Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Görüntü Sabitleme Nasıl Yapılır? Lenste Mi Gövdede Mi?

Sarsıntı Engelleyici Teknoloji: Görüntü Sabitleme ve Titreşim Azaltma

Titreşim azaltma veya görüntü sabitleme fotoğrafçılıkta sıkça karşılaşılan bir terimdir. Görüntü sabitleme, kameranın görüntüsünde rüzgâr, yürüme vb. durumlarda oluşan sarsıntıları engellemek amacıyla geliştirilmiş bir teknolojidir. Görüntü sabitleme yöntemi, fotoğrafları bulanık çekme ihtimalini en aza indirmek için kullanılır. Titreşim azaltma yöntemi ise kameranın elle tutularak kullandığında fotoğraflarda oluşan hareketlilik ile titreşim olmasını engelleyen bir yöntemdir.

Düşük perde hızlarında elde fotoğraf çekerken elimizi titretmeden fotoğraf çekmek oldukça zordur. Fotoğraflarınızda titreşimden dolayı görsel olarak bozulma yaşamak istemiyorsanız titreşim azaltma veya görüntü sabitleme yöntemini kullanmalısınız. Şimdi sizlere görüntü sabitleme ve titreşim azaltma sistemlerinin neler olduğunu detaylarıyla anlatmaya çalışacağız.

[widget-8]

Görüntü Sabitleme veya Titreşim Azaltma Mümkün Mü? Nelere İhtiyacınız Var?

Fotoğrafçılıkta sıkça karşılaşılan bu kavram, görüntü sabitleme veya titreşim azaltma, lenste mi gövdede mi sorusunu akıllara getiriyor. Bu durum Nikon markası için titreşim azaltma, Canon markası içinde görüntü sabitleme olarak kullanılıyor. Aslında görüntü sabitleme yöntemi veya titreşim azaltma yöntemini Nikon ve Canon gövde içinde değil de lens içinde kullanmayı tercih ederek bu konuya en güzel açıklamayı getiriyor.

Nikon markası için VR titreşim azaltma sistemi, Canon içinde IS görüntü sabitleme sistemi ayrı olarak adlandırılsa da temel olarak ikisinin de işlevi aynıdır. Bunu bir bütün olarak düşünüp titreşim azaltma veya görüntü sabitlemeye genel olarak VR sistemi denilmesi daha doğru olur. Canon IS görüntü sabitleme sistemi, çekim yaparken fotoğraf makinesinin titremesine karşı koruma sağlayan eğim ve sapma özelliği sunar. Bu özellikler ile yüksek performansta çekim yaparak daha kaliteli bir görsel elde etmenizi sağlar.

Nikon’un kullandığı VR titreşim azaltma sistemi ise, kamera sallamasını tespit eden açısal hız sensörüyle yatay ve düşeydeki hareketleri kontrol etmenizi sağlıyor. Yani bu sensörler her 1/1000 sn açısal hızı ölçüp, sonuçları lensin içinde yer alan bir mikro işlemciye gönderiyor. Mikro işlemci açısal hız sensörlerinden gelen veriyi kullanarak VR titreşim azaltma sistemi ile kameranızın ne kadar hareket ettirilmesi gerektiğini söylüyor.

IS Görüntü Sabitleme Sistemi Nasıl Çalışır?

IS görüntü sabitleme sistemi, fotoğraf çekimlerinde titreşimi azaltarak net ve keskin görüntüler elde etmeye yardımcı olur. Görüntü sabitleme sistemi, kullanıcının ellerindeki titremeyi veya kameranın hareketini algılar ve bu hareketi dengelemek için bir dizi iç mekanizma kullanır. Bu mekanizmalar genellikle optik (lens içi) veya sensör tabanlı olabilir. IS görüntü sistemi, düşük  ışık koşullarında daha uzun pozlama süreleri kullanılmasına izin verir. Telefoto lenslerle yapılan çekimlerde veya düşük hızda elde çekim yaparken titremeyi azaltır. Bu görüntü sabitleme yöntemi video çekimlerinde daha istikrarlı görüntüler elde etmeye yardımcı olur.

VR Titreşim Azaltma Sistemi Nasıl Çalışır?

Nikon'un VR titreşim azaltma sistemi genellikle lens üzerinde uygulanır. Bu, titreşimi azaltmanın en etkili yoludur, çünkü titreşim lensin kendisinden kaynaklanabilir. Nikon'un VR titreşim azaltma sistemi genellikle değişen hassasiyet seviyelerine sahiptir. Kullanıcılar, çekim koşullarına göre VR'nin gücünü ve etkinliğini ayarlayabilirler. Bu titreşim azaltma yöntemi, uzun süreli çekimlerde, özellikle ağır ekipman kullanılıyorsa, kullanıcının yorgunluğunu azaltabilir. Elde çekim yaparken, özellikle telefoto lenslerle, titreme daha belirgin olabilir. VR titreşim azaltma sistemi, elde çekimlerde kullanıcının titreme etkisini azaltarak daha istikrarlı sonuçlar sağlar.

Titreşim Azaltmanın Fotoğraflar Üzerindeki Etkisi Nedir?

VR titreşim azaltma sistemi veya IS görüntü sabitleme sisteminin aynı yöntem olduğunu anlattığımıza göre fotoğraflardaki etkisine değinebiliriz. VR titreşim azaltma sistemi fotoğraflarda oluşan bulanıklığın önüne geçebilmek için kullanılan bir teknolojidir. Tüm VR titreşim azaltma sistemleri netleme için deklanşöre basıldığı anda devreye girer. Deklanşöre hafif basıldığında ve kadraj değiştirildiğinde sistem bunu algılar ve bu hareketi titreşimden ayırabilir.

Toparlamak gerekirse VR titreşim azaltma veya IS görüntü sabitleme sisteminin aynı işlevi gördüğünü bilmelisiniz. Fotoğraflarınızda görsel bozulma veya bulanıklık yaşamamak için bu yöntemlerden faydalanmalısınız. Ayrıca elle yapılan çekimlerde titreşimi en aza indirmek için VR titreşim azaltma sistemi yani IS görüntü sabitleme sistemini kullanmalısınız. Böylelikle bu yöntemlerin fotoğraflarınızdaki etkisini daha iyi anlamış olursunuz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30