Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Doğadaki Harflerin Fotoğrafları

Doğanın Sözcüklerine Fotoğraflarla Kulak Verin!

Doğa, adeta fotoğrafçıların marketi gibidir. Ağaçların, evlerin, dağların, hayvanların, bulutların ve aklınıza gelebilecek her şeyin gölgesi doğadaki harflerin fotoğrafları arasında yer alır. Şekiller ve çizgiler de öyle. Bacalar, su boruları, çardaklar, banklar, pervazlar, köprüler ve daha nicesi bizlere çeşitli harfleri de anımsatır. Farklı bir fotoğraf tutkusu bulmak isteyenler ve doğa fotoğrafçılığı yapmak isteyenler için doğadaki harfler ilginç bir fikir olacaktır.

Hemen her gün karşımıza çıkan nesnelerin harfleri çağrıştırması hem eğlenceli bir tutku olacak hem de fotoğrafçılık sezgilerimizi kullanmamızı sağlayacaktır. Sokak fotoğrafçılığı ve doğa fotoğrafçılığı yöntemlerini bir arada kullanacağımız bu teknik, keyifli kareler ortaya çıkaracaktır. 50 mm’lik bir prime lens ve objeyi arka plandan ayırmak için sığ alan derinliği verecek açık bir diyafram değeri olan f/1.8 sayesinde doğadaki harfleri çekmek çok kolay!

Deneyeceğiniz birkaç doğa fotoğrafçılığı teknikleri ve harfleri fark etme yöntemleri:

1.Yan yana dizin.

Doğadaki harflerin fotoğrafları çekilirken çeşitli materyalleri kullanarak kelimeler dahi oluşturabilirsiniz. Ağaç dallarını, araba parçalarını, bardakları, kalemleri ve aklınıza gelebilecek her şeyi birleştirerek harf haline getirebilirsiniz. Kelime ve isim yazabilir, fotoğraflarını çekerek ölümsüzleştirebilirsiniz. Doğa fotoğrafçılığı yapanlar için materyal birleştirmek çok da zor olmasa gerek. Doğa fotoğrafçılığı teknikleri arasında yer alan yan yana dizme güzel görüntüler oluşturmaktadır.

2.Çatılardan yararlanın.

Yüksek binaların olduğu bir yerdeyseniz kafanızı kaldırın ve çatıların oluşturduğu doğadaki harflerin fotoğrafları ile göz göze gelin. Binaların birbirine yaklaştığı alanlardaki boşluklara odaklanarak harfleri ortaya çıkarın. Ya da çatılara çıkarak uzunlu kısalı “ı ve i” harflerini yakalayın. Böylelikle doğa fotoğrafçılığı yapanların farklı ve etkileyici görüntüler elde etmesi kaçınılmazdır.

3.Gölgelerden yararlanın.

Doğa fotoğrafçılığı tekniklerinden biri de gölgelerden yararlanmaktır. Harfleri seçemiyorsanız gölgeleri takip edin. Harfe benzeyen objelerin ya da konuların yerine gölgelerini çekerek farklı bir görüntü yakalayabilirsiniz. Doğa fotoğrafçılığı yapıyor iseniz gün içerisinde gölgenin en belirgin olduğu saatleri seçerek gölgelerin gücünden yararlanabilirsiniz.

4.Yanılmaları ve yansımaları kullanın.

Göz dediğin yanılan bir organdır ve fotoğrafçılar tarafından çok iyi şekilde değerlendirilebilir. Bu nedenle doğa fotoğrafçılığı teknikleri arasında yanılma ve yansımalara yer verin. Işık ve kontrast “öyleymiş gibi” kullanılarak ortaya etkileyici fotoğraflar çıkarılabilir. Açının değiştirtilmesi ve yeterli alan derinliği sayesinde harfe benzeyen görüntüler ortaya çıkarılabilir.

5.Gizli kalanları bulun.

Sokak fotoğrafçılığı da doğa fotoğrafçılığı da gizli kalanları açığa çıkarma sanatıdır. Doğanın içinde gizlenmiş harfleri ararken bazen makinemizi ya da fotoğrafımızı döndürmemiz gerekebilir. Değişik açılar kullanarak harflerin farklı versiyonlarını da açığa çıkarabiliriz. Doğa fotoğrafçılığı yapanların en önemli özelliklerinden biri yaratıcı zekalarıdır. Bu yaratıcı zekalarını kullanarak gizli kalan detayları fark etmesi ve fotoğrafa işlemesi oldukça önemlidir.

6.Açık diyafram kullanın.

Doğa fotoğrafçılığının teknikleri arasında yer alan bir diğer yöntem de açık diyafram kullanımıdır. Doğadaki harflerin fotoğrafları sokak fotoğrafçılığı teknikleri arasında en yenilerden biridir. Bu nedenle fotoğrafçılar kameralarına nasıl bir ayar yapacaklarını bilmeyebilir. Doğa fotoğrafçılığı yapmak isteyenler için önerimiz görseldeki arka planın harfi engellememesi için odak noktasının görünen harf olması gerektiğidir. Fotoğraftaki tüm öğeleri netlemeye çalışmak, harfin fark edilmemesine neden olabilir.

7.Kendinizi yansıtın.

Bazı harfleri bulmak ya da fotoğrafta doğru açıyla yansıtmak zor olabilir. Bu nedenle kendi harflerinizi yaratabilirsiniz. Telleri, merdivenleri, tahta parçalarını, kıyafetleri kullanarak kompozisyonunuzu oluşturabilirsiniz. Kalabalık caddelerde, yüksek binaların arasında, ıssız köylerde, köprülerin ve ahşap yapıların sık görüldüğü mekanlar da çekim yapmalısınız. Harfleri göremediğinize üzülmemeli, var olan kaynaklarınızla kendi harflerinizi de üretebilmelisiniz.

Doğa fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı veya ürün fotoğrafçılığı kısaca fotoğrafçılık, her zaman yaratıcılık ve farklı bakış açıları isteyen bir meslektir. Kendini geliştirmeyen, yeni çekim teknikleri ve özgün yöntemler bulmayan fotoğrafçılar için iyi fotoğrafçı tanımını kullanmak yerinde olmayacaktır. Bu nedenle her zaman yeniyi ve denenmemişi ortaya çıkarmak keyiflidir…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30