Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Köpek Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

En Yakın Dostların En Güzel Halleri

Köpekler farklı kişiliğe sahip, her zaman bizi şaşırtmayı başaran en iyi dostlarımızdır. Onları her anına şahitlik edip bazen de bu anları saklamak için fotoğraflarını çekmek isteriz. Amatör olarak cep telefonlarıyla çekebileceğimiz fotoğrafların yanında profesyonel anlamda da köpek fotoğrafları çekebiliriz.

Son yıllarda artan sosyal medya kullanımıyla köpekler için açılan Instagram sayfaları arttığı için belki siz de köpeğinize böyle bir hesap açmak isteyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak profesyonel bir fotoğraf makinesine ihtiyacınız olacak. Ardından ISO ve diyafram gibi temel fotoğrafçılık bilgilerini edinerek köpeğinizin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Köpek fotoğrafları çekerken dikkat etmeniz gerekenler ve önerilerimiz ise sayfamızda…

1.Çok Çekim Yapın

Köpek fotoğrafları çekmek ve güzel kareler yakalayabilmek için çok çekim yapmalısınız. Profesyonel fotoğrafçılar bile çok fazla fotoğraf çekerler ve içlerinde mükemmel olanları çıkartırlar. Bu yüzden fotoğrafın flu çıkma ihtimalini düşünmeyin ve istediğiniz kadar fotoğraf çekin. Çok sayıda fotoğraf çekmeniz çekim sonrasında seçim yaparken zorlanmamanızı sağlar.

2.Hazırlıklı Olun

Fotoğraf çekiminde en önemli şey ekipmandır. Fotoğraf makineniz veya cep telefonunuz mutlaka yanınızda olmalıdır. Çekime başlamadan önce pilinizin dolu olup olmadığını kontrol edin. Etkileyici köpek fotoğrafları için kompozisyonlar her yerde çıkabilir, bu yüzden hazır olmalısınız. Fotoğraf makinenizin ayarlarını yapın ve köpeğinizin doğal hallerini görüntülemeye başlayın.

3.Kamera Ayarını Doğru Yapın

Köpekleri fotoğraflamak için makinenizin otomatik modunu kullanmanız en ideal olandır. Alternatif olarak Spor Modu ve Evcil Hayvan Modunu da kullanabilirsiniz. Bu modlar kısa bir pozlama süresi ile çalıştığı için, sürekli hareket eden köpekleri fotoğraflamak için uygundur. Doğru yapılan kamera ayarı sayesinde köpeklerinizin hareketli anlarında çekim yapabilirsiniz.

4.Işık ve Gölgeye Dikkat Edin

Köpekleri fotoğraflamak için gün ışığı idealdir. Güneşli havalarda zamanı kontrol ederek öğleden önce veya öğleden sonra çekim yapabilirsiniz. Güneş mutlaka arkanızda kalacak şekilde kendinizi ayarlayın. Böylece kendi gölgeniz fotoğraf içine düşmez. Bu da köpeğinizi ince bir şekilde ışık ve gölge ile ortaya çıkarmanızı sağlar.

5.Göz Seviyesinde Olun

Güzel köpek fotoğrafları çekmek için ipuçlarından olan göz seviyesinde çekim, fotoğraflar için oldukça önemlidir. Köpekleri fotoğraflamak için yukarıdan çekim yapmak yanlış bir uygulamadır. Çekimlerinizi göz hizasında hatta belki biraz daha aşağıdan yapmalısınız. Hem köpeğinizin hem de sizin rahat pozisyonda olması çekim için önemlidir.

6.Ödül Maması Kullanın

Köpek fotoğrafları çekmek oldukça sabır isteyen bir iştir. Onlara zarar vermeden, tedirgin etmeden ve rahat oldukları bir zamanda fotoğraflarını çekmelisiniz. Sizin istediğiniz zamanda çekim için hazır olmadığını görürseniz ödül maması kullanarak köpeğinizi biraz rahatlatabilirsiniz. Ne yapıldığını anlayacağı için daha da motive olmuş olur ve çekiminiz güzel geçer.

7.Göz Teması Kurun

Köpeğinizin fotoğraf makinesine bakmasını sağlamak için bazı yöntemleri kullanarak göz teması kurmalısınız. Mesela sevdiği bir oyuncağını yanınıza alarak dikkatini çekecek şekilde oynatarak kameraya bakmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca köpeğinize ‘’Bak’’ komutunu öğretip fotoğraf çekerken size bakmasını sağlayabilirsiniz.

8.Kapalı Ortamlarda Flaş Kullanmayın

Köpekleri fotoğraflamak, güzel çekimler yapmak için kapalı ortamlarda flaş kullanmaktan kaçınmalısınız.  Böyle çekimler köpeğinizi fotoğraflarda kötü çıkmasına sebep olur. Ayrıca flaştan tedirgin olup rahatsız olabilirler. Flaş kullanmak yerine iki ışık kaynağı ile iyi bir ışıklandırma sağlayabilirsiniz.

9.Bir Saatten Fazla Çekim Yapmayın

Köpekleri fotoğraflarken bir saatten fazla çekim yapmamaya özen gösterin.  Çabuk sıkılabilirler veya fotoğraf çektirmek istemeyebilirler. Yine de uygun ortam sağladığınızda çekim yapacaksanız bir saati geçmemeye özen gösterin. Sıkılmadıkları ve uygun oldukları zaman çekim yapmanız güzel kareler çıkartmanızı sağlar.

10.Doğru Arka Planı Seçin

Güzel köpek fotoğrafları çekmek için ipuçları sıralamamızın sonuncusu olan arka plan seçimine geldik. Fotoğraflarınızın daha düzgün ve kaliteli görünmesini istiyorsanız arka plan seçiminizi doğru yapmalısınız. Arka plan seçiminiz köpeğinizin tüy rengine yakın renklerle olursa fotoğraflarınız daha uyumlu görünür.

Yukarıda sıraladığımız, güzel köpek fotoğrafları çekmek için 10 ipucunu kullanarak sizde köpeğinizin fotoğraflarını en güzel şekilde çekebilirsiniz. Ama her şeyden öne güzel fotoğraflar için önce kendiniz harekete geçmelisiniz. Köpeğinizi tanıdığınız için onu tedirgin etmeden sağlıklı bir çekim düşünmelisiniz. Sonrasında köpek fotoğrafı nasıl çekilir veya köpek fotoğrafları çekmek için ipuçları nelerdir öğrenebilir güzel ve etkileyici kareler çekebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30