Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğrafta Altın Oran Nedir?

1/3 Kompozisyon Kuralıyla Etkileyici Fotoğraflar Yaratın!

Gözümüzün fotoğraflarda neden orantısal kompozisyonları daha iyi seçtiğini hiç düşündünüz mü? Bilim adamları bu durumun nedenini altın orana bağlıyor. Estetik açıdan sürekli aynı fotoğrafları beğenmemizin altında yatan sebep altın oran olarak adlandırılıyor. Antik çağlardan beri denge ve güzellik unsuru olarak kabul edilmiş olan altın oran, fotoğrafı yatay ve dikey olarak 3’er eşit parçaya ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 küçük parçaya ayırmak ve objeyi ilgi merkezi olan 4 ana noktadan birisine yerleştirmektir.

Kesişen çizgilerin birleştiği noktalar gözün algılamasını kolaylaştırarak fotoğrafa hareket kazandırır ve dikkati bu noktalara çeker. Altın oran tekniği sanatın her dalında kullanılabilir.

Altın oranın tarihçesine bir bakalım…

Yüzyıllardır kullanılan altın oran, Antik Yunanistan’a kadar uzansa da bilinen tanımı Rönesas Dönemi’nde Fibonacci isimli matematikçi tarafından yapılmıştır. Fibonacci Dizisi, bu tekniğin temelini oluşturmaktadır.

1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, … şeklinde ilerleyen Fibonacci Serisi’nde her sayı bir önceki iki sayının toplamı şeklinde ilerlemektedir. Bu dizideki altın oran ise 13.sıradan sonraki her sayının bir önceki sayıya oranının 1.618 olmasıdır. Bu oran da insan gözüne hoş gelen dikdörtgenin oranıdır. Mısır’daki piramitlerin, Yunan Tapınakları’nın, salyangoz kabuğunun, Leonardo da Vinci’nin ünlü eseri Mona Lisa tablosunun oranları bunlara somut birer örnektir. ”İlahi Oran” olarak da adlandırılan ve mimaride, heykellerde, resimlerde ve fotoğraflarda kullanılan bu oran tam olarak ne işimize yarayacak? Gelin, yakından bakalım…

 

[widget-8]

1/3 Kuralı Ne İşimize Yarayacak?

“Fotoğrafta altın oran nedir?” sorunuza yanıt verdikten sonra altın oranı nasıl kullanacağınızdan bahsedelim. 1/3 kuralı olarak da duyacağınız altın oran kuralı, fotoğrafın konusunu etkili bir şekilde anlatmak ve göze hoş gelmesini sağlamak için fotoğraf kadrajının yatay ve dikey olarak 3’er eşit parçaya bölünmesiyle elde edilen 9 küçük parçadan oluşmaktadır. Fotoğraf makinesi vizöründen bakıldığında bu parçalar görülebilir. Amatörlükten sıyrıldıkça bu parçalara bakmaya ihtiyacınız olmayacaktır.

Son yıllarda ürün ve moda fotoğrafçılığı alanlarında kullanılan altın oran; portre, manzara, makro ve seyahat fotoğrafçılığının olmazsa olmazıdır. Altın oran kuralı, kadrajı çizgilere böldükten sonra konunun en iyi anlatılmış halini karşımıza çıkardığı için beğenilen fotoğraflar çekmeyi sağlar. Altın oran yapılmış bir karede oluşan kesişim noktaları, ilgi merkezlerini gösterir. Araştırmalara göre fotoğrafa baktığımızda gözümüz ilk olarak bu kesişim noktalarını görür. Ön plana çıkarmak istediğimiz nesneyi ya da konuyu kesişim noktalarına denk getirdiğimizde ortaya estetik algısı yüksek fotoğraflar çıkar.

Altın oranı yakalamanın avantajları

Fotoğrafta 1/3 kuralı yani altın oranı kullandığımızda sanatsal açıdan mükemmel fotoğraflar ortaya çıkarmanın yanında fotoğrafçı olarak müşterilerimize daha kaliteli ve efektif işler sunarız. Yani altın orana sahip fotoğraflar daha çok kişinin ilgisini çeker, geniş kitlelere ulaşır, satın almaya ikna eder. Yüzyıllardır kullanılan altın oran tekniği, günümüzde ticari olarak fotoğrafçılara avantaj sağlar.

  • Fotoğraflar göze daha hoş gelir.
  • Dikkat çekici kareler yakalamış oluruz.
  • Fotoğraflar geniş kitlelere ulaşır.
  • Verilmek istenen mesaj daha hızlı iletilir.
  • Doğru kompozisyon oluşturulur.
  • Altın orana sahip fotoğraflar, ürün ve hizmetin satın alınması konusunda ikna eder.
  • Amatörlükten profesyonelliğe adım attırır.
  • Konunun en doğru şekilde anlatılmasını sağlar.

Hem iyi bir fotoğrafçıyım diyebilmek hem de etkileyici fotoğraflar çekmek için altın oran nedir, nasıl yapılır bilmeniz şart. Dijital fotoğraf makineleri altın oran konusunda pratik yapmanız için otomatik olarak fotoğrafınızı 9 parçaya böler ve böylece çokça alıştırma yapabilirsiniz.

Başarılı Kompozisyonların Anahtarı Altın Oran

Fotoğrafta kompozisyonun temeli altın oran yani 1/3 kuralıdır. Fotoğrafın en etkili kesişim noktalarını işaret eden altın oran, konunuzu bu noktalara yerleştirmenizi söyler. Estetik açıdan göze hoş gelen kareler 1/3 kuralı sayesinde daha rahat oluşturulur.

Altın oran ile elde ettiğiniz kılavuz çizgiler, fotoğrafınızın öznesini net bir şekilde ortaya çıkarmanızı sağlar. Fotoğrafa bakan kişi ilk olarak bu kesişim noktalarına bakar ve fotoğraftan etkilenir.

İlgi merkezini altın oranla bulun!

Amatör olabilirsiniz ancak etkileyici fotoğraf çekmek için dijital makineleriniz size kolaylık sağlıyor. 1/3 kuralını kullanmayı ilk olarak makinenizin otomatik ayarlarından öğrenebilirsiniz. Ardından bolca pratik yaparak ilgi merkezinizi ve konunuzu doğru bir şekilde yerleştirebilirsiniz. Basit bir konuyu bile doğru ışık ve altın oran sayesinde vurucu hale getirebilirsiniz.

Fotoğrafta altın oran nedir, nasıl yapılır, fotoğrafta kompozisyon nasıl oluşturulur sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. İyi bir fotoğrafçı olmak için fotoğraf sanatının tüm tekniklerine hakim olun…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30