Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

İnsan Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

İnsan Fotoğrafı Çekmenin İpuçları Nelerdir? Yüzleri ve Duyguları Ölümsüzleştirin!

Portre fotoğrafçılığı olarak da bilinen ve bir insanın fotoğrafını çekmeye yönelik yapılan bu çekim tekniği, son yıllarda sosyal medya ve selfie kültürünün oluşmasıyla birlikte oldukça dikkat çekmeye başladı. Duyguları, mimikleri, hüznü ve sevinci, kısacası anı ölümsüzleştirmeyi sağlayan insan fotoğrafı çekimleri, fotoğrafçının kendini geliştirmesi açısından da mükemmel bir teknik oluyor. Doğru makine, lens, mekan ve odak noktası tercihi ile dikkat çekici insan fotoğrafları yakalamak mümkün. Bu yazımızda sizlere bu çekimlerin nasıl yapıldığını anlatacağız.

İnsan fotoğrafı çekmek kolaydır fakat doğru yöntemler kullanıldığında daha etkileyici fotoğraflar ortaya çıkar. Siz de fotoğraflarınızın daha doğal çıkmasını istiyorsanız ışığı değerlendirip fotoğrafını çekeceğiniz kişiye göre bir kompozisyon belirlemelisiniz. Ayrıca sayfamızdaki önerilere kulak verebilirsiniz…

1.Çekimlerinizi Basit Tutun

İnsan fotoğrafları çekerken yapılan en büyük hatalardan biri çekimlerde birden fazla ögeye odaklanmaktır. Eğer güzel insan fotoğrafı çekmek istiyorsanız çekimlerinizi basit tutarak dikkatinizi sadece modelinize vermelisiniz. Modelinizi ön planda tutarak onu diğer objelerden ayırarak çekim yapmalısınız. Bu yöntemle yapılan portre çekimler, dikkat çekici bakışları ve yüzleri vurgulamanızı sağlar.

2.Modelinizi Rahat Tutun

İnsan fotoğrafı çekmenin ipuçlarından bir diğeri ise modelinizin ne kadar rahat olduğudur. Eğer modeliniz rahat olursa ortaya doğal fotoğraflar çıkarabilirsiniz. Örneğin, modelinizi makyaj yaparken veya telefonla konuşurken fotoğraflarsanız daha güzel ve doğal görüntüler çıkarırsınız. Portre çekimler öncesinde modelinize çekim hakkında bilgi vererek onu rahatlatabilir, gerginliğini azaltabilirsiniz.

3.Doğru Odak Noktasını Belirleyin

Eğer güzel insan fotoğrafı çekmek istiyorsanız odak noktanız gözler olmalıdır. İnsan fotoğrafı çekmenin ipuçları arasında olan doğru odak noktası fotoğraflarınızı etkileyecek olan en önemli faktördür. Eğer gözler net olmazsa bu fotoğraflarınızda olumlu sonuç alamayacağınızı gösterir. Odak noktasını gözlerde tutmalı ona göre çekim yapmalısınız. Bakışlar, portre fotoğrafçılığı için en etkileyici unsurlardır.

4.Doğru Lens Seçimi Yapın

İnsan fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için kuşkusuz yapılması gereken en önemli şey doğru lens seçimidir, diyebiliriz. İnsan fotoğrafı çekerken geniş açı lens kullanırsanız fotoğraflarınızda bozulma ve kumlanma olabilir. Bu sebeple portre çekimlerde kullanılan 85 mm lens sizin için daha iyi olabilir. Doğru lens seçimi yapmak fotoğraflarınızın daha kaliteli olmasını sağlar.

5.Ön İzleme Ekranı Kullanın

Ön izleme ekranı insan fotoğrafları çekerken yaptığınız çekimlere bakmanızı ve yaptığınız yanlışları görmenizi sağlar. Güzel insan fotoğrafı çekmek istiyorsanız arada ön izleme ekranından gözlerin netliğine, doğru ışık kullanıp kullanılmadığına bakmalısınız. Böylece sürekli yanlış pozlamada yapılan çekimlerden kaçınmış olursunuz.

6.Işığı İyi Kullanın

İnsan fotoğrafı nasıl çekilir diyorsanız ışık kullanımına da dikkat etmelisiniz. Etkileyici insan fotoğrafı çekmek istiyorsanız doğal ışık kullanmak en iyisidir. Eğer güneşli bir havada çekim yapıyorsanız gölge ve biraz ışık güzel sonuçlar almanızı sağlar. Eğer kapalı bir alanda çekim yapıyorsanız kapıdan veya pencereden gelen ışığı kullanmalısınız. Doğal ışık en iyisidir, her yerde flaş kullanmaktan kaçınmalısınız.

7.Güzel Bir Kompozisyon Düşünün

Çekiminizin konusunun insan fotoğrafı çekmek olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu yüzden çekim yapacağınız konu ön planda olmamalıdır. Modelinizi nerede fotoğraflayacağınızı düşünerek iyi bir kompozisyon yaratmalısınız. Arka ve ön planınızı dikkatli seçmelisiniz. Bunları düşünerek yaptığınız çekimlerde daha iyi sonuçlar almış olursunuz.

Sizin için insan fotoğrafı nasıl çekilir, insan fotoğrafı çekmenin ipuçları nelerdir anlattık. Eğer güzel insan fotoğrafı çekmek istiyorsanız, yazdığımız ipuçlarını dikkate almalısınız. Daha güzel ve hoş görüntüler elde etmek istiyorsanız bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30