Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Analog Fotoğraf Makinesi Alırken Bunlara Dikkat Edin!

İlk Analog Makinenizi Seçerken Temkinli Davranın...

Bugüne kadar yalnızca dijital çekim yaptıysanız; ilk kez analog fotoğrafçılığı deneyimlemek ve yeni bir şeyler öğrenmek başlangıçta zor gelebilir. Analog fotoğraf makinesi ile çekimler yapmak günümüzde biraz egzotik kalsa da hala heyecanını koruyor. Yine de ilk defa analog fotoğraf makinesi alırken bu heyecanının yanı sıra kafa karışıklığı hissetmeniz doğal!

Peki analog fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmelisiniz? Aşağıda sizler için analog fotoğraf makinesi modelleri arasında seçim yaparken kararınızı belirlemesi gereken en önemli faktörleri sıraladık...

Deklanşör Hızını Kontrol Edin! – Analog Fotoğraf Makinesi Alırken

Bilhassa 2. el analog fotoğraf makinesi modelleri uzun süre temizlenmedi ve yeniden yağlanmadıysa, daha düşük deklanşör hızlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kamerayı satın almadan önce 1 s deklanşör hızını kontrol ettiğinizden emin olun. Örneğin; normalde 1 saniyelik deklanşör hızına sahip olması gereken bir analog fotoğraf makinesi için telefonunuzdan zamanlayıcı açarak gerçekten bir saniyede çekim yapıp yapamadığını deneyebilirsiniz.

Işık Sızmalarını Kontrol Edin! – Analog Fotoğraf Makinesi Alırken

Fotoğraf çekerken ihtiyacınız olan tek ışık, lensinizden gelen ışıktır. Işık sızıntıları görüntülerinizi bozabilir, bu yüzden bunlara dikkat ettiğinizden emin olun. Potansiyel yeni kameranızın kapağının kenarlarına bakın. Kapak kapatıldığında flok tarafından ışık sızmasının önüne geçiliyor olmalıdır. Bu flok zarar görürse çekimlerinizi etkileyebileceğini unutmayın. Düzeltmek mümkün, sadece çekime başlamadan önce yaptığınızdan emin olun.

Elbette analog fotoğraf makinesi çeşitleri arasında tercih yaparken yalnızca odaklanmanız gereken bunlar değil. Diğer hususları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Makinenin yanında lensi de kontrol edin. Puslanmış lensler istediğiniz kareleri elde etmenizin önüne geçecektir.
  • Aynı şekilde diyafram bıçaklarında yağ olması halinde lensin sıkışması mümkün olmayacaktır, bu da çekim kalitenizi düşürür.
  • Analog fotoğraf makinesi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada odaklama olmalıdır. Odaklaması doğru çalışmıyorsa istediğiniz netlemeleri yapamazsanız.
  • Satın almak istediğiniz kamera pil kullanıyorsa, her şeyin gerçekten düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için yanınızda yeni bir pil bulundurmanız gerekir.
  • Aynı şekilde merceğin içini ve ışık sızmalarını kontrol etmeniz için yanınızda el feneri götürmenizi de öneririz.

Kolay Yedek Parça Bulabileceğiniz Bir Model Bulun!

Analog fotoğraf makinesi fiyatları açısından daha düşük etiketlere sahip olsalar da daha az duyulmuş marka ve modeller; makinenizle ilgili bir sorun ortaya çıktığında analog çekimlerinizin en azından yeni bir makine alana kadar sona erdiği anlamına gelebilir...

Bu nedenle tercihinizi fotoğrafçılar arasında daha popüler olan analog fotoğraf makineleri yönünde kullanmanız çok daha akıllıca olacaktır. Bu şekilde bir arıza ile karşılaştığınızda değişmesi gereken parçayı değiştirerek çok daha düşük maliyetlere sorunun üstesinden gelebilir, analog çekimlerinize devam edebilirsiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30