Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Daha Net Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Keskin Fotoğraf Çekmek İçin Bunlara Dikkat Edin!

Net ve keskin fotoğraf çekmek, amatör veya profesyonel olarak fotoğraf çekimi ile uğraşan herkesin en çok istediği şeylerdendir. Peki net fotoğraf çekmek neden önemlidir? Bir daha yakalanamayacak anları fotoğrafladığınızı hayal edin. Heyecanla çektiğiniz fotoğrafı açtığınızda karşınıza, netliği az, bulanık bir fotoğraf çıktığı takdirde moraliniz yerle bir olabilir. Fotoğrafta en önemli olan şeylerden biridir netliktir. Bulanıklıktan uzak, net ve keskin fotoğraf çekmek konusunda tavsiyelerimizden yararlanarak daha iyi karelere imza atabilirsiniz.

Keskin ve net fotoğraf çekmek için tavsiyelerimiz:

1.Net fotoğraf çekmek için sabit odaklı objektiflerden yararlanın.

Eğer kullandığınız lens ZOOM lens ise içerisinde daha fazla element olacağından dolayı görüntü kalitesinde düşüşler görülecektir. Net ve keskin fotoğraf çekmek istiyorsanız sabit odak uzaklığına sahip olan lenslerden yararlanmanız doğru bir seçim olacaktır.

2.Konunuza en yakın netleme noktasını kullanın!

Daha net fotoğraf  nasıl çekilir diye araştıran çoğu fotoğrafçı genellikle merkez netleme noktasını kullanır. Bu fotoğrafçıların ilk olarak merkezdeki netleme noktasını kullanarak netlemeyi gerçekleştirip kadrajı yeniden ayarlamasıdır ve aslına bakılırsa bir hatadır. Çünkü kadrajın yeniden ayarlanması işlemi ile az da olsa netleme mesafesinde kaymalar görülebilir. Dolayısıyla net fotoğraf çekmek için en doğru çözüm, konuya en yakın netleme noktasını kullanmak ve netleme işlemi yaptıktan sonra kadrajı hiç oynatmadan direkt çekimi gerçekleştirmek olacaktır.

3.Net fotoğraf çekmek için nereye odakladığınıza dikkat edin.

Durağan karelerin fotoğraflandığı, manzara çekimleri gibi durumlarda diyafram aralığı f11 üzerindeyken, fotoğraf makinesini çekilen sahnenin 1/3 ü kadar derinliğe sahip bir yeri odaklarsanız fotoğrafın neredeyse tamamı net görünecektir. Eğer konunuz hayvan ya da insan gibi bir canlıysa daha keskin fotoğraf çekmek için netleştireceğiniz yer kesikle gözler olmalıdır.

4.Net ve keskin fotoğraf çekmek için diyafram ayarına dikkat edin!

Net fotoğraflar için en iyi diyafram aralığını bulup o diyaframın dışına çıkmamaya çalışın. En yüksek diyafram çok net bir fotoğraf anlamını taşımıyor. Diyafram değerini f13 ve ya f16 değerlerinin altında kısmanız halinde bulanık fotoğraflar elde edeceksiniz.

5.Net ve keskin fotoğraf çekmek için ayna kilitleme yöntemi kullanın.

SLR makinelerde aynanın kalkıp inmesinden dolayı titremeler meydana gelmektedir. Bu titremeler fotoğrafta keskinliği azaltır. Eğer daha net fotoğraf nasıl çekilir diye merak ediyorsanız pozlamaya başlamadan önce aynanın kalkmasını ve pozlama bitiminde aynanın eski halini almasını sağlayabilirsiniz. Ayna kilitleme yöntemi ile ayna hareketinden kaynaklı titremeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Ayna kilitleme yöntemi (live viwe) pili çok hızlı bitirir. Bu yöntemle yapacağınız çekimlerde yedek batarya bulundurmanızda yarar var.

6. Daha net fotoğraf çekmek için tripod kullanın.

Daha net ve keskin fotoğraf çekmek için tripod kullanmak, fotoğrafçılıkta temel bir stratejidir. Tripod, özellikle düşük ışık koşullarında veya düşük enstantane hızlarıyla çekim yaparken titremeyi önler, bu da fotoğrafın bulanık olma riskini azaltır. Uzun pozlama süreleri, telefoto lenslerle çekim yapma veya düşük ışıkta manzara fotoğrafları çekme gibi durumlarda tripod kullanmak, çekimdeki titreme etkisini elimine eder ve daha yüksek çözünürlüklü, detaylı ve profesyonel görüntüler elde etmenize yardımcı olur. Eğer daha net fotoğraf nasıl çekilir diye araştırıyorsanız hemen bir tripod edinebilirsiniz.

Sizinle daha net fotoğraf çekmek için birkaç öneri paylaştık. Kaliteli keskin ve net fotoğraflar elde etmek istiyorsanız bu önerilere kulak vermenizde fayda var. Fotoğraf çekim tekniklerine, fotoğraf makine ve ekipmanlarına ne kadar hakimseniz o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz unutmayın! Eğer fotoğraf makinesi ekipmanlarına ve fotoğraf çekim yöntemlerine hâkim değilseniz bu eksikliğinizi gidermeniz fotoğrafçılık alanında ilerlemenizi sağlayacaktır. Foto Life Akademi, fotoğrafçılık kursları ile sizlere her konuda destek sağlayacak ve eksikliklerinizi giderecektir...

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30