Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Kedi Fotoğrafçılığı Nedir?

Doğru Zaman, Doğru Ortam, Doğru Çekim!

Kedi fotoğrafçılığı nedir sorusuyla ilk defa karşılaşıyor olabilirsiniz. Aslında evcil hayvan fotoğrafçılığıyla aynı anlama gelen bir fotoğrafçılık türüdür. Kedi fotoğrafçılığı yapan insanlar kedi fotoğrafı nasıl çekilir, kedi fotoğrafı çekmek için ipuçları nelerdir en ince ayrıntılarına kadar bilirler. Sosyal medya hesaplarında kedilerinin fotoğraflarını paylaşır, hatta onlara özel Instagram hesabı bile açarlar.

Fotoğrafçılık alanına ilginiz varsa ve kedi fotoğrafı çekmek istiyorsanız bunu biraz profesyonel hale getirebilirsiniz. Doğru anı yakalamak, onlara zarar vermeden fotoğrafını çekmek ve güzel pozlar yakalamak için bazı teknikler uygulamalısınız. Size yardımcı olabilmek için hazırladığımız kedi fotoğrafı nasıl çekilir, kedi fotoğrafı çekmek için ipuçları nelerdir sorularının cevabı yazımızın devamında.

Mükemmel Kedi Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Mükemmel kedi fotoğrafı nasıl çekilir sorunuza vereceğimiz cevap doğru zaman, doğru ortam ve doğru ışık olacaktır. Fotoğraf çekmek için de bir cep telefonu, amatör veya profesyonel bir fotoğraf makineniz olmalıdır. Gelin birlikte mükemmel kedi fotoğrafı nasıl çekilir, yakından bakalım…

1.Ortamda Işık Olsun

Kedi fotoğrafı çekmek için bir fotoğraf makinesi veya cep telefonu kullanacaksanız ilk yapmanız gereken flaşı kapatmaktır. Doğrudan uygulanan flaş, sert ve çekici olmayan fotoğrafa neden olur. Doğru ışıklandırma kedi fotoğrafının hoş ve yumuşak görünmesi için önemlidir. Doğru ışık kullanırsanız kedinin gerçek renk ve dokusunu yakalayabilirsiniz. Eğer kediniz evde yaşayan bir kedi ise bir pencerenin yanında ya da ışık alan bir odanın içinde fotoğraflayabilirsiniz.

2.Kedinin Göz Hizasına İnin

Kedi fotoğrafı çekmek için ipuçları arasında kullanacağınız bir yöntemde makinenizi kedinin göz hizasına getirmektir. Kedi fotoğrafı çekmek için kediyle göz göze gelmeniz, kedinin ifadesini yakalamanıza yardımcı olacaktır. Göz hizasını yakalamak için kedi yerdeyse gerekirse siz de yere uzanabilirsiniz.

3.Kediye Odaklanın

Kedi fotoğrafı çekmek için, kedinin arkasında yığın oluşturmaya sebep olan öğelerden kurtulmalısınız.  Kedi yatağı veya kedi oyuncağı gibi şeyler görüntüyü bozacağı için oldukça sade plan kullanmalısınız. Çünkü en iyi kedi fotoğrafları, kedinin merkez olduğu fotoğraflardır. Bu yüzden sadece kediye odaklanmalı ve karmaşık olan arka plandan kurtulmalısınız.

4.Netlik Yakalayın

Amatör kedi fotoğrafçılığında en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de görüntülerin bulanık çıkmasıdır. Genelde hareketli olan kediler fotoğraflarda bulanık çıkar. Eğer netliği ayarlama bilginiz yoksa kediyi durgun veya az hareketli olduğu bir zamanda çekmelisiniz. Böylelikle fotoğraflarınız daha net çıkar. Eğer fotoğrafınızın net çıkmasını istiyorsanız, kedinizi uyurken veya sakince otururken çekebilirsiniz.

5.Ses ve Oyuncak Kullanın

Kedi fotoğrafı çekmek için ipuçlarından biri de kedinin kameraya bakmasını sağlamak için ses çıkarmak veya oyuncak kullanmaktır. Fotoğraf çekmeye hazır olduğunuzda ilgi çekecek bir oyuncakla veya ses çıkartarak gözlerinin lense odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ilgi çekici sesler kedilerde merak ve şaşkınlık uyandırdığı için sevimli kareler yakalamak için de fırsat bulmuş olursunuz.

6.Filtre Kullanarak Fark Katın

Fotoğraflarınızı düzenlemek için aşırı filtre kullanımına kaçmayın. Abartıya kaçmadan kullanılmış filtrelerde fotoğraflarınız daha doğal ve kaliteli görünür. Sadece loş olan fotoğrafın pozlamasını arttırabilir renkleri biraz daha sıcak yapabilirsiniz. Photoshop ya da Lightroom kullanarak fotoğrafınızın renklerini düzenleyebilirsiniz.

Kediler bildiğiniz üzere hareketli ve vurdumduymaz canlılardır. Kedi fotoğrafı çekmek için öncelikle sabırlı olmanız gerekir. Ayrıca fotoğraf çekmekten ve tekrar etmeyin korkmayın. Kedinizi tedirgin etmeden sürekli çekim yapın.

Biz bu yazımızda sizler için kedi fotoğrafçılığı nedir ve mükemmel kedi fotoğrafı nasıl çekilir anlattık. Siz de kedileri doğru şekilde pozlamak ve fotoğraflarınız kaliteli görünmesini istiyorsanız yazdığımız ipuçlarını deneyebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30