Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yansımalar Nasıl Fotoğraflanır?

Doğru Yöntemler İle Yansımalı Fotoğraflar!

Yansımalar, ışığın ve rengin bir nevi taklit edilmesidir. Fotoğrafçılığın farklı bir tekniği olan yansıma çekimleri genellikle kompozisyona ilgi uyandırmak için kullanılır. Yaratıcı fotoğraflar çekmeyi sağlayan yansımalar; su birikintileri, camlar, gözlükler gibi görüntüleri taklit eden öğeler kullanılarak yapılır.

Büyük şehirlerde de özellikle binalara yansıyan bulutlar ve şehir silüeti yansıma fotoğraflar çekmeyi kolaylaştırır. Arabaların yüzeyleri ya da mağazaların camları da yansıma görüntüler ortaya çıkarabilir. Peki, yansımalar nasıl fotoğraflanır? İyi bir yansıma fotoğraf çekimi için nelere dikkat edilir? Elbette her fotoğrafçılık tekniğinde olduğu gibi yansıma fotoğraf çekimi sırasında da dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri:

1.Cam yansımaları

Yansıma fotoğraf çekimi genel olarak camlar üzerinden gerçekleştirilir. Yansıma fotoğraflar güneye bakan büyük bir pencere, hızlı bir lens ve bir de polarize filtre sayesinde mükemmel şekilde çekilebilir. Manuel focus yaparak daha keskin görüntüler elde edebilirsiniz. Bu nedenle yansıma çekimleri yaparken dikkat çekici görüntüler oluşturabilirsiniz.

2.Şehir manzaraları

Yansıma fotoğraf çekimi yapmak isteyenlerin son yıllarda şehirde ışığı yansıtan binaları kullandığına sık sık rastlıyoruz. Yansıma fotoğraflar için ideal konular olan bu mimari yapılar sayesinde gün ortası çekimler yapabiliriz. Telezoom lens kullanarak kadrajımızı renkli yansımalarla doldurabiliriz. Yansıma fotoğrafları çekerken şehir manzaraları göz alıcı görüntülerin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

3.Gözlük kullanmak

Yansıma fotoğraf çekimleri sırasında en çok kullanılan nesne gözlüktür. Siz de modelinize güneş gözlüğü giydirerek çekim yapabilirsiniz. Gözlüklerden yansıyan kareyi doğru şekilde çektiğinizde etkileyici fotoğraflar elde edebilirsiniz. f/5.6 civarında bir diyafram değeriyle, modelinize 45 derecelik bir açıda durarak çekim yapabilirsiniz.

4.Sudan yansımalar

Dingin sularda yansımaları fotoğraflama çok eğlenceli olacaktır. Hiçbir pürüz olmadan, ayna berraklığında fotoğraflar elde edilebilir. Yansıma fotoğraf çekimi için limanlar ve marinalar şeffaf görüntüleri yakalamak için en uygun yerlerdir. Dilerseniz dinginliği bozarak sudaki dalgaların oluşturacağı yaratıcı yansımaları da görüntüleyebilirsiniz.

5.Bakış açısı değiştirme

Yansımaların fotoğrafını çekme ve bu çekimlerde gerçekten başarılı olmak için yansımaya farklı şekilde odaklanabilirsiniz. Geniş bir diyafram değeri kullanarak single-point AF ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Odak noktasını yansımanın üzerine konumlandırarak sahnenin geri kalanını bulanıklaştırabilirsiniz. Yansıma fotoğraf çekimi sırasında ne kadar farklı yöntem denerseniz o kadar ilginç fotoğraflar elde edersiniz.

6.Simetri yaratma

Eğer portre çekimi yapmak isterseniz modelin yansımasını kullanarak değişik bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Ayna ya da camekan kullanarak yansıma efektini elde edebilirsiniz. Polarize filtre kullanarak modelinizde oluşacak yansımaları temizleyebilirsiniz. Dolaylı ışık sağlayan ortamı seçerseniz yansıtıcı yüzeyde patlamaları engelleyebilirsiniz. Yansıma çekimi yaparken simetriye dikkat etmek oldukça önemlidir.

7.Nesnelerde kırılma

Yansıma fotoğraf çekimi yapmak isteyenler cam üzerinde ya da suda kırılmalar ile muhteşem fotoğraflar elde edebilirsiniz. Ya da su dolu bir bardağı nesnenizin önüne koyduğunuzda ışığın kırılmasını gözlemlersiniz. Yansımaları fotoğraflama sırasında kırılma tekniğinden de yararlanabilirsiniz. Yansıma çekimleri yaparken kırılmalara da yer vermek gerekir.

8.Yağmur sonrası yansıma

Yağmur damlaları, dikkatli baktığınızda kendi yüzünüzü dahi size yansıtır. Bu nedenle yansıma fotoğraf çekimi sırasında yağmur damlalarından da yararlanabilirsiniz. Makro lens kullanarak damlanın üzerine yansıyan görüntüyü fotoğraflayabilirsiniz. Sokak çekimlerinde etrafınızdaki nesneleri de konuya dahil edebilirsiniz.

Yansıma fotoğraf çekimi sırasında en büyük dostunuz su birikintileri olacak. Yağmurlu hava sonrasında oluşan su birikintileri, göller, dereler, sakin bir deniz de bir bardak su dahi etkileyici yansıma fotoğrafları elde etmenizi sağlayacak.  Yansıma fotoğraflar çeşitli şekillerde çekilebilir. Yansımaların fotoğrafını çekme çok eğlenceli olacak…

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30