Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafçılar İçin Ekran Kalibrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Çektiğiniz Fotoğrafların Renkleri Ekrandan Ekrana Farklılık Mı Gösteriyor?

Fotoğrafta renkler, tartışılmaz derecede önemlidir. Peki, herkes sizin çektiğiniz fotoğrafları aynı renk tonlarında mı görüyor hiç düşündünüz mü? Fotoğrafın rengi monitörden monitöre değişiklik gösterebilmektedir. Çeşitli markaların monitörlerinin renk geliştiricileri farklıdır. Dijital fotoğrafçılıkta büyük sorunlardan biri çeşitli ve tutarsız ekranların uyumsuzluk ve standartsızlıktan olan renk sapmalarıdır.

Ancak yine de Ekran kalibrasyonu yaparak renklerin doğru şekilde gözükmesiniz sağlayabilirsiniz. Ekran kalibrasyonu diğer adı ile monitör kalibrasyonu için kullanılan renk kalibrasyonu cihazlarından yararlanarak fotoğrafçılığı daha profesyonel şekilde yapmanız mümkün.

   

[widget-8]

Ekran Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Özellikle fotoğrafçılık, web tasarım gibi alanlarda ekranın kalibre edilmediği durumlarda yapılan işlemlerin ne kadar doğru olduğunu anlamak pek mümkün olmayacaktır. Kameranıza aldığınız görüntü ile bilgisayar ekranında gördüğünüz görüntü arasında renk farkları olabilir. Bu gibi durumları düzenlemek için SMPTE renk barı açarak bir bölüme kadar el ile kalibrasyon yapabilirsiniz. Ekran kalibrasyonu için en doğru değeri elde etmek istiyorsanız Renk Metre( colorimeter) ile kalibrasyon yazılımları kullanarak doğru tonları elde edebilirsiniz.

Monitörde rengin farklı durmasının birçok değişken unsuru vardır. Bu unsurlar; fotoğraf makinesinin çektiği renk, fotoğraf makinesi ekranında görünen renk, makine sensörünün algıladığı renk, PC ekranında görünen renk, diğer cihazlarda görünen renk, Photoshop ile düzenleme yapılan renktir. Bununla birlikte fotoğraf rengi ve bizim gördüğümüz arasında farklar vardır. Bu olayı etkileyen en önemli nedenler;

  • Fotoğraf makinesinin beyazlık dengesi ayarı
  • Fotoğraf makinesinin işlemci kalitesi
  • Kullanılan lensin niteliği ve kalitesi
  • Makine sensör kalitesi
  • Kullanılan renk filtreleri
  • Fotoğraf makinesinin minimum ışıkta ISO performansıdır.

Her makinenin çektiği fotoğraf bu nedenlerle birbirinden farklı olacaktır. Dolayısıyla doğru renk tonları için ekran kalibrasyonunun yapılması şarttır. Ekran kalibrasyonu nedir? Ekran kalibrasyonu nasıl ayarlanır? sorularınıza cevap almak için yazımızın son bölümünü okumaya devam edin…

Ölçüm Cihazlarıyla Ekran Kalibrasyonu Yapın, Sağlıklı Sonuçlar Elde Edin!

Ekran kalibrasyonunu etkileyen faktörlere baktıktan sonra ekran kalibrasyonu nasıl yapılır konusunda değinelim. Ekran kalibrasyonunun yapılması için birçok firmanın ürettiği kalibrasyon cihazları mevcuttur. Fotoğraf çekimleri sonucunda dijital baskı gibi işler yapıyorsanız ekranda gözüken ile baskı arasında fark olmaması için öncelikle ekran kalibrasyonu işlemlerini yapmalısınız. İlk olarak ekranınızın bulunduğu ortam aydınlatmasında olan değişimler monitörünüzdeki renklerin görünümünde değişimine neden olacaktır. Değişken ışıklarda değil de tek bir sabit ışıkla çalışmanız renklerin doğru şekilde görünümü için önemlidir. Monitör zemini gri olarak ayarlayın.

Ekran kalibrasyonu için kullanılan üç yöntem vardır. Manuel ekran kalibrasyonu ( göz ile yapılan), otomatik ekran kalibrasyonu ( monitörün kendi otomatik yaptığı), kolorimetrik ölçüm kalibrasyonu( ölçüm cihazlarıyla yapılan ) olarak çeşitlendirilir.

Manuel modda yapılan ekran kalibrasyonu için;

 Color Sync- Adobe Gama programları gibi birçok yazılım mevcuttur. Bu programlar kullanıcı kontrast ve parlaklık ayarlarıyla birlikte RGB renk dağılım dengesi ayarlamaları için test imkanlarını kullanıcıya sunar. Bu programlarla yapılan ayarlar görsel gözlemler sonucu elde edildiği için çok doğru sonuçlar elde edilemeyebilir.

Göz kontrolü yani manuel ekran kalibrasyonu için Mac bilgisayarlarda bir yardımcı yazılım bulunur. Display Calibrator Assistant adlı bu uygulamayı bulmak için Sistem Tercihleri penceresini açarak Ekranlar sekmesine gelin. Buradan Renk sekmesini seçtiğinizde Calibrate butonunun olduğu pencereye geleceksiniz. Display Calibrator Assistant / Ekran Kalibrasyon Yardımcısı size yardımcı olacaktır.

Bir diğer ekran kalibrasyonunu ayarlayabileceğiniz yöntem olan otomatik kalibre etme;

 girilen bilgiler doğrultusunda monitörler kendi kendini otomatik olarak kalibre ederler. Fotoğrafçılara, tasarımcılara ve ekran ile uğraşan tüm kullanıcılara tavsiyemiz ekran kalibrasyon işlemini ölçüm cihazlarıyla yapılmasıdır. Ölçüm cihazları ile yapacağınız ekran kalibrasyon işlemleriyle doğru ayarları kesin olarak yapmış olacaksınız.

Siz de fotoğrafçılar için ekran kalibrasyonu yöntemlerini kullanarak manuel ya da otomatik olarak ekran kalibrasyonunuzu yapabilirsiniz. 

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30