Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Raw Fotoğraf Nedir?

Fotoğrafçıların Dilinden Düşüremedikleri Raw Dosyası- Raw Fotoğraf Nedir?

Raw dosyası kameralardaki işlenmemiş ve sıkıştırılmış dosyalardır. Esasen fotoğrafların ham halleridir diyebiliriz. JPEG’e göre çok daha fazla bilgi ve ayrıntı barındıran Raw dosyası belirli programlar olmadan kullanılamazlar. Mozaikleme denilen işlemden geçtikten sonra kullanılabilen Raw dosyasının boyutları da büyüktür. Bu nedenle Raw dosyası JPEG’e dönüştürülür.

RAW fotoğraflar mobilde değer kazanmaya, kameraların işlevlerinin artmasıyla birlikte başlamıştır. Apple ve Android telefonlarda kameranın yanında telefonun yazılımı da fotoğrafın kalitesinde etkili olmaktadır. JPEG’lerde bulunan 16.7 milyon renk gerçekçi, doğal bir fotoğraf oluşumu için tam olarak yeterli değil. Ama telefon üreticileri JPEG’lere çeşitli filtreler yerleştirip iyileştirmeler yaparak en iyi görünen halini yakalıyorlar. Yani fotoğrafınızın kalitesine telefondaki donanım değil, telefonun içinde bulunan yazılım karar veriyor.

Raw dosyasının en büyük avantajı ise JPEG’lere göre çok daha yoğun şekilde editlenebilir olması. Üreticiler de aynı şekilde RAW fotoğraflara kendi zevklerine göre çeşitli filtre seçenekleri verebilir.

  

[widget-8]

Profesyonel Fotoğrafçılar RAW Kullanır!

Peki, neden herkes RAW kullanmıyor? RAW fotoğraf kullanımı mobilde uğraşılacak türden olmadığı ve fazla yer kapladığı için profesyoneller tarafından daha çok tercih ediliyor. Ayrıca RAW için daha yüksek işlemci gerekiyor ve işlem bitene kadar kötü görünüyorlar. Bu yüzden de JPEG kullanmak daha kolay göründüğü için tercih ediliyor. Bir de RAW destekleme meselesi var. Çoğu telefon Raw dosyası desteklemiyor. Desteklenmediği için de daha az kişi tarafından kullanılıyor.

Ancak artık donanım kısıtlamaları kalmadığı için telefonlar RAW dışında da birçok işlem yapabilecek kapasitede. Artık fotoğraflara filtre eklemek çok kolay.

Raw Dosyası Kullanarak Neler Yapabiliriz? İlgi Çekici 10 Avantajı

Mobil firmalarının Raw dosyası formatını önemsemesi için çeşitli nedenler var. Fotoğraf üzerinde avantajı fazla olan RAW, telefon kullanıcısına rahatlık sağlar. En önemli 10 avantajı ise şunlardır:

  • Fotoğraflarda bir sıkıntı oluştuğunda RAW devreye girebilir. Fotoğraf sorunlarını ham dosya ile çözebilirsiniz.
  • Raw dosya formatında fotoğraf çektikten sonra tekrar beyaz ayarı yapabilirsiniz. Bu da fotoğrafa istediğiniz renk kalitesini vermenizi sağlar.
  • Eğer fotoğraf az/fazla pozlanmışsa rahat bir şekilde Raw ile karanlık ve aydınlık alanlarla oynayarak düzeltebilirsiniz.
  • Parlak alanları belirli seviyede geri getirebilirsiniz. Beyaz gökyüzüne mavi bir ton ekleyebilirsiniz, patlama sorunlarını giderebilirsiniz.
  • Gölge kısımlarda orada olduğundan haberiniz dahi olmayan detayları karanlık alanlardan çıkarabilirsiniz. Fotoğraflarınıza ayrıntı katabilirsiniz.
  • Noise reduction(Kumlanma kaldırma) işlemini de manuel olarak yapabilirsiniz. Bazı fotoğraflar grenle de güzeldir. Bazılarında o grenlerin kalkması gerekir. RAW fotoğraflarda JPEG’e göre gren kaldırma işlemi çok daha başarılıdır.
  • Telefonunuzun hazır ayarlarından farklı olarak özel keskinleştirme yapabilirsiniz. Öne çıkması gereken portreleri Raw dosyası ayarları sayesinde keskinleştirebilirsiniz.
  • Raw dosyası formatında renk ayarları JPEG gibi sapmalara sebep olmaz.
  • Kullandığınız filtreler çok daha iyi görünür. Genellikle filtre attığınızda JPEG’de renk bilgisi az olduğu için kamera renkleri kafasına göre atayabilir. Ama RAW’da böyle bir sorun oluşmaz.
  • Raw dosyası formatı daha doğal fotoğraflar yakalamanızı ve istediğiniz gibi değiştirmenizi sağlar.

10 maddeyle kısaca anlatabileceğimiz mobil fotoğrafçılık için RAW fotoğraf önemi aslında oldukça uzun şekilde anlatılabilir. Ancak özetlemek gerekirse daha kaliteli fotoğraflar elde etmek için RAW formatına ihtiyaç vardır. Telefonuyla fotoğraf çekmeyi seven kullanıcıları oldukça rahatlatacak ve makine ile çekim yapıyormuş hissi uyandıracak olan RAW fotoğraf sayesinde gerçek bir fotoğraf deneyimi yaşayacaksınız.

RAW Kullanmak Mobil Fotoğrafçılığa Ne Katacak? – Yüksek Çözünürlükte Muazzam Fotoğraflar!

Hala JPEG kullanıyor olmak aslında yüksek kalitede fotoğraf görüntüleyebilecekken düşük kaliteye de tamam demek gibi bir şey. Herkesin daha iyi fotoğraf kalitesine sahip olmak istediği bu günlerde düşük çözünürlük ve esnek olmayan fotoğraflar paylaşmak ne kadar yararlı tartışılır.

Daha fazla megapikselin her zaman faydalı olacağını göz önünde bulundurursak Android telefon firmaları için, Raw dosyasını işlemek daha kolay hale getirildiği takdirde Apple gibi bir devin bile tahtı yerinden oynayacaktır. RAW fotoğraflar Instagram’a yüklenebilirse harika kareler ortaya çıkacaktır.

Telefonlar her geçen gün kamera kalitelerini artırırken ve bir sürü özellikle çok daha iyi hale gelirken RAW kullanımını sağlamaları da an meselesi. Daha fazla yer kaplama ve işlenmesinin uzun sürmesi dışında harika bir mobil fotoğrafçılık deneyimi yaşatacaktır. Denemekte fayda var!

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30