Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafların Flu Çıkma Nedenleri ve Çözümleri

Bulanık Fotoğraflar ve Fotoğrafların Flu Çıkmasını Önleme Yolları

Fotoğrafçıların en sevmedikleri durumlardan biri de uzun uğraşlar sonucu yakaladıkları karenin flu, yani bulanık çıkmasıdır. Peki, en iyi görüntüyü yakalamak için yapılan ayarlar, makinanın sarsılmaması için kullanılan tripod ve diğer teknik düzenekler boş yere mi hazırlandı? Fotoğrafların flu çıkma nedenleri neler? Flu fotoğraflar nasıl bir sıkıntı yaratır? Fotoğraftaki bulanıklığı giderme adına neler yapılabilir? İşte yöntemler:

1.Odaklama noktalarının tümünü aktif haliyle kullanmak

Fotoğrafların flu çıkmasının nedenleri arasında birden fazla netleme noktası yer alır. Kameranın yanlış netleme yapmasına neden olabilir. Bu problemi çözmek için Autofocus ile tüm AF noktalarının seçimi yerine tek bir AF noktası seçmeniz gerekir. Manuel netleme yaparak da sorunu çözebilirsiniz. Fotoğrafların flu çıka nedenleri çözülsün istiyorsanız odaklama noktalarını iyi ayarlamalısınız.

2.Manuel Focus (el ile odaklama) kullanmamak

Fotoğrafların flu çıkma nedenleri arasında kontrast farkı olmayan noktalarda çekim yapılması ve bunun sonucunda tam netlik sağlayamaması yer alır. Emek verdiğiniz fotoğraf karelerinin ziyan olması ile karşılaşabilirsiniz. Fotoğraftaki bulanıklığı giderme için manuel focus özelliğini kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Fotoğrafların bulanık çıkması durumunu böylece engelleyebilirsiniz.

3.Sürekli AF özelliğini (AI Servo) kullanmak

Fotoğrafların flu çıkma nedenleri arasında yer alan bir diğer yanlış devamlı AF özelliği kullanılmasıdır. Spor ve doğa fotoğrafçıları için kurtarıcı olan AF özelliği konusunda uzman olmayan fotoğrafçılar tarafından yanlış kullanılabilir. Makinenin bu modda hareketli nesneler araması sabit konuyu çekmenizi zorlaştırır ve bu durum da fotoğrafın flu çıkmasına neden olur. Sabit nesneleri fotoğraflayacaksanız AF özelliğini kapatmanız gerekir. Flu fotoğraflar sorununuz böylece ortadan kalkar.

4.Enstantane’nin, (Pozlama süresi) düşük olması

Düşük perde hızları fotoğraflarınızın bulanık çıkmasına neden olur. Fotoğrafların flu çıkma nedenleri arasında bu durum da yer alır. Netlik kaybı sizi mutsuz edecek sonuçlar doğurur. Problemi çözmek için manuel modda çekim yapmanız gerek. Manuel çekim için objektifinizin çekim anındaki odak uzaklığı kadar pozlama süresi biçmelisiniz. Elde çekim imkanı olmayan yerlerde perde hızını arttırabilmek için ISO değerini yükselterek fotoğrafların bulanık çıkması probleminin önüne geçebilirsiniz.

5.Diyafram değerinin önemsenmemesi

Fotoğrafların flu çıkmasının nedenleri arasında açık diyafram değerleri sonucunda alan derinliğini azalması ve flu fotoğrafların ortaya çıkması yer alır. Fotoğraftaki bulanıklığı giderme için diyaframınızı kısmanız gerekir. Bu sayede fotoğrafların netlik kazandığını görürsünüz. Bulanık fotoğraflar kabusunuz olmaz. Ne de olsa fotoğrafların flu çıkması istenmeyen bir durumdur.

6.Photosop kullanmamak

Fotoğrafların flu çıkma nedenleri arasında çeşitli fotoğraf düzenleme programlarını kullanmamakta yer almaktadır. Fotoğrafların keskin görünmesi için çeşitli fotoğraf programlarına ihtiyacınız var. Fotoğraftaki bulanıklığı giderme için photoshop kullanmanız gerekir. Gözünüze en hoş gelen netlik ve keskinlik ayarını yaparak fotoğrafların flu çıkması sorununu engelleyebilirsiniz.

7.Kalitesiz lensleri kullanmak

Fotoğrafların flu çıkmasının nedenleri arasında kalitesiz makine ve lenslerin kullanılması gelir. Objektiflerinizde bulunan lensler kalitesiz olduğu takdirde görüntüde netlik yakalayamazsınız. Bu nedenle fotoğraftaki bulanıklığı giderme için makine ve lens seçerken kriterlerinizi yüksek tutun, denemeden almayın. Aksi takdir de fotoğrafların flu çıkması kaçınılmaz olacaktır. Fotoğrafların flu çıkma nedenleri arasında bulunan kalitesiz lensleri hayatınızdan çıkarın.

8.Tripod kullanmamak

Tripod bir fotoğrafın sarsıntısız ve net çıkması için gerekli olan ekipmanlardan. Özellikle uzun pozlama yaparken kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Fotoğrafların flu çıkma nedenleri arasında bulunan tripod kullanmama durumu kendini profesyonel sanan fotoğrafçılarda daha çok görülür. Ancak fotoğraf çekimini destekleyici bu ekipmanlarla daha net bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Fotoğrafların flu çıkmasının nedenleri hakkında bilinçlenmek gerekir. Ve fotoğraftaki bulanıklığı giderme adına standart bir bakış açısından sıyrılarak makinenizi ve lenslerinizi iyi tanımanız gerekir. Teknik bilginiz yoksa eğitim almanızı tavsiye ediyoruz. Makine tutuş şeklinden diyafram ayarlarına kadar keskin bir fotoğraf çekmek için ihtiyacınız olanları rahatça öğrenebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30