Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Soğuk Havada Nasıl Fotoğraf Çekilir?

Çok Soğuk Havada Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

Soğuk havada çekim yapmak diğer hava şartlarına göre oldukça zorlayıcıdır. Fotoğrafçı dışında makine ve ekipmanlar da soğuk havadan etkilenirler. Çok soğuk, karlı ve buzlu havalarda çekim yapmak zordur ve ekipmanlarınıza zarar verebilir. Doğru ekipman kullanımının dışında çekime iyi hazırlanmak, ekipmanları koruyucu önlemler almak gerekir.

Soğuk havada nasıl fotoğraf çekeceğini öğrenmek isteyenler, hava şartlarından etkilenmeden çekim yapma amacı olanlar yazımızın devamını okuyabilirler…

1.Tripod Kullanın

Soğuk havada fotoğraf çekmek için öncelikle yapmanız gereken hafif ve taşınabilir bir tripod kullanmaktır. Elleriniz soğuktan titrerken sabit bir görüntü elde etmeniz pek mümkün değildir. Bu sebeple alacağınız bir tripod rahat bir çekim yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca çok soğuk havada çekim yapmak istiyorsanız bulunduğunuz konum sıfır derecenin altındaysa tripoda çıplak elle dokunmamalısınız. Aksi halde cildiniz zarar görebilir.

2.Yedek Pil Alın

Fotoğrafçılık alanında en çok ihtiyaç duyulan malzemelerden biri yedek pildir. Her tür de çekim yaparken yedik pil mutlaka yanınızda olmalıdır. Eğer çok soğuk hava da fotoğraf çekmek istiyorsanız yedek pil olmazsa olmazınızdır. Soğuk havalarda çekim yapmak pilinizin normalden daha çabuk bitmesine sebep olur. Eğer çok soğuk havada çekim yapmak istiyorsanız mutlaka yanınıza bir yedek pil almalı ve pillerinizi sıcak tutabilecek bir çanta bulundurmalısınız.

3.Yoğunlaşmaya Dikkat Edin

Soğuk havada çekim yapmak fotoğraf makinenizde yoğunlaşmaya sebep olabilir. Bunun nedeni makinenizi soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama getirmenizden kaynaklıdır. Soğuktan sıcağa geçince fotoğraf makineniz ve lensiniz buğulanır. Sıcak ortama geçtiğiniz zaman görüntülerinizi hemen açıp kontrol etmemelisiniz. Bu durum fotoğraf makinenize zarar verebilir. Mutlaka dikkatli davranmalısınız.

4.Halkaları Manuel Olarak Çevirin

Soğuk havada fotoğraf çekmek demek fotoğraf makinenizi dışarıda kullanıyorsunuz demektir. Dışarıda çekim yaparken fotoğraf makinenizin odak halkasını manuel olarak çevirmediyseniz ya da bir süredir otomatik odaklama özelliğini kullanmadıysanız lens odağınız ve zoom halkanız donabilir. Bunu engellemek için fotoğraf makinenizi sarılı bir şekilde ve kaliteli bir çantanın içinde tutmalısınız. Eğer çok soğuk havada çekim yapmak veya karlı bir havada çekim yapmak istiyorsanız makinenizin üstünü ara ara örterek muhafaza etmelisiniz.

5.Lens Siperliğinizi Kullanın

Çok soğuk havada çekim yapmak için çıktığınız yolda karşılaşacağınız hava şartlarına göre mutlaka lensinizi kontrol altına almalısınız. Olası bir kar yağışı veya fırtına lensinize zarar verebilir. Böyle durumlarda lensinize zarar gelmemesi için mutlaka lens siperliği kullanmalısınız. İyi bir lens siperliği çok soğuk hava çekim yapmak için lensinizin zarar görmesine engel olacaktır. Ayrıca yanınızda birkaç adet lens bezi bulundurmanızda da fayda vardır.

Karlı, buzlu ve çok soğuk havada çekim yapmak oldukça zordur. Ekipmanınızın zarar görebileceğini unutmamalısınız. Yine de çekim yapmak ve istediğiniz görüntüleri elde etmek istiyorsanız dikkatli olmalısınız. Size verdiğimiz önerileri dikkate almanız çekimlerinizi kolaylaştıracaktır.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30