Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Yüksek Megapikselin Dezavantajları Var Mı?

Yüksek Megapikselde Depolama Sorunu!

Megapiksel, bir fotoğraf karesindeki görüntüyü oluşturan piksellerin yani taneciklerin sayısı olan bir çözünürlük birimidir. Yani gördüğünüz her 1 milyon adet piksel, bir megapiksele eşittir. Çözünürlük görüntünün daha net olmasını sağlasa da yüksek megapikselin dezavantajları oldukça fazladır.

Yüksek megapikselli fotoğraf çekmek kulağa hoş geliyor olabilir. Düşük megapiksel bir makine ile çektiğiniz fotoğraf, yüksek megapiksel kamera ile çekilen fotoğraflara yakın netlikte ve kalitede olabilir. Bu sebeple yüksek megapikselin dezavantajlarını da bilerek çekim tekniğinize karar vermelisiniz. Sizin için yüksek megapikselin dezavantajları hazırladık. Birlikte bakalım…

[widget-8]

Yüksek Megapikselin Dezavantajları Nelerdir?

Yüksek megapikselin dezavantajlarını sıralamadan önce, şunu bilmelisiniz ki yüksek megapiksel bir kamera en iyi kamera demek değildir. Günümüzde bu durum daha çok satış tekniği olarak görülüyor. Genel olarak yüksek megapiksel, büyük boyutlardaki afişlerin veya katalog gibi fotoğraf çekimlerini gerçekleştirirken görüntünün kalitesinde bozulma olmaması için kullanılır. Bu durum gerekli yerlerin kullanımı haricinde sizi etkilememelidir. Yüksek megapikselin zararları ve dezavantajlarını bilmeniz kamera seçimi için size yardımcı olacaktır.

  • Yüksek megapikselin zararları içinde sizi etkileyecek en önemli etken pahalı olmalarıdır. Bunun nedeni firmaların yüksek megapiksel kamera daha iyidir diyerek oluşturduğu bir kavramla size her yıl yeni bir makine satmak istemeleridir.
  • Yüksek megapikselin dezavantajları arasında depolama alanı da yerini alır. İhtiyaç dışında çekilen yüksek megapikselli fotoğraf, makinenizin hafıza kartlarınızı daha yüksek boyutlarda alma gereğini ortaya koyar. Bu da bilgisayarınızdaki depolama alanını gereksiz doldurmanıza sebep olur.
  • Bilgisayarınızda fotoğraf seçimi yaparken veya fotoğraf işleme programı kullanırken yüksek megapiksel çalışmak sizi oldukça yavaşlatır. Uyguladığınız bir filtrenin tamamlanmasını uzun süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu da yüksek megapikselin dezavantajlarından en can sıkıcı olanıdır.
  • Yüksek megapikselin dezavantajlarından biri de ekipman yenileme ihtiyacı oluşturmasıdır. Yüksek megapikselli fotoğraf dosyasını işlemeye kalktığınızda büyük ihtimalle bilgisayarınız kilitlenecektir. Hatta bu durum yeni bir bilgisayar almanıza bile sebep olabilir.

Yüksel megapikselin dezavantajları oldukça fazladır. Kullanım alanına göre ekipmanınızı yenileme ihtiyacı duyabileceğinizi göz önünde bulundurmalı ona göre karar vermelisiniz.

Daha Yüksek Megapiksel Daha İyi Fotoğraf Demek Değildir!

Megapiksel elbette önemsiz bir şey değildir. Hatta yüksek megapiksel fotoğraflarınızı kesmek, kırpmak,  daha iyi görüntü elde etmek için fazlasıyla yardımcı olacak bir unsurdur. Fakat iyi bir fotoğraf çekmek için gerekli olan tek şey değildir. Bir kameranın lensi,  yapısı, sensörü, fotoğrafın çekim tekniği, ışık, zaman gibi unsurlar bir fotoğrafın veya makinenin iyi olması için pek çok etken olarak karşınıza çıkar. Yani tüm bunların harmanlanmasıyla iyi bir fotoğraftan söz edilebilir. Dolayısıyla az önce sıraladığımız maddeler yüksek megapikselden çok daha önemlidir.

Seçim Yapmakta Zorlanıyorsanız…

Yüksek megapiksel yani yüksek çözünürlükte fotoğraf makinelerinde seçim yapmakta zorlanıyorsanız öncesinde iyi bir araştırma yaparak kararsızlığınızı önleyebilirsiniz. Bütçenize uygun hareket etmek istiyorsanız yüksek çözünürlükte olan makinelerin daha pahalı olduğunu bilmelisiniz. Hatta dezavantajlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Karasızlık yaşamamak adına yüksel megapiksel fotoğraf makinesi kullanan kişilerle iletişeme çekerek, varsa bir arkadaşınıza danışarak kullanım açısından tecrübelerini paylaşmasını isteyebilirsiniz. Bu size kolaylık sağlayacaktır. Eğer gerçekten ihtiyacınız varsa yüksek megapikseli fotoğrafları inceleyerek iyi bir araştırma yapıp karar vermelisiniz. Hem detaylı incelemiş olursunuz, hem de yüksel megapikselli fotoğraflar size yol göstermiş olur.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30