Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

Fotoğraf Makinesi Lensleri ve Özellikleri

Kadrajınızda Fark Yaratmak İstiyorsanız Doğru Lensi Satın Alın!

Kullanmak istediğiniz fotoğraf makinesini seçerken gösterdiğiniz özen kadar satın alacağınız lens çeşitlerine de dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bazı çekimler için özel lens modelleri kullanmak gerekebilir ve kullandığınız kaliteli lensler daha iyi fotoğraflara ulaşmanıza yardımcı olur.

Fotoğraf makinesi lens çeşitleri arasında pek çok model öne çıkar. Canon, Nikon, Panasonic gibi markalar fotoğraf makinesi lens modelleri ile kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılarlar. Peki lens çeşitleri arasından nasıl seçim yapılır? Hangi lensleri, hangi ortamlarda ve çekim tekniklerinde kullanacağınızı ise sayfamızda yer alan önerilerde bulabilirsiniz.

   

[widget-8]

Hangi Lensle En İyi Fotoğrafı Çekersiniz?

Benzersiz ve etkileyici fotoğraflar çekmenizde size yardımcı olacak lensleri doğru seçerek ve doğru yerde kullanarak istediğiniz kareyi en iyi şekilde görüntüleyebilirsiniz. Fotoğraf çekim türlerine göre en uygun lensi seçmek istiyorsanız önerilerimize kulak verebilirsiniz. Etkili görseller elde etmek için bilginin ve eğitimin şart olduğunu aklınızdan çıkarmayın!

Mimari ve Yapı Fotoğrafçılığı

Profesyonel fotoğrafçıların en çok hizmet verdiği alanların başında mimari ve yapı fotoğrafçılığı gelir. Tarihi binalardan otellere, inşaatlardan plazalara kadar pek çok yapı grubu fotoğraf çekimine ihtiyaç duyar. Mekan tanıtımları, üretim alanlarının tüketiciye anlatılması, tarihi binaların turist potansiyellerinin artması için gerekli olan mimari fotoğrafçılık için uzun pozlama yapılabilecek ve geniş kadrajda rahatlıkla çekim yapmaya olanak tanıyan lensler çeşitleri tercih edilmelidir.

 • Mimari çekimlerde tercih edilen fotoğraf makinesi lens çeşitleri; • 16.35 mm f2/8
 • 24.70mm f2/8
 • 85mm f1/2
 • 50mm f/1.4

Düğün, Toplantı ve Organizasyon Fotoğrafçılığı

Yeni evlenen çiftlerin son dönemde sıklıkla tercih ettiği dış mekan fotoğraf çekimleri, özel bir uzmanlık alanı olarak kabul edilir. Doğal ışığın doğru bir şekilde kullanılmasından lens seçeneklerine kadar her detay fotoğrafçılar tarafından önemsenir. Fotoğrafçılık kurslarında ise en revaçta olan kurs düğün ve organizasyon fotoğrafçılığı olması öğrencilerin lens çeşitleri arasından yaptıkları tercihlerini etkilemektedir. Az ışıkta ve kalabalık alanlarda kritik anları yakalayabilecek güce sahip lens çeşitleri tercih edilmesi gerekmektedir.

Önerilen fotoğraf makinesi lens çeşitleri;

 • 24-70 mm f2.8
 • 70-200 mm f2.8
 • Ultra geniş açı f2.8

Ürün Fotoğrafçılığı

Arabadan gümüş takılara, çantalardan mobilyaya kadar her ürünün fotoğraf çekimi özenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu sayede ürünler gösterişli, renkli ve albenili bir şekilde tüketiciye ulaşmış olur. Ürün fotoğrafçıları da çekimler sırasında farklı lens modelleri kullanmaktadır. Özellikle stüdyo çekimlerine uygun lens çeşitlerinden yararlanılması gerekmektedir.

Tavsiye edilen ürün fotoğrafçılığı lens çeşitleri;

 • 50mm f/1.8, 24-105 F4 L
 • 85mm f/1.2

[widget-18]

Moda Fotoğrafçılığı

E-ticaret siteleri, kataloglar, koleksiyonlar, web siteleri ve daha pek çok mecrada yayınlanan moda fotoğrafları, en çok tercih edilen çeşitlerden bir diğeridir. İlkbahar – yaz ve sonbahar – kış olmak üzere iki sezonun ürünlerinin tanıtıldığı bu çekimlerde, istediğiniz görüntü kalitesine ulaşmanız mümkün. Fotoğrafçılık eğitimi almak isteyen kursiyerlerin en çok yönelim yaptığı moda fotoğrafçılığı dijital ortamdaki yayın sürecinin gelişmesiyle birlikte iyice yaygınlaşmıştır.

Moda fotoğrafçılığı için önerilen fotoğraf makinesi lensleri;

 • 24-70mm f/2.8
 • 70-200mm f/4 L
 • 70 – 200 mm f/2,8
 • 50mm f/1.4
 • 24 – 105mm
 • 85 mm f/1.8
 • 135 mm f/2,0

Yemek Fotoğrafçılığı

Otellerin, restoranların, mekanların, cafelerin ve aşçıların hazırladığı özel spesiyalleri tanıtması amacıyla yaptırılan fotoğraf çekimleri, son dönemin gözde türlerindendir. Işık ve flaş kullanımının özel bir uzmanlık alanı gerektirdiği bu fotoğraf çekiminde ayrıca lens seçimi de oldukça etkilidir. Yemek fotoğrafçılığı zahmetli bir iş olduğu için profesyonelleşme aşamasında eğitimleri de bir o kadar zor olacaktır. O yüzden fotoğrafçılık kursu fiyatlarını iyi araştırmanız gerekmektedir. Bu fiyatlara almanız gereken lenslerin ücretlerinin ekleneceğini de unutmayın tabi ki…

Önerilen lens çeşitleri;

 • 50 mm f/1.4
 • 85mm f/1.8
 • 60-105mm

Mükemmel Fotoğraflar Elde Etmek İçin Doğru Lensi Seç!

Yukarıdaki fotoğraf makinesi lens çeşitleri önerilerimizden yararlanarak makinenize ve çekim tekniğinize en uygun fotoğraf makinesi lensini bulabilirsiniz. Ne kadar çok farklı alanda çekim yaparsanız o kadar çok farklı lens modeline ihtiyaç duyarsınız.

Fotoğrafçılık kursu eğitmenlerinin ve profesyonellerin en çok kullandığı lens modelleri ile sizler de profesyoneller gibi fotoğraf çekebilirsiniz. Konunuza uygun kullanacağınız fotoğraf makinesi lensleri sayesinde unutulmaz kareler yakalayacaksınız.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30