Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Minimalist Fotoğrafçılık

Fotoğraflarınızı En Sade Şekilde Anlatın!

Minimalist fotoğrafçılık, bir konuyu en sade şekilde anlatmayı sağlayan çekim tekniğidir. Minimalist fotoğrafçılık, gereksiz olan tüm objeleri fotoğraf dışında tutmaktır. Yani konuyu yalın ve göz yormayacak bir şekilde anlatmaktır.

Minimalist çekimlerde görüntü üzerinde konuyu dağıtacak hiçbir öge bulunmaz. Eğer olacaksa da mümkün olduğunca az öge kullanılır. Bunun dışında sadeliği ön plana çıkaran minimal fotoğraflar için dikkat etmeniz gereken bazı temel ipuçlarını vardır. Amaç konuyu net bir şekilde fotoğraflamak ve konunun etkisini daha fazla arttırmak olduğu için yalınlığı baz almak gerekir. Meraklıları için minimalist fotoğrafçılığın ipuçlarını aşağıda sıraladık.

1.Konuyu Basit Tutun

Minimalist fotoğrafçılıkta konuyu oldukça sade ve basit tutmak çok önemlidir. Minimal fotoğraf çekimlerini diğer fotoğraf türlerinden ayıran özellik basit tutulan konunun aslında ne kadar güçlü fotoğraflandırıldığını göstermektir. Minimalist fotoğrafçılıkta kullanacağınız basit bir konu ile mükemmel fotoğraflar elde edeceğinizi unutmayın.

2.Sade Arka Plan Kullanın

Sade arka planlar minimalist çekimlerinizi geliştirmek için oldukça faydalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi minimalist fotoğrafçılıkta sadelik ön plandadır ve sade bir arka plan kullanımız çekimlerinizin görsel güzelliğini daha net ortaya çıkartacaktır. Ayrıntıdan arınmış bir arka plan fotoğrafların daha iyi ve net çıkmasını sağlayacaktır.

3.Üçte Bir Kuralına Uyun

Minimal fotoğraflarda konunun yapısını ve içine yerleştirildiği alanı düşünmek için zaman ayırmalısınız. Burada üçte bir kuralı devreye girerek konunuzu nasıl çerçeveleyeceğinize yardımcı olacaktır. Üçte bir kuralı çerçeveyi üç dikey ve üç yatay çizgi ile dokuza bölmek ve çizgilerin kesiştiği herhangi bir noktaya nesne konumlandırmak için kullanılır. Bu yöntemle ilgiyi üzerine çekmek istediğiniz nesneyi yerleştirebilirsiniz.

4.Renk Uyumuna Dikkat Edin

Minimalist fotoğrafçılığın ipuçlarından biri de fotoğraflardaki renk uyumudur. Minimal fotoğraflarda tamamlayıcı ve ara renklere dikkat edersiniz fotoğraflarınızın çekiciliğini arttırmış olursunuz. Yapacağınız renk uyumu tüm fotoğraflarınız için geçerlidir. Minimal çekimlerin çizgisinin dışına çıkmamak adına renk uyumlarına dikkat etmelisiniz.

5.Dokuları Kullanın

Bazı minimalist çekimler hiçbir konuyu ele almadan sadece dokuya ve renge dayanıyor, böyle olmasına rağmen dikkatinizi çekmeyi başarıyor. Siz de minimalist çekim yaparken doku vurgulama tekniğini kullanabilirsiniz. Dokuyu kontrastlı bir şekilde ortaya çıkarmak için ışığı kullanmaya çalışın.

6. Geometrik Şekiller Kullanın

Minimalist fotoğrafçılığın ipuçlarından biri de çizgiler ve geometrik şekillerdir. Minimal fotoğraf çekimini en güzel ifade eden etkenlerdir. Minimal fotoğraf çekimi yapacağınız zaman çizgileri ve geometrik şekilleri iyi yerleştirmeye dikkat etmelisiniz. Yani çiziler ve şekiller bir karmaşa halinde olmamalıdır. Bunun için minimal fotoğraf çekiminizde konuyla alakasız ve kontrolünüz dışında olan şekillere yer vermeyin.

7.Kompozisyona Önem Verin

Minimal fotoğraf çekimlerinde sadece konuya önem vermek en önemli şeydir. Bu yüzden konunun dışına çıkmadan kompozisyonu çok iyi ayarlamalısınız. Minimalist çekimlerde iyi bir kompozisyonu akıllıca kullanmak fotoğraflarınıza olumlu etkiler katar. Kompozisyon fotoğrafın bütünlüğünü oluşturan unsurdur. Renkleri doğru kullanarak güzel bir hikaye yaratabilirsiniz.

8.Dikkatli Gözlemleyin

Minimalist çekim örneklerine biraz çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Fotoğrafçıların çektiği minimal fotoğrafı gözlemlemek size fotoğraf çekimi için oldukça katkı sağlayacaktır. Renklerin ve çizgilerin kullanımı, dokuların doğru yerleştirilmesi size minimalist fotoğrafçılık yönünde avantaj katacaktır. Ayrıntılara dikkat etmenin yanında makro çekim yaparak detayları minimal bir şekilde yansıtabilirsiniz.

Minimalist Fotoğrafçılıkta Yaratıcı Olmaktan Korkmayın!

Minimal fotoğraf çekiminin en önemli noktası yaratıcılığınızı kullanmanızdır. Bizim size verdiğimiz minimalist fotoğrafçılığın ipuçları sadece bir temel oluşturabilmeniz içindir. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmıştır.

Minimal fotoğraf çekimi için renkler ve dokular üzerinde daha çok çalışarak yaratıcılık üzerinde aslında bir adım atmış olursunuz. Sonrası, doğru zamanlama ve uygulama ile minimalist fotoğrafçılıkta profesyonel olmanızı sağlayacaktır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30