Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Gün Batımı Fotoğraf Çekimi İçin 9 İpucu

Fotoğrafçıların ve Fotoğraf Makinelerinin En Çok Sevdiği Zaman: Günbatımı!

Gün batımı fotoğraf çekimi en popüler fotoğraf konularından biridir. Gün batımı fotoğrafçılara daima güzel görüntüler sunmaktadır. Güneşin ufukta batarken oluşturduğu muhteşem renkler, büyüleyici fotoğraf kareleri ortaya çıkarmaktadır.

Gün batımı fotoğraf çekmek çok keyifli olsa da aslında ışık ve kompozisyonda uzmanlaşmayı gerektirmektedir. Gün batımı fotoğraf çekimi için hangi ekipmanlara sahip olunmalı? Gün batımı fotoğrafı nasıl çekilir? gibi aklınızda gün batımına dair soru işaretleri varsa doğru yerdesiniz. Gün batımında etkileyici fotoğraflar çekmenin yollarını sizlerle paylaşacağız. Gün batımı fotoğraf çekimi için tavsiyeler:

1.Gün batımı fotoğrafları için bulutlardan yararlanın!

Güzel çekimler yapacağınız gün batımı için bulutlara bakmanızda yarar var. Aralarında boşluk bulunan yüksek bulutlar idealdir. Bulutlar güneş ışıkları ile renkleri tutacağından ve fotoğraf karesinde büyüleyici görüntüler oluşturacağından gün batımı fotoğrafı çekmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalardandır. Bulutlar hem bir tablo görüntüsü verecek hem de gün batımının kızıl-pembemsi görüntüsüyle Photoshop’suz bir şekilde etkileyici renkleri kullanmanızı sağlayacak.

2.Gün batımı çekimlerinde hızlı hareket edin!

Gün batımı fotoğrafı çekmek için yaklaşık 20 dakikalık bir zamanınız vardır. Bu süre içerisinde ışık yoğunluğunda olacak değişimlerden kaynaklı çektiğiniz bir fotoğraf diğerinin aynısı olmayabilir. Burada yapmanız gereken şey fotoğraf makinenizi ve ekipmanlarınızı önceden kurmanızdır. Ekipmanınız ile uğraştığınız zamanlarda muhteşem görüntüleri kaçırabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf makinenizi seri çekim moduna alarak zamandan tasarruf edin.

3.Makine sarsıntısını önlemek için tripod kullanın.

Gün batımı fotoğraf çekimi işlemleri sonucunda herkes kusursuz ve net fotoğraflar elde etmeyi hayal eder. Kusursuz gün batımı fotoğrafları elde etmek için tripod kullanmanız gerekir. Böylece minimum gürültüde fotoğraflar elde edersiniz. Deklanşöre basmak için otomatik zamanlayıcı ya da uzaktan kumanda kullanmanızda yarar var.

4.Düşük pozlama yapın.

Gün batımını en güzel şekilde fotoğraflamak istiyorsanız düşük pozlama ile kadrajınıza düşen renkleri daha zengin hale getirebilirsiniz. Düşük pozlama kullanarak çektiğiniz gün batımı fotoğraflar böylece daha çarpıcı hale getirecek. Makinenize yansıyan ışık değerinin düşmesi sonucu oluşacak gölgeler de engellenmiş olacak.

5.Ufku ortalayın.

Çarpıcı gün batımı fotoğrafı çekmek konusunda ufuk çizgisinin konumu çok önemlidir. Ufuk çizgisini karenizin tam orta kısmına yerleştirin. Fotoğraf karenizi yatay olacak şekilde üç eşit parçaya bölün ve ufuk çizgisini bu parçalardan birine yerleştirin. Bu yöntemle çektiğiniz gün batımı fotoğrafı daha çarpıcı hale gelecektir. Bu tekniği fotoğrafçılığın her alanında kullanabilirsiniz.

6.Fotoğraf makinesi ayarlarını önceden yapın.

Kısa sürede batan güneşin oluşturduğu renkleri kaçırmamak için fotoğraf makinesi ayarlarınızı önceden yapın. Güneşin hala şehri aydınlattığı zaman çekim yapacaksanız diyafram öncelikli modu tercih edin. Güneş ufuk çizgisine inmesi halinde manuel modalara geçerek en uygun pozlamayı yapın. Birkaç deneme yaparak doğru değerleri bulun. Güneş batmadan anı yakalayın.

7.Beyaz dengesini otomatik olarak kullanmaktan kaçının.

Etkileyici gün batımı fotoğrafı çekmek istiyorsanız, çekimlerinizde otomatik beyaz dengesi kullanmak yerine “shude” modunu kullanarak altın tonlarında parlayan gün batımı fotoğraflar elde edebilirsiniz. Beyaz dengesini otomatik ayarladığınızda renklerin istediğiniz gibi görünmemesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

8.HDR modunu deneyin.

Daha dinamik alan çekimlerini sağlayan HDR, gün batımı fotoğraflarında etkileyici kompozisyonlar oluşturmanızı sağlayacak. 3 kare fotoğrafın üst üste birleştirilmesi olan bu yöntemde karanlık ve aydınlık tonları beraber kullanmış olursunuz. HDR modu İle gün batımı fotoğrafla daha çarpıcı hale getirebilirsiniz.

9.Binaları ve sokak lambalarını da dahil edin.

Eğer binaları ve lambaları sahneye dahil etmek isterseniz pozometre kullanmalısınız. Düşük ışık ortamı, sahnedeki karanlık alan büyük bölümünü aydınlatmak için daha uzun pozlama süresi ayarlama gibi bir yanlışlığa düşebilir. Yapılan bu yanılgı aydınlık kısımların daha fazla pozlanmasına ve bu şekilde görüntüde bozulmalara neden olabilir. Bu sonucu yaşamamak için pozlama telafisi kullanın!

Yukarıda bulunan gün batımı fotoğrafları çekimi için tavsiyelerden ayarlanarak, çekeceğiniz gün batımı fotoğraflarının daha kaliteli ve etkileyici olmasını sağlayabilirsiniz. Fotoğraf çekimlerinde amatörlükten profesyonelliğe adım atarak benzersiz ve yüksek kalitede çekimler yapın. Güzel fotoğraflar çekmek için sadece deklanşöre basmak yeterli değildir. Güzel ve kaliteli fotoğraflar elde etmek için fotoğraf makinesi ekipmanlarına ve fotoğraf çekim tekniklerine hâkim olmanız gerekir. Fotoğrafçılık konusunda eksik bilgileriniz varsa gün batımı fotoğrafları hakkında bilgilenmek için eğitim almanız avantajlı olacaktır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30