Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

HDR Fotoğraf Nedir? HDR Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Fotoğraflarınızı Tek Karede Birleştirin!

HDR fotoğraf, farklı değerlerde pozlanmış olan birden fazla fotoğrafı tek bir fotoğraf karesi üzerinde birleştirme işlemine denir. Bu birleştirme işlemini gerçekleştirebilmeniz için de HDR fotoğraf nasıl çekilir, hangi formatta çekilmeli, kamera ayarları nasıl olmalı bilmelisiniz. HDR fotoğraf çekmenin tekniği koyu ve açık alanlarda kalan dengeyi sağlamaktır.

HDR çekimlerde çok ışıklı olan veya gölgeli kalan yerleri tek kare çekimde dengeye getiremeyebilirsiniz. Bu dengeyi oluşturabilmek için aynı konumda çektiğiniz her fotoğraf karesi için ışık değerlerini farklı şekillerde ayarlamanız gerekir. Bunların hepsinin doğru ayarlanması ile güzel bir HDR fotoğraftan söz edilir. Detaylarını öğrenebilmeniz için HDR fotoğraf çekmenin tekniği ile ipuçlarını hazırladık. Bunları uygulamanız HDR fotoğraflar elde etmenizi sağlar.

[widget-8]

HDR Fotoğraflar Çekmenin İpuçları Nelerdir?

Güzel bir HDR fotoğraf çekmek için çok pahalı ve özel makinelere ihtiyacınız yoktur. Günümüzde hemen her tür dijital makineler HDR çekim için uygundur. Sadece yapacağınız doğru pozlama ile HDR fotoğraflar elde edebilirsiniz. Bunun içinde HDR fotoğraf çekmenin tekniğini bilip vereceğimiz ipuçlarını kullanarak yapmalısınız. Peki HDR fotoğraflar çekmenin ipuçları nelerdir birlikte göz atalım.

  • HDR fotoğraf çekmenin ipuçlarının başında çekim formatı gelir. Güzel bir HDR fotoğraf elde etmek istiyorsanız mutlaka RAW formatta çekim yapmalısınız.
  • HDR fotoğraf çekmenin tekniğinin en önemli unsura doğru İSO ayarıdır. HDR çekim yaparken ISO değerini 100 olarak kullanmalısınız.
  • HDR fotoğraf çekmek için diyafram değerini ayarlamalısınız.
  • HDR fotoğraf çekmenin tekniğinde pozlama ölçüm modu çok önemlidir. Mutlaka pozlama ölçüm modunu ‘’ Matris ölçümü’’ olarak ayarlamalısınız.
  • HDR fotoğraflar çekmenin ipuçlarından biri de netlemedir. Kaliteli bir HDR çekim yapmak istiyorsanız netlemenizi lensinizdeki netleme halkasıyla yapmalısınız.
  • HDR çekim için makinenizi manuel moda almalısınız.
  • HDR fotoğraf çekerken makinenizin ayarlarıyla oynamadan kadrajınızı oluşturmalısınız.

HDR fotoğraf çekmek için makinenizde doğru ayarlamalar yapmanız yeterlidir. Doğru ISO ayarı ve RAW format çekim istediğiniz sonuçları elde etmenizi sağlar. Sonucunda kaliteli ve dikkat çekici HDR fotoğraflar elde etmiş olursunuz.

HDR Fotoğraflarla Renklerin Anlamını Yeniden Yakalayın!

HDR, fotoğraflarınızın parlak ve karanlık olan bölgelerini daha çok canlı ve gerçekçi görünmesini sağlar. Özellikle kapalı havalarda veya iç mekânlarda HDR moduyla yapılan çekimler daha etkileyici sonuçlar verir.

Bu yazımızda sizler için HDR fotoğraf nasıl çekilir ipuçlarıyla anlattık. Siz de çektiğiniz karelerin daha güzel gözükmesini istiyorsanız HDR fotoğraf çekmenin tekniğini öğrenip gerekli makine ayarları ve ışık kontrolü ile HDR çekimler gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz HDR fotoğrafları elde edebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30