön plana çıkarmak muhteşem bir etki yaratacaktır.

5.Arka plana önem verin.

Evet, çocuk fotoğrafı çekimleri genellikle portre oluyor ancak arka plan da her fotoğrafta olduğu gibi çocuk fotoğrafları için de önemli. Çocuk fotoğrafı çekimleri yaparken ağaçlar, çiçekler ve deniz muhteşem bir arka plan olabilir. Odak uzaklığı yüksek lensler kullanarak ve enstantaneyi düşürerek arka planı öne çıkarabilir, farklı bir fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz.

6.Yumuşak ışık kullanın.

Çocuk fotoğrafı çekimi için dikkat edilecek bir diğer mevzu da ışık kullanımı. Çocuğun yüzüne vuran yumuşak ışık güzel kareler ortaya çıkarabilir. Çocuk fotoğrafçısı iseniz sabahın erken saatlerinde ya da akşamüstü saatlerinde ışığın yumuşak olduğu zamanlarda da çekim yapmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü bu ışıklar ile samimi çeşitli çocuk fotoğrafları çekmek mümkündür.

Çocuk fotoğrafı çekerken dikkat edilecekler arasında anne ve babayla iletişim de yer alıyor elbette. Onların desteği olmadan çocuk fotoğrafı çekmek daha zor olacak. Çocuk fotoğrafı çekimleri sırasında anne ve babadan çocuğu mutlu edecek şeyleri öğrendiğinizde çocuk fotoğrafı çekimi bir süre sonra korkmadığınız bir iş olacak. Çocuk fotoğrafçısı olarak başarılı çocuk fotoğrafları için çocukları sevmeniz gerektiğini de unutmayın elbette. Bir gülüşünüz bile onların size eşsiz güzellikte pozlar vermelerini sağlayacaktır…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30