Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Akşam Işıklarında Fotoğraf Çekme Teknikleri

Gece Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Gece fotoğrafı çekimi, gün batımından hemen sonra başlayan ve günün ilk saatlerine kadar yapılan çekimlerdir. Akşam ışıklarında fotoğraf çekmek, havanın kararması ve şehrin ışıklarının ortaya çıkmasıyla mümkündür. 

Her fotoğrafçı için gece fotoğrafı çekmek farklı bir tutkudur. Karanlığın düşmesiyle şehrin ışıklarının yanması güzel karelerin çekilmesini sağlayan bir atmosfer oluşturur. Gece fotoğraf çekimi için kamera ayarları doğru şekilde yapılır ve uygun açılar belirlenirse ortaya etkileyici fotoğraflar çıkar. Sizlere gece fotoğrafı nasıl çekilir, gece fotoğraf çekmenin teknikleri ve gece fotoğraf çekimi için gerekli ekipmanların neler olduğundan bahsedeceğiz.

Akşam Saatlerinde Fotoğrafı Çekmek İçin Gerekli Ekipmanlar

Akşam ışıklarında fotoğraf çekmek için gerekli ekipmanların başında manuel ayarlara sahip fotoğraf makineleri gelir. Manuel ayarlara sahip DSLR, aynasız veya kompakt bir fotoğraf makinesi gece fotoğraf çekiminiz için yeterlidir. Bunun yanı sıra sabit lensli kompakt makineler hariç DSLR ve aynasız makineler ile yapacağınız gece fotoğraf çekiminde kompozisyona göre uygun lens seçimi yapmalısınız. Ayrıca gece fotoğraf çekmek için gerekli ekipmanlardan olan tripodu kullanmanız fotoğraflarınızda daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlar. Olası bir rüzgâr veya ellerin titremesi gibi durumlarda fotoğraflarınızda bozulma olmaması için tripod kullanmalısınız.

Gece Fotoğrafı Nasıl Çekilir Teknikleri Nelerdir?

Gece fotoğrafı çekmek için ekipman hazırlığı ve uygun zaman diliminin ayarladıktan sonra çekim aşamasına geçebilirsiniz. Bu bölümde ise gece fotoğrafı nasıl çekilir teknikleriyle anlatacağız.

1.ISO Ayarı ve Enstantane

Gece fotoğraf çekmenin tekniklerinin başında enstantane ve doğru ISO ayarı gelir. Eğer gece fotoğraf çekimini hareketsiz şekilde yani sabit noktada yapıyorsanız ISO ayarını düşük ayarda tutmanız gerekir. Böylelikle uzun pozlama yaparak daha temiz fotoğraflar elde edebilirsiniz. Yüksek ISO değerindeki gece çekimlerinizde fotoğrafınızın kalitesi bozulabilir.

2.Beyaz Ayarı

Beyaz ayarını çekilecek konunun ışık sıcaklığına göre kelvindeki ayarlara getirmelisiniz. Kelvin ayarında sayısal olarak düşmeniz (4000 3700 3500 3200 2700) size soğuk mavi renkler, sayısal olarak yükselmeniz (4500 5000 5300 5700) sıcak sarı tonlar almanızı sağlayacaktır. Bu ayarlar gece fotoğraf çekmenin teknikleri arasında olup önemli bir etkiye sahiptir.

3.AF Netleme

Gece fotoğrafı çekmek için makinenizde dijital ön izleme yakınlaştırması yaparak netliğinizi manuel olarak ayarlamalı ve AF’ı manuele getirmelisiniz. Yaptığınız bu manuel netlik sadece anlık fotoğraf için geçerlidir. Yerinizi değiştirip yeni kadraj belirlediğinizde tekrar netlik yapmalısınız. Ayrıca gece fotoğraf çekiminiz hareketli olacak şekilde ise AF otomatikte kullanmalı veya sürekli manuel olarak takip etmek zorundasınız.

4.Diyafram Ayarı

Gece fotoğraf çekmenin tekniklerinden biri de diyafram ayarıdır. Gece fotoğraf çekiminde daha net görüntüler elde etmek ya da poz süresini uzatmak isterseniz diyaframı kısabilirsiniz. Eğer çekilen planın arkasını flu yapmak veya bokehli fotoğraf çekmek istiyorsanız diyaframı en açık seviyeye getirmelisiniz.

5.Titreşim Engelleme

Gece fotoğrafı çekmek için lensinizde bulunan tüm titreşim önleyici modları kapalı tutmalısınız. Uzun pozlama için makinenizi tripoda sabitleyin ve titreşim engelleme modlarını kullanırken deklanşöre basılı tutun. Eğer deklanşöre basılı tutmazsanız titreşim engelleme özelliği durur. Bu durum da fotoğraflarınızda netlik kaybına sebep olur.

6.Fotoğraf Formatı

Gece fotoğraf çekiminizi RAW formatta çekmeye çalışmalısınız. Daha sonra fotoğraflarınızı bilgisayarınızda işleyerek HDR yapabilir ve daha doğal işleyebilirsiniz. RAW formatta çekilen fotoğraflar düzenleme aşamasında her zaman daha kaliteli görüntüler elde etmenizi sağlar. RAW formatta yaptığınız gece çekiminizi sonrasında istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Sizin için gece fotoğrafı nedir, gece fotoğrafı nasıl çekilir anlatmaya çalıştık. Siz de gece fotoğraf çekmenin tekniklerini uygulayarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca gece fotoğrafı çekmek için karanlığın çökmesini beklemeden güneşin batımından yarım saat sonra şehrin ışıklarıyla birlikte fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30