Fotolife Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

0 Ürün Sepeti Gör

Sepetinize ekli ürün bulunmamaktadır.

SD Kart Kısaltmaları ve Hızları Ne Anlama Geliyor?

Hangi Hafıza Kartı İşinize Yarar?

SD Memory Card, “Secure Digital Memory Card” in kısaltmasıdır ve Türkçeye “Güvenli Sayısal Hafıza Kartı” olarak çevrilir. Günümüzde SD kart ifadesi; tüm SD, SDHC ve SDXC kartlar için kullanılır. Ancak bu kartların hepsi aynı değildir. Kapasiteleri ve hızları birbirinden farklıdır. Fotoğraf makinelerinin vazgeçilmez aksesuarlarından biri olan SD kartları satın alırken karmaşa yaşamamak ve doğru ürünü alabilmek için bazı kısaltmaları bilmekte fayda var. Peki, SD Kart kısaltmaları ve hızları ne anlama geliyor? Yakından bakalım…

 

[widget-8]

SD Kart Kapasiteleri Ne Demek?

SD kartlar yapı olarak basit ve ince ekipmanlar olduğu için satın alırken dikkatli olmanızda fayda var. Aynı zamanda maksimum okuma hızı, kart cinsi, UHS hız sınıflandırması ve kapasitesi hakkında bilinçlenmeniz avantajlı olacaktır. Öncelikli olarak bilmeniz gereken ise SD kartların kapasiteleridir. SD kart üzerindeki değerler veri depolama alanı olarak düşünülmelidir. SD kart kapasite kısaltmaları ve anlamları şunlardır:

Sınıf Açıklama
SD En fazla 4 GB
SDHC 2 GB – 32 GB
SDXC 32 GB – 2 TB
SDUC 2TB – 128 TB 

Bahsettiğimiz SD kısaltmaları bizlere sadece kapasite anlamında bilgi vermektedir. Fotoğrafçılık teknolojisi her gün geliştiği için hafıza kartlarına sığan veri miktarı da artmaktadır. Şimdilik en fazla kapasite SDUC sınıfında. Fotoğrafçıysanız ve SD kart kapasitesi yüksek bir model arıyorsanız SDUC kartları tercih edebilirsiniz. 

SD Kart Hızları Nedir?

SD kartlar belirtilen değerlerden daha hızlı olmakla birlikte aşağıdaki veriler okuma/yazma değerlerini belirtmektedir. Yani U3 sınıfında bir kart aldığınızda 30 MB/s’nin üzerinde bir hızla çalışmasını bekleyebilirsiniz. SD kart ne kadar hızlı çalışırsa sizin de çalışma hızınız o kadar artacaktır.

Sınıf Okuma/Yazma Hızı
Class 4 Minimum 4 MB/s
Class 6 Minimum 6 MB/s
Class 10 Minimum 10 MB/s
U1 Minimum 10 MB/s
U3 Minimum 30 MB/s

 

Bazı markaların UHS (Ultra High Speed) Kart sınıflandırmaları da mevcut. Anlık olarak çıkabilecekleri değerleri belirttiği için fotoğrafçıya çok fazla bir şey ifade etmeyebilir. Sınıflandırma şöyle;

UHS olmayan: 25 MB/s
UHS: 104 MB/s
UHS-II: 312 MB/s

SD kart hızları açısından bakıldığında en son önerilen sınıflandırma, 4K ve üzerinde video çekimi yapmak isteyenler için aşağıdaki gibidir:

Sınıf Hız Açıklama
V6 6 MB/s Maksimum 1080p/1080i video çekimleri için
V10 10 MB/s 1080p video çekimleri ve gerçek zamanlı broadcast için
V30 30 MB/s 1080p ve 4K çözünürlükte 60/120 fps video çekimleri için
V60 60 MB/s 8K çözünürlükte 60/120 fps video çekimleri için
V90 90 MB/s 8K çözünürlükte 60/120 fps video çekimleri için

 

Fotoğraf makinenizden maksimum verim alabilmeniz için doğru SD kartını seçmeniz de çok önemlidir. SD Kart satın alırken SD kart kapasitesi SDHC veya SDXC olarak seçim yapabilirsiniz. SD kart hızları da çalışmanızı etkileyeceğinden yüksek hızlı SD kart almalısınız. UHS (Ultra-High Speed - Ultra Yüksek Hız) kategorisindeki ürünler ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. RAW özelliğinin olmasına ve 4K çekimlere uyumluluğuna da ayrıca dikkat!

SD Kart Video Hız Sınıfı

SD kısaltmaları ne anlama geliyor diyenler için ve SD kart almak isteyenler için Video Hız Sınıfı tanımından da bahsedelim. V harfi ile gösterilen video hız sınıfı, 360 derece çekim ve 4K-8K çözünürlük gibi imkanlar sunmaktadır. SD kart Video hız sınıfları;

  • V6 (Video Hız Sınıfı 6): 6MB/s minimum yazma hızı
  • V10 (Video Hız Sınıfı 10): 10MB/s minimum yazma hızı
  • V30 (Video Hız Sınıfı 30): 30MB/s minimum yazma hızı
  • V60 (Video Hız Sınıfı 60): 60MB/s minimum yazma hızı
  • V90 (Video Hız Sınıfı 90): 90MB/s minimum yazma hızı

V6 ila V90 hız sınıfındaki hafıza kartları, UHS-II veri arayüzünü kullanırken V6 ila V30 hız sınıfındaki hafıza kartları UHS-I veri arayüzünü kullanır. En yüksek hızları sunan video hız sınıfı, kaliteli videolar çekmek isteyenler için idealdir. Kameranızın hız sınıfı ihtiyacına göre kart seçimi yapabilirsiniz.

Hangi Marka Hafıza Kartı Almalıyım?

SD kart kısaltmaları ve SD kart hızları hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre hangi makineyi almanız gerektiğini de merak ediyorsunuzdur. Genellikle fotoğrafçıların önerdiği SD kart markaları arasında; Lexar, Sandisk, Transcend yer almaktadır. Bunlar dışında yüksek hızlı kartların sizi yarı yolda bırakmayacağını bilmenizde yarar var.

Hafıza kartı, fotoğraf makinesi satın alırken de sizlere genelde hediye olarak sunulacağından kart alma ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz. Ancak hediye edilen kartın markası, hızı ve cihazınıza uyumluluğu çok önemlidir, unutmayın. Çekime giderken her ihtimale karşı yanınıza yedek hafıza kartı alın. Fotoğraflarınızı da kartlarda tutmayın, mümkün olduğunda Cloud sistemlerde (Dropbox, Google Drive) saklayın.

İlk defa SD kart alacaksanız en yüksek kapasiteli kartı seçmelisiniz. Fiyatına değil kullanıcılar tarafından ne kadar önerildiğine ve kalitesine dikkat etmelisiniz.

[widget-7]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 30 30