Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yıldız Patlaması Efekti Nedir?

Daha Canlı Fotoğraflar Elde Edin!

Yıldız patlaması, süpernovaların çok fazla enerji yaymasıyla oluşan bir doğa olayıdır. Bu gökyüzü olayının güneşe yansımasıyla fotoğraflarınız daha etkili hale getirmeniz mümkün. Doğru zamanda, doğru çekim tekniği ile fotoğraflarda yıldız patlaması efekti oluşturmak için size bazı ipuçları vereceğiz.

Fotoğraflarda yıldız patlaması efekti güneş ışınlarından kaynaklanan yıldız şeklinde oluşan lens parlamasıdır. Bahsettiğimiz bu görüntüyü fotoğraflarınıza kazandırmak için bazı teknikler uygulamanız gerekir. Peki fotoğraflarda yıldız patlaması efekti nasıl yapılır? Hangi ekipmanlara ihtiyacınız vardır gelin birlikte bakalım.

[widget-8]

Geniş Açılı Merceklerle Fotoğraflara Yıldız Patlaması Efekti Nasıl Verilir?

Fotoğraflarda yıldız patlaması oluşturmak için güneş ışığından faydalanacağınızdan dolayı çekiminizi ona göre belirlemelisiniz. Fotoğrafını çekeceğiniz konunun arkasında kalan güneş ışıklarının bir kısmını kapatmanız gerekir. Doğal şekilde fotoğraflara yıldız patlaması efekti vermek için güneşin ışıklarının bir kısmını ağaç dalı, bir dağ veya bir ev ile kapatarak oluşturabilirsiniz. Bu şekilde çekim yaptığınız zaman, konunun çevresinde oluşacak koyuluk fotoğraflarda yıldız patlaması efektini daha belirgin hale getirecektir.

Fotoğraflarda yıldız patlaması oluşturmak için çekimlerde kullanacağınız lenste çok önemlidir. Çekimlerde telefoto lensler yerine geniş açılı mercekler kullanmanız fotoğraflarda yıldız efekti oluşturmanız adına size daha iyi sonuçlar verecektir. Geniş açılı merceklerle güneşe ve gökyüzüne hakim olmanız kolaylaşacaktır. Fotoğraflara yıldız patlaması efekti vermek kadrajı gökyüzüne çevirip ard arda fotoğraf çekimi yaparak elde edeceğiniz sonuçlar demektir.

Fotoğraflarda yıldız patlaması efekti vermek lens içindeki diyafram bıçaklarının sayısına da bağlıdır. Yani kullandığınız lensin beş diyafram bıçağı varsa 10 yıldız kolu, altı diyafram bıçağı varsa 6 yıldız kolu üretecek, yedi diyafram bıçağı varsa 14 yıldız kolu üretecektir.

Photoshop İle Yıldız Patlaması Efekti Nasıl Yapılır?

Fotoğraflarda yıldız patlaması oluşturmak için güneşten faydalanamayacağınız zamanlarda aynı işlemi yapabilmeniz için Photoshop programını kullanabilirsiniz. Buna göre izleyeceğiniz yol şu şekildedir:

  • Öncelikle yıldız patlaması efekti vermek istediğiniz bir fotoğraf seçin.
  • Doğal bir parlama oluşturmak için Ton-Doygunluk ayarını seçin.
  • İstediğiniz bir tonda renk seçerek fotoğrafın üstüne tıklayın.
  • Fotoğraflara yıldız efekti vermek için işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Dilerseniz tonlama ayarlarında istediğiniz renk aralığını seçerek de bu işlemi yapabilirsiniz. Photoshop programını kullanarak fotoğraflarda yıldız patlaması oluşturmak son derece kolaydır. Yaptığınız işlemde uygun renkleri kullanarak fotoğraflarınızda doğal bir yıldız patlaması efekti verebilirsiniz.

Yıldız Patlaması Efekti Kullanarak Manzara Fotoğraflarınıza Farklı Bir Boyut Katın

Özellikle manzara çekimlerinde fotoğraflara yıldız patlaması efekti vermek görüntülerinizin daha etkili olmasını sağlayacaktır. Manzara çekimlerinde gün batımındaki güneş ışığını kullanmak fotoğraflarda yıldız efekti vermek için en ideal yollardan biridir.

Toparlamak gerekirse fotoğraflarda yıldız patlaması oluşturmak için yukarıdaki tekniklerden faydalanmanız fotoğraflarınızda daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Böylelikle bir programa ihtiyaç duymadan fotoğraflarda yıldız efektini doğal bir şekilde vermiş olursunuz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30